Yılın Pantone Rengi Canlı Mercanı Evinize Taşımanın Yolları

Yılın Pantone Rengi Canlı Mercanı Evinize Taşımanın Yolları

Pantone bu yılın rengini canlı mercan olarak belirledi. Peki bu enerjik rengi evinizin dekorasyonuna nasıl uygulayabilirsiniz? İpuçları bu yazımızda!

Pantone 2019 yılının rengini açıkladı; canlı mercan. Bu renk oldukça pozitif etkilere sahip ve dekorasyonda kullanımı oldukça pratik. Şimdiden soğuk kış günlerini ısıtmaya ve girdiği mekânlara enerji katmaya kararlı olduğu kesin olan canlı mercan rengini, evimizde nasıl kullanacağımıza bakalım.

Doğru yer seçilmeli

İçine biraz fuşya katılmış turuncu rengi aslında canlı mercan. Bildiğimiz klasik mercan rengine oranla daha oturaklı bir tavrı da var bir yandan. Yine de bu tonu evin içinde kullanmak sanıldığı kadar kolay değil. Örneğin yatak odasında geniş alanlarda kullanılmamalı zira enerji yükselttiği için uykuyu kötü etkileyebilir. Belki sadece yatak başında tercih edip, odanın geri kalanında, krem ve gri tonları kullanabilirsiniz.

Renklerin ısısı

Buna karşın özellikle enerji yükseltmek için evin bir duvarında, geniş bir kullanım da sağlanabilir. Çalışma odasında, yemek odasında ya da salonda geniş, tek bir duvar seçip bu boya rengini kullanın. Rengin krem tonlarında kumaşlar ve ahşap mobilyalarla eşleşmesi oldukça başarılı olacaktır. Yemek odasında, masa örtüsü, vazo ya da sandalyelerin döşemesinde de kullanılabilir.

Renk ve gün ışığı

Pantone’nin açıklamasına göre, canlı mercan renginin alt metninde “iyimserlik” ve “mutluluk arayışı” anahtar tanımlar. Canlı mercan rengini gün ışığını iyi alan bir yerde kullanmanız rengin pozitif enerjisini daha da ortaya çıkartacaktır. Canlı mercan renginde perdeler pencerelerinize hareket katar. Keza yastıklar da öyle.

Güne enerjik başlamak için

Güne yatak odasında başlıyoruz fakat uykumuzu negatif etkileyeceğini düşündüğümüz yüksek enerjiyi vereceğinden, kullanamıyoruz orada canlı mercan rengini. Güne başlarken yatak odasından sonra en önemli noktamız banyo. Güne fiziksel ve spiritüel olarak hazırlanırken ihtiyacımız olan enerjiyi buradan alabiliriz. Banyonuzda aynanın arkasındaki duvarda ya da küvetinizin karşısındaki duvarda bu tonu kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir imkânınız yoksa ufak tefek aksesuarlarda bu rengi kullanabilirsiniz.

Mutfakta canlı mercan

Canlı mercan rengi enerji verirken, insanı keyifle yemek yemeğe teşvik eden bir tarafı da vardır. Dolayısıyla mutfakta bu rengi kullanmayı muhakkak denemelisiniz. Açık gri tonlarla birlikte kullanımı mutfakta çok daha başarılı olacaktır.

Biraz da geçmişten parçalar

Canlı mercan, tonları içinde biraz retro hisler biraz da romantizm barındırıyor. Oymalı ahşap mobilyalar retro koltuklarda döşeme değişimine gidecekseniz, bu rengi mutlaka değerlendirin. Birlikteliklerinden güzel sonuçlar çıkacak.