Bahçe Rehberi: Yıl Boyu Yeşil Kalan 7 Bitki

Bahçe Rehberi: Yıl Boyu Yeşil Kalan 7 Bitki

4834

Yıl boyu yeşil kalan bitkilerle kendinize yıl boyu capcanlı olacak bir bahçe hazırlamaya ne dersiniz?

Bitkilerin yaşam şartları, bulundukları bölge, iklim ve bakım koşullarına bağlıdır. Bahçede yetiştirilen bitkiler, ev yaşamımıza ve bizim düzenimize göre hakkını vererek ilgilenebileceğiniz türden olmalı. Yine de yıl boyu yeşil kalan bitki seçimleri, sürekli olarak diri ve güzel gözüken bir bahçe için en ideali olacaktır. Bu bitkiler hangileri, tek tek inceleyelim.

1. Kaktüs ailesi

Bitkilerin yaşamında en önemli etken iklimdir. Coğrafyaya göre doğal bitki örtüsü çeşitlilikler gösterir. Söz konusu ülkemizde dört mevsimin dengeli bir şekilde yaşandığını düşünürsek işimiz çok da zor değil. Yine de sürekli olarak yeşil kalabilen bitkileri tercih ederek her şeyi kolaylaştırabiliriz. Sürekli yeşil kalan bitki listesinin başında Kaktüs türü geliyor. Yıl boyunca yeşil kalıp hemen hemen hiçbir bakım ritüeline ihtiyaç duymayan kaktüsler bahçenizi tasarlarken mutlaka düşünmeniz gereken bitkilerden.

2. Sarmaşık

Bitkilerin yaşamında iklimden sonra en önemli bir diğer etken ise; toprak. Bahçenizde kullanacağınız toprak cinsinin kaliteli ve mineral açısından zengin olması oldukça önemli. Toprağınızın verimli olması için leonardit ile karıştırabilir, ilaç vitamin desteği verebilirsiniz. Toprağa verilecek desteklerle bitkiler daha güçlü ve hızlı büyür, böylece bahçenizin sürdürülebilirliği ve verimliliği de artmış olur. Sarmaşıklar, özellikle duvara tırmanma ve yayılma özelliğine sahip sarmaşıklar tüm sene boyunca yeşil kalıp bahçenizin yeşiline dikey olarak en çok katkıda bulunacak türlerdendir.

3. Sardunya

Bahçe ve balkonların ortak bitkilerinden Sardunya, tüm sene boyunca yeşil kalmayı başarır, senenin büyük bir bölümünde de canlı renklerde çiçek verir. Sardunya, çok yoğun bakım istemeyen, hemen her yere uyum sağlayabilen, dayanıklı nadir bitki türlerindendir. Tüm seneye yayılan güzellik için bahçe listenize mutlaka onu ekleyin.

4. Çalı ve çit bitkileri

Çalı ve çit türü bitkiler, yaz-kış demeden, sıcaklık farklarına aldırmadan hayatlarını sürdürebilirler. Güneş ve yağmur, soğuk ve sıcak ile dengeli bir ilişkisi olan çalı türü, bahçelerin vazgeçilmezidir.

Bunu da okuyun: Bahçenizde Renkleri Kullanmanın En Güzel Yolları
Bahçenizi hayallerinizin ötesine taşıyacak renk kullanımlarını keşfetmek için sizi bu yazımıza davet ediyoruz!

5. Biberiye

Hem saksı hem de bahçe toprağında kolayca yaşamını sürdüren Biberiye, her mevsim yeşil kalma konusunda oldukça istikrarlı bir bitki. Üstelik yılın bir bölümünde mor çiçekleri ile bahçenize renk de katacaklar.

6. Açelya

Açelya, sadece her mevsim dayanıklılığı ile değil, yaklaşık -30 derece soğuğa kadar dayanabilen yapısı ile listemizin en kuvvetli bitkilerinden biri.

7. Kamelya

Kamelya da her türlü sıcaklık koşuluna uyumlu ve dayanıklı bitkilerden. Kasım ve mayıs aylarında çiçeklenen Kamelya, -20 derece soğuğa kadar dayanabilen bir bitkidir. Asitli ve killi toprağı sever ve toprağı kurumadıkça sulanmaya ihtiyacı yoktur.