Bebekleri İsilikten Korumanın Yolları

Bebekleri İsilikten Korumanın Yolları

Bebeğinizin hassas teninde sıcaklardan kaynaklı oluşabilecek isilikleri önlemek için dikkat edebileceğiniz birkaç detayı keşfedin!

Bebeklerde hem sıcak yaz aylarında hem de kışın fazla kalın giydirilme ya da evi fazla ısıtma durumlarında ortaya çıkan, ter bezi kanallarının tıkanması sonucu görülen cilt döküntüleri olan isilikler birçok ebeveynin yakından bilmesi gereken durumlar arasında. Biz de bu yazımızda isilik konusuna değinelim dedik ve bebekleri isilikten korumanın yollarını sizler için araştırdık.

İsilik nedir? Neden bebeklerde daha sık oluşur?

İsilik aslında sadece bebeklerde değil yetişkinlerde de görülebilen, aşırı sıcaklara maruz kalınca ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Derimizin altında bulunan küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sonucu döküntü olarak kendini gösterir ve bu döküntüler hava sıcaklığı ile birlikte artar. Bebeklerde daha yaygın görünmesinin nedeni, onların ciltlerinin hassas olması, cilt gözeneklerinin yetişkinlere oranla çok daha küçük olması ve ter bezlerinin de henüz tam gelişmemiş olmasıdır.

İsiliğin dereceleri

Daha hafif durumda olan isilikler kolayca patlayabilen, küçük ve ince pullar oluşturan su kabarcıkları şeklinde deri üzerinde karşımıza çıkar. Daha ileri durumlarda ise kaşıntılı ve su toplamalı kırmızı döküntüler olarak görülür. Bu döküntüler ağır vakalarda karıncalanma ve kaşınma gibi etkiler de yaratabilir.

Bebeğiniz için ideal sıcaklık önemli

Genelde sıcak yaz aylarında karşımıza çıkan isilik problemi, kışın ev ortamı fazla ısıtıldığında da görülebilir. Bebeklerin olduğu ortamlarda ideal ev ısısı 23-24 derece olmalıdır ve bunun üzerine çıkıldığında bebekler terlemeye başlar ve bebeklerde isilik problemi ortaya çıkabilir. Dolayısıyla yaz aylarında bebeklerinizi ideal sıcaklıkta ortamlarda tutmanız, hem yaz hem kış aylarında gereksiz kalın giydirmemeniz önemli olacaktır.

Bebeğinizi sık sık yıkayın

Bebeklerde isilik tedavisi söz konusu olduğunda ilk önerilen şey hep banyo yapmak olacaktır. Bebeğinizi sık sık yıkıyor olmanız ter bezlerinin uçlarının açık tutulmasını sağlayacağı için en ideal ve kolay yöntemlerden biridir. Özellikle boğum ve kıvrım yerleri isilik olmaya çok müsait olduğundan bu kısımları dikkatlice ve sık sık temizlemenizi tavsiye ederiz.

Nasıl giydirdiğinize dikkat

Bebeğinizi nasıl giydirdiğiniz de elbette ki derisindeki birçok durumu etkileyecektir. Az öne yukarıda bahsettiğimiz gibi gereksiz şekilde aşırı kalın giydirmemek birinci kural olmalı. Aynı zamanda bol ve rahat kıyafetlerin, bebeğinizin teninin nefes alabilmesini sağlayacak, terletmeyecek kumaşlarda giysilerin giydirilmesi son derece önemlidir. Terini de sürekli olarak kontrol edip, gerekliyse üzerini değiştirmeyi unutmayın.