Yenidoğan Bebeklerde Vücut Bakımı

Yenidoğan Bebeklerde Vücut Bakımı

Kafa derisinde oluşabilecek konaklardan minicik tırnakların kesimine, göbek kordonu bakımından genital bölgelerin temizliğine; yenidoğan bebeklerde bakım konusunda bilmeniz gerekenler karşınızda!

Bebeğinizin minicik bedeni özellikle ilk dönemlerinde son derece dikkatli bakımlar gerektirir. Özellikle belli bölgelerinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı önlemler almak ve bazı olası durumları önceden bilerek ona göre bu bebek bakım uygulamalarını yapmak gerekir. Biz de bu yazımızda yenidoğan bebeklerde vücut bakımı konusuna değindik ve sizler için en faydalı ipuçlarını bir araya getirdik.

Konak

Konak, yenidoğan bebeklerde sıklıkla görülebilen, zararsız bir kafa derisi hastalığıdır. Bebeğinizin kafasında kepek gibi görünen, pul pul dökülebilen ve kimi zaman da hafif sarımsı minik kabuklar oluşturabilen bu problem doğumdan sonra iki hafta ila üç ay arasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve genellikle birkaç ay sonra da kendi kendine ortadan kalkar. Genelde 6-7 aydan sonra bebeklerde konak sıkıntısı bitmiş olur.

Bebeklerde konak problemi için en ideal yöntem kafalarını günlük olarak yumuşak, konak önleyici şampuanlar ile yıkamak olacaktır. Konakları yumuşatmak için önce bebeğinizin kafasına parmaklarınızla ya da yumuşak bir bezle masaj yapın. Şampuanı durulamadan önce konakları çıkarmak için bebek saç fırçası ile fırçalama işlemini yapın.

Tırnak bakımı


Bebeklerin tırnakları her ne kadar minicik ve yumuşacık olsa da uçları sivridir ve kendilerini kolayca çizebilecek kadar keskindirler. Ayrıca yenidoğan bebeklerin tırnakları çok hızlı şekilde uzar ve onları haftada en az bir kez olacak şekilde düzenli kesmek gerekir.

Bunun için hem onların minik tırnak yapılarına uygun şekilde tasarlanmış hem de sizin kolayca kullanabileceğiniz bebekler için tırnak makası modellerinden edinmenizde fayda var. Onun dışında doğru zamanlamayı bulmak ve ideal bebek tırnağı kesme ipuçları için Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir? yazımızı tıklayabilirsiniz.

Göbek kordonu

Bebeğiniz doğduktan sonra kesilen göbek kordonunun karında kalan parçası yaklaşık bir hafta ila 20 gün arasında düşecektir. Bu esnada enfeksiyon kapmaması adına bebeğinizin göbek kordonu bakımı konusunda oldukça dikkatli davranmanız gerekli. Kordon kuruyup düşene kadar onu mümkün olduğunca temiz ve kuru tutmanız önemli. Bezini mutlaka bu kordonun altında kalacak ve değmeyecek şekilde bağlayın. Bu süreçte bebeğinizi yıkamayın ya da o bölgesine su ve herhangi bir bakım ürünü değmeyecek şekilde vücudunu temizleyin.

Genital bölgeler

Erkek bebeklerde hassas penis derisini tahriş edebilecek köpüklü banyolara dikkat etmekte fayda var. Özellikle yenidoğan sünneti yaptırdıysanız penis daha fazla tahriş olmuş olabilir ve bu bölgede sarı bir dokuya rastlayabilirsiniz. Burada enfeksiyon riskine karşın dikkatli olmanızda fayda vardır. Sadece penisin dış kısmını ve altını temizlemenizi öneririz; deriyi herhangi bir şekilde çekiştirmemenizi de hatırlatırız.

Kız bebeklerde ise vajina bölgesinin herhangi bir ekstra bakıma ihtiyacı yoktur. Sadece bez değiştirme esnasında ve banyo sırasında nemli, temiz bir pamukla/bezle önden arkaya doğru bu bölgeyi silmeniz önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay bu hareketin önden arkaya doğru yapılmasıdır.