Yazlık Evler İçin 7 Dekorasyon Önerisi

Yazlık Evler İçin 7 Dekorasyon Önerisi

3262

Yazın keyfini çıkarmak için yazlık evleri dekore etme yolları karşınızda!

Yazlık evlere göç ettiğimiz döneme girdiğimize göre, tüm sene boş kalan yaz evlerinin mevsim şartlarına göre düzenlenmesi, temizlenmesi ve nihayetinde sezon trendlerine uyumlu hale getirilmesi önemli. Yazlık evler için dekorasyon önerileri ile kolları sıvalayalım.

1. Konforlu ve hafif mobilyalar

Yazlık evler geçici ve kısa sezonlarda kullanılan, mümkün mertebe öncelikle konfor ve hafifliğe odaklanmış alanlardır. Bu sebeple az ama öz eşya öncelikli esastır. Az yer kaplayan, kolay taşınabilen ve yeri değişen, neme dayanıklı mobilyalar tercih edin. Keten türü nefes alan hafif kaplama kumaşları tercih edin. Koltuklarda kılıf tercih etmek de pratik olacaktır.

2. Açık tonlar

Yaz renkleri açık tonlardır. Bunlara mavi ve yeşil tonları da ekleyin. Işıktan mümkün mertebe faydalanın ve açık renk boyanmış duvarlarla ışığın tüm ev içinde dolaşmasını sağlayın. Açık renkler ağaç, bambu ve metal ile oldukça kolay uyum sağlayacaktır.

3. Pratik parçalar

Yazlık evde her şey pratik olmalı ki böylece tatile dair yapılacak her şey için daha fazla zamana sahip olasınız. Bu sebeple her şeyi kolay temizlenebilir ve yeri değiştirilebilir parçalardan seçin. Perdeleriniz kolay çıkarılıp çamaşır makinasında yıkanabilir türden olsun. Bambu, hasır perde ya da stor tercih de edebilirsiniz.

4. Hava akımı için

Şık tavan pervanesi ya da ayaklı vantilatörler evde hava akımını sağlayıp serinlemenize yardımcı olacaktır. Fakat yine de çok sıcak günler için kapalı alanda huzurlu bir serinlik yaşamak adına klima da tercih edebilirsiniz. Serin günlerde de ısıtma özelliğini kullanma avantajı da cabası. Çok sıcak günlerde elektrikli ev aletlerini akşam serinliğinde çalıştırmak, ısısı düşük ampülleri aydınlatma için tercih etmek evdeki gereksiz ısıyı azaltacaktır.

5. Cibinliğin avantajı

Geceleri sinekler tarafından rahatsız edilmek istemiyorsanız yatağınız için bir cibinlik yaptırabilirsiniz. Bu şekilde camlarınız açık da uyusanız hem rüzgârdan çarpılma ihtimalinden hem de sineklerden kolayca kurtulmuş olursunuz.

6. Mermerden vazgeçmiyoruz

Mermer, doğal taş gibi malzemeler kapalı alanlarda serinlik verir. Gri ve toprak tonları temiz gözükme avantajı vereceği gibi, duvarlarda kullanılacak açık tonlara da kontrast yapıp hoş bir hava katacaktır yazlık eve.

7. Denizi ve yazı anımsatan aksesuarlar

Deniz yıldızı ve midyeler, yaprak ve dallar, denizden toplanan taşlar, rüzgâr gülü, halat vs. gibi yazı anımsatan aksesuarlar tercih edin. Açık renk çerçevelerde mavi, yeşil ve beyaz tonları sergileyin.