Yatak Odanızı Dekore Ederken Sakınmanız Gereken 6 Hata

Yatak Odanızı Dekore Ederken Sakınmanız Gereken 6 Hata

666

Yatak odanızı dekore ederken hangi hatalardan mutlaka kaçınmalısınız biliyor musunuz?

Yatak odası evin diğer bölümlerine nispeten çok farklı bir kurguya sahiptir. Bu alan ev içindeki her şeyden izole olmalı, sade bir şekilde özenle döşenmeli. Günün yorgunluğunu atıp şarj olduğumuz, bilinç altımızda derin yolculuklara çıktığımız yatak odasının dekorasyonunda sakınmamız gerekenleri sıralayalım.

1. Işık ve konumlandırma

Gün ışığı ve yatağın konumu çok önemli. Gün içinde siz orada olmasanız da gün ışığı yatak odanıza mutlaka girmeli. Gün ışığını tamamen engelleyecek perdeler kullanmayın. Sabah sizi uyandıracak ve güne hazırlayacak miktarda ışık gelmeli odaya. Yatağınızı düz ve sağlam bir duvara dayayarak yerleştirmeniz ve mümkünse ayak ucunun kapıya bakmaması doğru olacaktır.

2. Karşısı kalabalık olmamalı

Uyandığınızda gördüğünüz ilk şeyler önemli. Yatağınızın tam karşısında gardırop ya da başka bir mobilya kalabalığı olmamalı. Mümkünse pencereye doğru bakması daha doğru olacaktır. Eğer değilse karşısındaki duvarı boş bırakın ya da sevdiğiniz bir resim veya fotoğraf asın.

3. Zıt ve canlı renkler

Yatak odanızda canlı renkler tercih etmeyin. Sakinleştirici etkiye sahip açık mavi tonlar en doğrusu olacaktır. Canlı ve kontrast renkler tercih etmek uykunuzu olumsuz yönde etkiler.

4. Depolama hatası

Açık gardırop kullanmak, dolap üstlerine eşya istiflemek, en büyük hatalardan iki tanesi. Yatak odasında ortalıkta eşya olmamalı. Dağınıklık yatak odasının en büyük düşmanıdır.

5. Malzeme seçimi

Yatak odasında mümkün mertebe ham ve doğal malzemeler, yumuşak hatlı formlar, sıcak dokular kullanılmalı. Cam, aynalı gibi soğuk ve sert malzemelerden uzak durun.

6. Kaba ve büyük parçalar

Özellikle küçük alanlarda büyük ve kaba mobilyalar tercih etmek çok yanlış. Alan dar ise mutlaka ince hatlı bir karyola tercih edin. Kıyafetleriniz için fazla yere ihtiyacınız varsa sade hatlı bir gardırop tercih edin.