Yazlık Evler İçin Kışlık Fikirler

Yazlık Evler İçin Kışlık Fikirler

Pandemi süreciyle birlikte büyük şehirlerden yazlık bölgelere göç çoğaldı. Peki normal şartlarda yaza göre tasarlanmış evlerinizi kışa uygun hale getirmenin yöntemlerini biliyor muydunuz? İşte faydalı ipuçları!

Salgın ve salgın ile yaşam hepimizin hayatında ciddi değişikliklere neden olmaya devam ediyor. Bu dönemde sağlığımız kadar düşündüğümüz bir diğer şey de evden çıkma yasakları ve getirileriyle nasıl başa çıkabileceğimiz. Şehirde kalabalık ortamda olduğumuz yetmiyormuş gibi bir de üzerine sürekli evde kalmak eklenince bazen yaşam yorucu bir hal alıyor. Bazılarımız ise bu konuda farklı çözümlere gidiyor.

Şehre yakın yerde yazlık ev sahibi olanlar haftasonlarını yazlıklarda geçirirken, uzaktan çalışma imkanına sahip olanlarımız uzun süreli kaçıp, en azından temiz hava ve doğa içerisinde yaşama olanağı sağlayan alternatifler olan yazlık evler içinde yaşamı tercih ediyor. Şu sıralar pek çok insan ikinci konut olarak kiralık yazlık evlere bakıyor. Fakat bir konu var ki herkesin şu sıralar gündeminde: adı üstünde yaz için tasarlanmış olan yazlıklarda kış aylarında yaşamanın zorlukları. Bu yazımızda sizlere kış aylarını geçirmek üzere yazlık ev döşeme fikirleri ve bu konuda bazı ipuçlarından bahsetmek istedik.

Altyapı Ve İzolasyon

Eğer tüm kış mevsimi gibi uzun bir dönemi yazlık ev içerisinde yaşayarak geçirmeyi düşünüyorsanız ısı izolasyonunu en baştan ele almanız gerekmektedir. Öncelikle evin ısı kaynağı nasıl ve nerede? Örneğin üç katlı bir yazlık var ve en alt katta ısı kaynağınız var, o zaman mümkünse üçüncü katı ve hatta ara katları birbirine kapatmak, ısıyı alanda daha fazla tutacaktır. Camları kontrol edin. Cam macunu, lastik eksiği var mı onlara bir bakın. Belki cam kenarları hava geçiriyorsa bant çekerek kolay ve uygun bütçeli çözümlere gidebilirsiniz. Ancak pencereler komple eskiyse yenilemeniz dahi gerekebilir. Aynı şekilde ısıyı izole edebilecek her yöntem yazlıkta konforunuzu arttıracaktır. Kapı altlarına yer bandı veya paspas koymak isteyebilirsiniz. Bir diğer önerimiz de sıcak su kaynağınızı ve su borularınızın hepsini kontrol etmek. Kışın sıcak susuz kalmak işleri daha da zorlaştıracaktır.

Dekorasyon Değişiklikleri

Çoğunuzun bildiği gibi yazlık evler dekorasyon konusunda yaz ve yaz tatili odaklıdır. Özellikle ısınma ve rahatlık açısından kış mevsiminde aynı konforu ve etkiyi vermezler. Bu bakımdan yazlık ev dekorasyonları kışlığa çevrilmelidir. Öte yandan bazı eşyaların örneğin yazlık ev için mobilya takımlarının komple değiştirilmesi yerine sıcacık kaplama fikirleri, kalın ve yumuşak minderler daha uygun ve sıcak çözümler olacaktır. Yazlık ev aksesuarları arasında genelde halı ve kilim ya yoktur, ya çok küçüktür ya da sıcaklık fonksiyonu çok değildir. Buna çözüm olarak halı, kilim, keçe, sıcak renklerde kışa uygun toprak tonları veya kırmızı renklerinde yer örtücüler en çok ihtiyacınız olacak ürünler olabilir.

Isıtıcılar

Yazlık ev içerisinde kış geçirmek denildiğinde dönüp dolaşıp geleceğimiz öncelikli konu yazlık ev mobilyaları konusu değil ısı kaynağı olacaktır. Altyapı ve izolasyon problemlerini giderdiniz, şimdi ısıtıcılara gelelim. Öncelikle evin ısı kaynağına bir göz atın ve çalışıp çalışmadığına bir bakın. Şömine çok keyiflidir ancak bol yakıt ve az ısınma demektir. Bazı şöminelerin üst kısımlarında soba deliği bulunur. Soba deliği yoksa bu hattan delik açtırarak soba deliği edinebilirsiniz. Soba konusunda eğer bütçeniz ve alanınız varsa döküm kuzine sobalar hem ateşi izleyeceğiniz, hem sizi oldukça iyi ısıtacak, hem de içinde ekmek üstünde çay pişirebileceğiniz keyifli seçenekler sunar. Onun dışında elektrikli ve etkin ısınma için Norveç tipi taşınabilir radyatör ısıtıcılar, hem odanızda hem de oturma alanınızda kullanabileceğiniz önerilerden. Fanlı ısıtıcılar küçük alanda iş görürken, infrared teknolojilere çok bulaşmamanızı, yazlık tipi split klimalardan ise ısınma açısından çok medet ummamanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

İletişim

Belki sizden önceki kuşaklar için yazlık ev perde değiştirmek, örgü örmek veya komşularla okey oynamak demek olabilir. Ancak kışın olayın çok farklı olacağını, sizi izole bir kış mevsiminin beklediğini unutmayın. Bu da demektir ki ne kadar iyi ve hızlı bir internet, o kadar keyifli kış akşamları, filmler, diziler, istediğiniz an arkadaşlarınıza ve sosyal medyaya ulaşma rahatlığı… Evet tüm bunlar şehirde hiç dert değil ancak yazlık evler için internet konusu, şehirdeki kadar kolay değil. Bu bakımdan öncelikle ev interneti için bulunduğunuz bölgedeki şebekeyi, hız için fiber altyapıyı kontrol edin. Eğer yoksa gsm operatörlerinin taşınabilir modemleri ile altyapısız internet kurulumlarını, vın modem cihazları ile direkt bilgisayarınızı kullanarak bağlantı yapabileceğiniz seçenekleri belirleyin. Hız ölçümü yapın ve olası elektrik kesintileri ve sinyal problemlerine kendinizi hazırlayın.

Sıcak Dokunuşlar

Kışlık kullanım için yazlık ev döşeme fikirleri arasında evi biraz daha canlandırmak, can alıcı renkleri kullanmak ve özellikle duvarlara tablo ve makrome gibi el işi dekorasyon ürünleri toplamak iyi fikir. Keza yazlıklarda yazın dışarıda olunduğu için ev içine verilen önem azalırken, kışın karanlığında iç mekanda biraz daha ferahlatıcı dokunuşları özleyebilirsiniz.

İyi kışlar dileklerimizle…