Bakliyatlar Nelerdir? Bakliyat Çeşitleri & Faydaları

Bakliyatlar Nelerdir? Bakliyat Çeşitleri & Faydaları

Mercimekten nohuta, fasulyeden börülceye, bakladan pirince, bulgurdan mısıra; mutfaklarımızın olmazsa olmaz bakliyatları ile yeniden tanışmaya ne dersiniz?

Elimizde taze besin bulunmadığında en güzel fikirlerden biri kurulara; yani bakliyatlara yönelmektir. Her mutfakta mutlaka bol bol bakliyat her daim bulunmalıdır. Bu yazımızda hem bakliyatlar nelerdir sorusuna hem de bakliyat nasıl saklanır konusuna dair tüm detayları bulabilirsiniz.

Bakliyat nedir?

Fasulye, mercimek, nohut, bezelye, börülce ve bakla gibi yaş sebzelerin kurutulmasıyla elde edilen tohumlarına bakliyat ismi verilir. Aynı zamanda karbonhidrat ve protein açısından da değerli bir gıda maddesi olarak gruplanan bakliyatlar, özellikle zengin protein içeriği sayesinde temel besinler arasında yer alır. Hatta hayvan ürünlerinden sonra en çok protein içeren besinler olarak bilinirler.

Bakliyat çeşitleri nelerdir?

Gelelim bakliyat çeşitleri listemize. En meşhur bakliyat ürünleri arasında mercimekler yer alır. Kırmızı mercimek özellikle Akdeniz, Orta Doğu ve Hint mutfaklarında sıkça kullanılan bir besindir. Yeşil mercimeğin anavatanı ise Orta Asya’ya dayanır ve birçok dünya mutfağında karşımıza çıkar. Kuru fasulye ve soya fasulyesi de fasulye ailesinden bakliyatlar arasına girmiş besinlerdir ve her ikisi de içerik açısından oldukça zengindir. Yaz aylarında tazesini tükettiğimiz börülce de bakliyat grubunun en lezzetli besinlerinden biridir.

En popüler olan bu türlerin yanı sıra bakliyat çeşitleri arasında bulgur, pirinç, demirhindi, irmik, yulaf ve mısır da sayılabilir.

Bakliyatların faydaları nelerdir?

Gelelim şimdi de bakliyatların faydaları ve içeriklerine…

Kırmızı mercimek: B vitaminleri, demir ve fosfor içeren lifli kırmızı mercimek en sağlıklı proteinlerden biridir. Kan yapıcı, enerji verici, sindirim kolaylaştırıcı ve bağışıklık güçlendirici olarak bilinir.

Yeşil mercimek: En lezzetli bakliyat çeşitleri arasında yer alan yeşil mercimek karbonhidrattan zengindir ve yorgunluk azaltıcıdır. Demir içeriği oldukça yüksektir, aynı zamanda protein oranı da fazladır. Tansiyon dengeleme, sindirim sistemini düzenleme, tok tutma gibi özelilkleri bulunur.

Kuru fasulye: Kandaki kötü kolesterol oranını düşürme özelliği ile bilinen kuru fasulye kalbi güçlendirir ve damar hastalıklarını önler. Aynı zamanda kan şekerini dengeler ve hem kemikleri hem de sinir sistemini kuvvetlendirir.

Börülce: C vitamininden zengin bir besin olan börülce bol protein de içerir. Demir eksikliğini giderir ve lifli yapısı sayesinde sindirim sistemine iyi gelir. Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olan börülce, kandaki şeker oranını da düşürür. Hem sinir sistemini güçlendirir hem de vücuttaki ödem ve şişkinliğin atılmasını sağlar.

Nohut: Bildiğimiz bakliyat çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan nohut idrar söktürücü özelliği ile bilinir. İçerdiği mineral, vitamin, protein ve nişasta sayesinde besin değeri de oldukça yüksektir. İçeriğindeki E vitamini cildi yaşlanmaya karşı korur. A, Ci K vitaminlerinin yanı sıra fosfor, demir, kalsiyum, çinko, bakır ve magnezyum gibi içerikler de bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bakliyatlar nasıl saklanır?

Bakliyatların doğru bir şekilde saklanması son derece önemli bir konudur, çünkü bunu yapmadığınız müddetçe bulunduğu ortamın sıcaklığı ve nemi onların ömrüne zarar verecek hatta böceklenmesine neden olacaktır. Öncelikle bakliyat kavanozu modelleri ve cam saklama kapları elinizin altında bol bol bulunmalıdır. Alışveriş Rehberi: Saklama Kapları yazımızı tıklayarak ihtiyaçlarınıza göre en uygun modelin hangisi olduğunu bulabilirsiniz. Özellikle vakumlu kapaklara sahip olan modellerden tercih etmenizde fayda vardır. Bu kavanozlarınızı ışık almayan ve serin bir şekilde bakliyat dolapları içerisinde muhafaza ederseniz en iyi şekilde korumuş olursunuz. Aynı zamanda bakliyatlarınızın içerisine koyacağınız defne yaprağının da böcek ya da kurtlanma probleminin önüne geçmeye yardımcı olacağını hatırlatalım.

Bakliyat yemekleri nelerdir?

Gelelim bu bakliyat listesi üzerinden yapılabilecek yemeklere…

Kırmızı mercimek çoğunlukla çorba yapımında değerlendirilir. Aynı zamanda mercimek köftesi ya da börek ve kek yapımında da kırmızı mercimekten faydalanılır.

Yeşil mercimek çorbada ve sulu yemeklerde kullanıldığı gibi salata olarak da değerlendirilebilir. Yanında tahıllarla birlikte tüketilirse protein gücünü artırabilir, kıyma ile yemeği yapılırsa demir kalitesini yükseltebilirsiniz.

Kuru fasulye etli ve etsiz ya da pastırmalı şekilde tüketilebilir. İster güveçte ister düdüklü tencerede yapılabilir. Soğuk tüketim olarak da meşhur piyaz salatası yapılabilir.

Börülce aynı diğerleri gibi kuru tanelerinin haşlanması ile hazırlanabilir. Daha çok soğuk şekilde, salata olarak tercih edilen börülcenin zeytinyağlı yemeği de hazırlanabilir.

Nohut dendiğinde ise akla ilk etli nohut yemeği gelir. Güveçte ya da tencerede hazırlanabilir. Aynı zamanda en lezzetli mezelerden biri olan humus ya da sofraların yıldızlarından nohutlu pilav da bu bakliyat ile hazırlayabilecekleriniz arasında.

Siz de Yayla, Duru, Reis, Noba, Anadolu Lezzetleri, Torku gibi bakliyat markaları arasından seçiminizi yapabilir, bakliyat dolaplarınızı doldurabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz.