Çalışma Sandalyesi Nasıl Olmalı?

Çalışma Sandalyesi Nasıl Olmalı?

1126

Bilgisayar karşısında geçirdiğiniz uzun vakitler beden sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Bu açıdan çalışma sandalyesi nasıl olmalı sorusunun yanıtları son derece önemlidir. İşte size tavsiyelerimiz!

İster evden çalışan bir iş insanı olun ister öğrenci; bilgisayar ekranı başında saatler geçiriyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Evinizde yaratacağınız çalışma ortamının konforu ise sizin yapacağınız tüm işlerin verimini etkileyecek, ama bundan da önemlisi sağlığınıza olumsuz etki yaratmayı önleyecektir. Özellikle çalışma sandalyesi nasıl olmalı sorusunun yanıtı omurga sağlığınız açısındna çok önemlidir. Vücudunuzu tamamen destekleyecek bir çalışma sandalyesi sayesinde kronik yorgunluktan bel, sırt ve boyun ağrıları gibi birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. İşte karşınızda çalışma masası sandalyesi hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar!

Çalışma sandalyesi nasıl olmalı?

Seçeceğiniz çalışma odası sandalyeleri arasından değerlendirme yaparken birçok kriter söz konusu olacaktır. Örneğin ona çalışma odanızda ne kadarlık bir alan ayırabileceksiniz? Çalışma şekliniz için en uygun sandalye modeli hangisi? Çalışma masanıza yükseklik ve genişlik olarak uyumlu mu? Hatta sizin vücut tipiniz, eğer varsa ağrılarınız için en ideal sandalye tipi hangisi? Bu şekilde çalışma sandalyesi nasıl olmalı sorusunun yanıtları sizin konforlu bir çalışma alanı yaratmanız için son derece önemlidir. Ancak bu yanıtlar kadar, size yol gösterecek birkaç tüyomuz daha var. Onları da hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Çalışma sandalyesi alırken nelere dikkat edilmeli?

Şimdi de çalışma sandalyesi nasıl olmalı sorusunun yanıtlarına madde madde bakıyoruz:

– Öncelikle çalışma sandalyesinin yüksekliğine bakmak gerekir. Sandalyeye oturduğunuzda ayak tabanlarınızın yere tam olarak basması ve dizlerinizin arkalarının da çalışma koltuğuna temas ediyor olması gerekecektir. Aynı zamanda üst bacaklarınızın da yere paralel olacak açıda olmasında fayda vardır. İdeal sandalye yüksekliğinin 40-50 cm olması gerekmektedir.

– Çalışma sandalyesinin oturma kısmının derinliği de bir diğer önemli detay olacaktır. Sandalyeye oturup sırtınızı ve belinizi arkanıza tam olarak yasladığınızda ön kenar ile dizlerinizin arkası arasında 5-7 cm’lik bir mesafe olmasında fayda vardır.

– Bel ve sırt desteği de çalışma sandalyesinin olmazsa olmaz sağlık detaylarındandır. Dolayısıyla seçim yaparken mutlaka önem verilmesi gereken bir konudur. Çalışma sandalyenizin arka kısmının bel çukurunuzu destekliyor olması ve sandalye arkalığının omurganızın S şeklini mutlaka koruyor olması gereklidir. Vücut ölçülerinize göre ayarlanabilen bir çalışma sandalyesi seçiyor olmanız önemlidir.

– Bel ve sırt kadar kol desteği de öğrenci çalışma sandalyesi seçerken bakmanız gereken detaylardan. Omuzlarınızla dirseklerinizin arasının omurganıza paralel olması ve dirsekle bilek arasının da dirsekten 90 derecelik açı yapacak şekilde olması gereklidir. En güzeli, yukarıya ve aşağıya, sağa ve sola, ileriye ve geriye şekilde hareket edebilecek kolçaklara sahip sandalye modellerine bakmak olacaktır.

– Çalışma sandalyenizin sabit olmaması ve gerekli pozisyonlara uygun şekilde dönebilir özellikte olması da bir diğer önemli detaydır. Dolayısıyla çalışma sandalyesinin ayaklarının tekerlekli ve mümkünse altı adet olmasına özen gösterin.

Çalışma sandalyesi modelleri

Son olarak sizlere çalışma sandalyesi modelleri arasından birkaç temel tasarımdan bahsedeceğiz. Böylece siz de tüm bu kriterleri değerlendirebilecek ve size en uygun çalışma sandalyeleri fiyatları arasından seçiminizi yapabileceksiniz.

– Arkaya doğru belli bir dereceye kadar öne veya hem öne hem arkaya doğru eğilme esnekliğine sahip çalışma koltuğu modelleri sırtınızı farklı şekillerde eğimlerde kullanabilmenizi sağlar ve eksra konfor yaratır.

– Şef sandalyesi ya da müdür sandalyesi olarak çalışma sandalyesi modellerine göz atarken kimisinin arka kısmının tamamen sırı ve hatta kimi zaman başı da destekleyecek kadar yükseklikte olduğu görülür. Kimi sandalyelerin arkaları daha kısadır ve boyun ile baş kısmını desteklemez. Beden ihtiyacınıza ve sandalyede geçirdiğiniz vakitlerin uzunluğuna, yoğunluğuna göre seçim yapabilirsiniz.

– Çalışma sandalyelerinin ikiye ayrıldığı bir diğer konu da kollu ve kolsuz oluşlarıdır. Kolçaklı çalışma koltukları kolları yanlarda destekler ve sağlıklıdır. Ancak ihtiyacınıza göre kolçaksız çalışma sandalyesi modellerinden de tercih edebilirsiniz.

– Çalışma sandalyesi modelleri materyalleri açısından da ayrışırlar. Sırtı nefes alabilen file tasarımlar esneklik ve hafiflik hissi verir. Ancak kimi zaman da daha yoğun ve kucaklayıcı bir his veren deri minderli çalışma sandalyeleri de ilginizi çekebilir.