Yılbaşı Partisi İçin Sofra ve Menü Önerileri

Yılbaşı Partisi İçin Sofra ve Menü Önerileri

785

Yılbaşı sofra ve menü hazırlıkları başlasın! İşte karşınızda sizler için bir araya getirdiğimiz önerileri…

Yine bir senenin sonu ve yepyeni bir senenin başlangıcı olacak gün geldi çattı. Yılbaşını karşılayacağımız akşam için planlarımız da aşağı yukarı hazır. Eğer o akşamı sevdiklerinizle yiyeceğiniz harika bir akşam yemeği ile taçlandırmak istiyorsanız, mükemmel bir yılbaşı sofrası ve yılbaşı menüsü önerilerimiz burada.

Bir tema belirleyin

Yılbaşı sofrası için düşünmeye başlarken bir ana fikir ile yola çıkın. Kırmızı ve beyaz tonlarda klasik bir yılbaşı sofrası stiliyle yola çıkacağınız gibi, tamamen size özgü bir yemek masası styling’i de yapabilirsiniz.

Kaç kişi?

Yemeğinize kaç kişinin katılacağı da çok önemli. Kişi sayısına göre, masanızda servislerin kaplayacağı alan ve süsleme, aksesuarlara kalacak yer yapacağınız styling çalışmasını direkt olarak etkiler.

Şimdi başlayalım

Misafirleriniz yemeğe gelmeden önce bir şeyler içmek ve atıştırmak isteyebilir. Hem böylece siz de yemeklerinizi servise hazırlamak için zaman kazanırsınız. Bir sehpa ya da dresuar üzerine dilerseniz özel bir panç, sıcak şarap ya da başka yemek öncesi içkilerin servis edileceği bir hazırlık yapın. Önden kanepeler, çerez ve cips servis edebilirsiniz.

Doğadan sofraya

Masanızın yeni yılı karşılayacak ve mevsimi yansıtacak öğelere sahip olması ve bir kutlama havasını yansıtması en güzeli. Doğadan kuru yapraklar, kozalaklar ve dallar toplayabilir ve masanızın ortasında bunlarla bir kompozisyon yapabilirsiniz. Servis edeceğiniz yemekleri de tamamen doğal malzemeler kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Örnek menü:

Balkabağı çorbası

Güveçte kuzu haşlama

Beşamel soslu karnabahar

Maş fasulyesi salatası

Organik pancake

Süslü ve iddialı

Altın ya da gümüş, tonlardan birini seçin. Süslemeleri masanın ortasına yayın. Peçeteleri aynı tonda kurdeleler ile bağlayın. Kadehlerin boğazlarına da bu kurdele ile fiyonk yapabilirsiniz. Aynı tonlarda balonları etrafa bırakabilirsiniz ya da hidrojen dolu olanlardan alıp sandalyeler bağlayarak havaya bırakabilirsiniz. Bu konseptte menü tercihinizi daha füzyon seçeneklerden, alışılmadık karışımlardan yana kullanabilirsiniz.

Örnek menü:

Kuşkonmaz çorbası

Kereviz salatası

Antrikot ve ıspanaklı patates püresi

Patates musakka

Brownie ve dondurma

Beyaz bir sayfa

Yeni yılda açılacak bembeyaz bir sayfayı temsilen, bembeyaz ve lapa lapa karı da çağrıştıran, bembeyaz bir sofra kurabilirsiniz. Beyaz tabaklar, beyaz tuzluk-biberlik, beyaz örtü, beyaz peçeteler, beyaz servis tabakları, beyaz şamdan ve mumlar… Bu sofra stili ile birlikte sadece beyaz yiyeceklerden oluşan özel bir menü de hazırlayabilirsiniz.

Örnek menü:

Yoğurt Çorbası

Beyaz pirinçten pilav

Krema soslu tavuk

Yoğurt soslu salata

Muhallebi