Saç Bakım Ürünleriyle Adım Adım Güzellik Rehberi

Saç Bakım Ürünleriyle Adım Adım Güzellik Rehberi

1540
main

Saç tipinize göre şampuandan saç kremine, maskeden seruma, saç fırçasından kurutma makinesine ihtiyacınız olan tüm bilgiler burada!

Sağlıkla parıldayan, hacimli ve pürüzsüz saçlara sahip olmayı kim istemez? O zaman işe saç tipinizi tanımakla başlayın ve güzellik rutininizde saç bakımı konusuna mutlaka vakit ayırın. Doğru şampuan nasıl seçilir? Saç kremi nasıl kullanılır? Saç maskesi ve saç serumu seçerken nelere dikkat etmeli? Saçlarınız için ideal fırça hangisi? Saç kuruturken nelere dikkat etmeli? Hepsinin yanıtları adım adım saç bakım önerileri ile bu yazımızda!

1. Doğru şampuan seçimi

Sizin için en doğru şampuan seçimi konusunda birinci adım saç tipinizi iyi tanımaktır. Eğer saçlarınızı yıkadıktan bir gün sonra yağlanma olmuyorsa siz normal saç tipine sahipsiniz demektir. Bu da saçlarınızın yağ üretiminin dengede olduğunu gösterir. Seçeceğiniz şampuan ise bu dengeyi koruyacak normal saçlar için şampuan ürünleri olmalıdır.

Eğer saçlarınızda gün aşırı yağlanma oluyorsa yağlı saçlar için şampuanlar tam size göre. Bu tip şampuanlar her gün ya da gün aşırı kullanıldığında saçtaki yağ oranını dengelemeye yarar. Zayıf ve yıpranmış saçlar için de onarıcı şampuanlar kullanılması ve krem içerikli bu şampuanlar ile canlandırıcı bir bakım yapılması önerilir. Eğer saçlarınız boyalı ve kuru ise, şampuanlarınızın yenileme açısından geliştirilmiş formüllere sahip olması ve saçı boyalı olanlar mutlaka boyalı saçlar için şampuan ürünlerini kullanması gerekir.

Saçlarda yaşanan temel problemlerden biri de kepeklerdir. Dolayısıyla kepekli saçlar için şampuan seçimi yapılması ve bu ürünler düzenli olarak kullanılmalı. Özel formüllere sahip bu kepek şampuanları ile kepek oluşumunu kolayca engelleyebilirsiniz. Bir diğer saç problemi olan dökülmeler için de saç dökülmesine karşı şampuan ürünleri geliştirilmiştir. Genelde bitkisel içeriklere sahip şampuan ürünleri saç dökülmesini azaltmak ve şampuanın saça verebileceği zararları minimuma indirmek üzere çalışır.

2. Saç kremi kullanımı

Şampuanın ardından uygulayacağınız saç kremi saçların yumuşaması ve daha parlak, daha pürüzsüz görünmesi için özel formüllerle geliştirilmiştir. Saç tipinize göre saç kremleri seçmeniz ise bu konudaki en önemli detaydır. Eğer saçlarınız kuru ise nemlendirici özellikli saç kremlerini kullanmanızı öneririz. Eğer saçınızdaki kırılmalar sadece uçlarda değil saçlarınız boylarında da oluyorsa, uygulamayı saç boylarına da yapmanızda fayda vardır. Durularken ılık ya da soğuk su kullanmayı da unutmayın.

Boyalı saçlar için saç kremi kullandığınızda saçlarınızın rengi çok daha parlak ve canlı olacaktır. Bunun için boyalı saçlara uygun formüllerle geliştirişmiş saç kremlerini seçmeyi unutmayın. Eğer çabuk yağlanmaya müsait saçlara sahipseniz saç kremini sadece saç uçlarına sürmenizi ve maksimum 2-3 dakika bekletip durulamanızı öneririz.

3. Saç maskesi ve serum seçimi

Saçlarınıza sağlık kazandırmak adına düzenli olarak saç maskesi uygulamanız olmazsa olmaz bir bakım detayıdır. Özellikle kırılmış, yıpranmış ve cansız saçlara sağlık ve hacim kazandıran saç maskeleri konusunda seçim yaparken birkaç detaya dikkat etmenizde fayda var. Öncelikle saçınızın doğal yapısına bakın ve yağlı, kuru ya da normal saç tipine göre maske seçiminizi yapın. Ardından saçınızın neye ihtiyacı olduğunu belirleyin. Seçeceğiniz maskenin bu ihtiyacı karşılayacak içeriklere sahip olmasını kontrol edin.

Saçlarınız için bir diğer yoğun bakım da saç serumları ile gerçekleştirilebilir. Saçları derinlemesine besleyen, güçlendiren ve kökten uca onarılmasını sağlayan saç serumları seçilirken yine saçlarınızdaki sorundan yola çıkmanız gerekir. Saçlarınız seyrek mi? Ya da dökülme problemi mi yaşıyorsunuz? Buna göre saç yoğunlaştırıcı serum ya da saç döklümesine karşı serum gibi ürünleri alabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Saçlarınız İçin Yaza Özel Bakım
Yaz boyunca güneş, deniz, klor ve rüzgarla birlikte kuruyan ve yıpranan saçlarınıza özel bakım uygulamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Detaylar bu yazımızda!

4. Sizin fırçanız hangisi?

Banyodan çıktınız, sıra saçlarınızı taramakta. Bu işlem hiç de hafife alınmamalı, çünkü saçınızı tarayacağınız fırça, saçınızın sağlığı açısından son derece önem taşır. Peki saç fırçası modelleri arasından sizin için en doğrusu hangisi?

Eğer saç spreyi kullanıyorsanız ve saçlarınıza hacim katmaktan yanaysanız geniş aralıklı saç fırçaları tam size göre. Bu saç fırçaları yüzeyindeki lastiklerde bulunan delikler sayesinde havalandırmalı bir sisteme sahiptir ve kıllarının uçlarında toplar bulunur. Birçok farklı saç tipi için kullanımı son derece kolay bir fırçadır. Eğer niyetiniz saçları yumuşatmak ve şekillendirmekse, geniş dişli, dikdörtgen formlu kürek saç fırçaları sizin için en doğru modeldir. Kıvırcık ve dalgalı saçları kolayca düzleştirebilen ve saçlardaki elektriklenmeyi azaltan bu saç fırçaları kırık saçlar için de idealdir. Eğer saçlarınızda pürüzsüzlük yaratmak ve saçlarınıza dalga kazandırmak istiyorsanız yuvarlak kıllı fırçalar sizin aradığınız model. Saç derisine zarar evrmeyen yumuşak ve sık kıllara sahip bu fırçalar, saçların kurumasını da hızlandırır.

5. Saç kurutmanın incelikleri

Sağlıklı saçlar için her zaman önceliğiniz olması gereken konulardan biri de saçlarınızı kuruturken göstereceğiniz özendir. Dolayısıyla saç kurutma makinesi seçimi son derece önemlidir. Eğer daha hızlı bir kurutma işlemi istiyorsanız turbo üfleme özellikle modelleri seçebilirsiniz. Eğer saçlarda elektriklenme probleminden muzdarip iseniz iyon özellikli saç kurutma makineleri sizin için olmazsa olmazlardandır. Kurutma sonrası saçınızın şeklini uzun süre korumak istiyorsanız soğuk üfleme özelliği olan fön makinesi modellerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Saçlarınızı kuruturken bir detaya daha dikkat etmenizi hatırlatmak isteriz. Banyodan çıktıktan sonra saçlarınızın nemini iyice alın ve bu işlemin ardından saçları kurulayın. Direkt ıslak saçlara fön uygulamanız yıpranmaya neden olacaktır.