Üçlü, İkili, L ya da Köşe: Doğru Kanepeyi Nasıl Seçersiniz?

Üçlü, İkili, L ya da Köşe: Doğru Kanepeyi Nasıl Seçersiniz?

1043
main

Hem evinizin boyutlarına hem de kullanım alanlarınıza göre en doğru kanepe modelini seçmeden önce bu yazımızdaki ipuçlarına göz atın.

Kanepe , bir salonun ya da oturma odasının baş rolünde, dekorasyonun ana elemanıdır. Seçimi zordur, uzun ömürlü olması ve konforlu tercih sebebidir. Bu sebeple de ince eleyip sık dokumalı, ölçülerinizi iyi alıp alanınızı doğru değerlendirmelisiniz. Kanepenizin form ve fonksiyonuna karar verirken her koşulu göz önünde bulundurun.

Kanepenizi nasıl kullanacaksınız?

Seçeceğiniz kanepenin kullanım amaçlarını listeleyin. Daha ziyade misafir ağırlayacağınız bir oturma odasında mı, yoksa ev halkının rahatlama, dinlenme amacıyla kullanacağı bir salonda mı değerlendireceksiniz kanepenizi? L kanepe misafir ağırlamak için ilk tercih olmayacaktır.

Kimler kullanacak?

Evdeki herkesin ihtiyaçlarını düşünün. Kişi sayısı çok önemli. Aynı anda kanepeye uzanarak kullanacak kişi sayısı birden fazla ise L koltuk tek başına yeterli olmayacaktır. Eğer yeriniz yeterliyse iki tane ikili ya da iki tane üçlü, belki de bir ikili bir de üçlü kanepe almayı düşünebilirsiniz.

Dizilim önemli

Kanepeyi yerleştireceğiniz odanın konumu ve şekli hayati önem taşıyor. Genelde televizyon karşısı ve etrafı yerleşimi yapılan oturma grubu yerleştireceğiniz bölümde, bir C formu yakalamanız gerekir. Alanınız genişse köşe bir kanepe, hem kalabalık misafir ağırlamak hem de konforlu amaçla kullanmak için avantajlı olacaktır.

Odayı bölmek isterseniz

Odayı bölmek isterseniz L kanepe size bu konuda çok yardımcı olacaktır. Hem alan ayırıcı rolü üstlenir hem de L bölümü sayesinde ayrıcalıklı bir konfor sağlar.

Yer kaybetmeyin

İki adet ayrı ayrı kanepe yerleştirmeyi düşünüyorsunuz mümkün mertebe karşılıklı olabileceklerse tercih edin. Eğer köşe oluşturacak şekilde yerleştirmeyi düşünüyorsanız birbirlerinin oturma alanlarını engellemelerini önleyecek ölçülerde olmalarına ve sığacak şekilde yerleştirmeye özen gösterin.