En Sevimli Beş Teknoloji Maskotu

En Sevimli Beş Teknoloji Maskotu

1021
main

Teknoloji maskotu olarak tanıdığımız bazı karakterler mazileri eski olsa da hafızamıza kazınmış durumda. Bu karakterler teknolojiyi daha sevimli ve tanıdık hale getiriyor. Teknoloji dünyasının en meşhur ve sempatik maskotlarından beş tanesini bu yazımızda bir araya getirdik.

1 Penguen Tux

Açık kaynak kodlu bir işletim sisteminin maskotu elbette güler yüzlü bir penguen olacaktı. Aslında Linux’un geniş fan kitlesi düşünüldüğünde herhangi bir şey de maskot olarak seçilebilirdi, fakat Linux’u yaratan Linus Torvalds’ın penguenleri çok sevmesi sayesinde Tux adı verilen penguen, Linux’un simgesi oldu.

Linux’un simgesinin adının Tux olmasına gelince… (T)orvalds ve (U)ni(X) kelimelerinden, Tux kısaltmasını ilk uyduran kişinin işine gelen harfler seçilerek oluşturulmuş bir kısaltma. Bu öykünün
doğruluğunu teyit edemedik fakat biz teknoloji editörleri, sayfalarımıza yarı pişkin yarı saf sırıtışıyla göbekli bir penguen basılmasına olanak verdiği için Tux’ı seviyoruz.

2 Android

Teknik olarak Android’in maskotunun bir adı yok ama Google camiasında kendisine Mike dendiği biliniyor. Resmi olarak bir adı olmasa da Android’in maskotu şu anda dünyada en bilinen maskotlar arasında yer alıyor dersek abartmış olmayız.

Basit, yeşil bir robot olarak yaşamına başlayan Android’in maskotu Irina Blok adlı tasarımcı (www. irinablok.com) tarafından ortaya çıkarıldığından beri türlü türlü varyasyonu yapıldı. Bu arada Google’ın uygulama marketinde, Androidify adlı uygulama ile kendi Android robotunuzu oluşturabiliyor ve bu oluşturduğunuz size özel Android robotunuzu rehberinizdeki kişilere profil resmi olarak atayabiliyorsunuz. Benzetebilirseniz çok zevkli.

3- Duracell tavşanı

Dünyanın en meşhur oyuncak tavşanı 1973’ten beri davulunu çalmayı sürdürüyor. (Birkaç pil değişimi geçirmiş olduğundan şüphelenmiyor değiliz.) Ne var ki Duracell’i gözümüzdeki şimdiki Duracell yapan ilk televizyon reklamları 80’lerde karşımıza çıktı (Reklamı izlemek isterseniz tıklayın).

Amerikalılar bir telif hakkı karmaşasından dolayı çocukluklarında bu reklamları izleyememişler ama Energizer, Duracell’i tiye bir reklam yapmayı ve kendi tavşanını yaratmayı ihmal etmemişti.

4- Firefox tilkisi

Tarayıcı pazarının önemli oyuncularından Firefox’un logosuna bakarsanız orada bir tilki (İngilizcesi fox) gördüğünüzü düşünebilirsiniz… ve yanılmış olursunuz. “Ateş tilkisi” anlamına gelen “firefox”
sözcüğü aslında “kızıl panda” (red panda) denilen Uzak Doğu kökenli bir memelinin takma adı.

Bu hayvanın hangi aileye mensup olduğu hâlâ tartışmalı ama bildiğiniz pandalarla yakın akraba olmadığı, görünüş olarak da tilkiye daha çok benzediği kesin. Firefox’un logosu bilinilirlik olarak oldukça iyi bir durumda ve birçok rakibinden daha sevimli görünüyor.

5- Clippy

Office’in meşhur “yardımcı”sı Clippy’den bahsediyoruz elbette. Hani şu sıkıştığınızı düşündüğü zaman ekrana tık tık vuran ataş… Yaratıcısı Kevan J. Atteberry tarafından insanlık tarihinin en rahatsız edici karakterlerinden biri olarak adlandırılan Clippy ve aynı paket içinde gelen benzer Office asistanları bir yanlış anlama sonucu ortaya çıkmış.

Byron Reeves ve Clifford Nass adlı araştırmacıların bilgisayarlarla gerçek insanlarmış gibi iletişime geçildiğini savunan bir çalışmaya dayanılarak hazırlanan araştırma baz alınarak ortaya çıkan Clippy aslında durumun pek öyle olmadığını zaman içinde birçok sinir sahibi olan kullanıcı yaratmasıyla kanıtladı.