Taşınmayı Daha Kolay Hale Getirmenin 7 Yolu

Taşınmayı Daha Kolay Hale Getirmenin 7 Yolu

90308
main

“Tebdil-i mekânda ferahlık vardır.” derler demesine ama taşınmanın zorluklarını da yaşayan bilir. Gerçek bir organizasyon ve plan gerektiren taşınma işlemine başlamadan önce elinize kağıdı kalemi alın ve gerçekçi bir çalışma yapın. Bu şekilde işlerin çok daha kolay ilerleyeceğinden emin olabilirsiniz.

1. Nakliye Firmalarını Araştırın

1-nakliye-firmalarini-arastirin

Taşınacağınız evi tuttunuz ya da satın aldınız ve sıra, taşınmak üzere organize olmaya geldi. Önerimiz her şeyden önce size en uygun nakliye firmasını bulmak üzere teklifleri değerlendirmeniz. Günümüzde pek çok nakliyat şirketi sizin için eşyaları paketliyor, söküyor ve yeniden monte ediyor. Tabii ekstra her hizmetin bir bedeli var. Önceden tam olarak nasıl bir hizmet almak istediğinize karar verin ve buna göre fiyatları değerlendirin. Tüm bilgileri eksiksiz verip net bir fiyat alın ve işinizi şansa bırakmayın.

2. Ön Hazırlıkları Tamamlayın

2-on-hazirliklari-tamamlayin

Taşınmadan önce boya, badana ve gerekli tadilatları yaptırmak en doğrusu. Bir diğer detay da yeni evinizin ve eve yerleşecek olan eşyaların ölçülerini alarak neyi nereye sığdıracağınıza önceden karar vermek. Böylece eşyaları yerleştirmek için son anda kararsız kalmaz, vakit kazanırsınız.

3. Eşyaları Kategorize Edin

3-esyalari-kategorize-edin

Oldukça meşakkatli olmasının yanı sıra, hafifletici bir yanı da olan taşınma telaşında ya taşınma öncesinde ya da yerleşme esnasında eşyalarınızı kategorize etmenizi öneririz. Artık kullanmadığınız ve iyi durumda olan eşyalarınızı ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilir, fazla deforme olmuş eşyaları ise çöpe atabilirsiniz. Önerimiz, bu işlemi taşınma öncesinde yapmanız. Böylelikle yeni evinizde ekstra bir işle de uğraşmak durumunda kalmazsınız. Eşyalarınızı kategorize ederken kendinize şu soruyu sorun. “Bunu en son ne zaman kullandım?” Cevabınız, 1 sene ve fazlasıysa vedalaşma zamanı gelmiş demektir.

4. Kişisel Bakım Malzemelerine Özel Paket

4-kisisel-bakim-malzemelerine-ozel-paket

Yeni evinize taşındınız ve ilk gecenizi geçireceksiniz. Ancak diş fırçalarınızı nereye yerleştirdiğinizi bulamıyorsunuz. Böyle bir talihsizlikle karşılaşmamak için diş fırçası, diş macunu, havlu, saç kurutma makinası gibi ihtiyaçlarınızı ufak bir el çantasında yanınızda taşımakta fayda var.

5. Yedek Giyecekler Hazırlayın

5-yedek-giyecekler-hazirlayin

Taşındığınız ilk hafta, halen yerleşememiş ve aradığınız eşyaları bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Özellikle her gün gitmek zorunda olduğunuz bir işiniz varsa ilk hafta sonuna kadarki giyeceklerinizi ufak bir bavula yerleştirin. Bu sayede, sabahları ne giyeceğinizin stresi ile karşılaşmak zorunda kalmayın.

6. Yerleşirken Yardım Alın

6-yerlesirken-yardim-alin

Unutmayın, her şeyi kendi başınıza halledemezsiniz. Bu yüzden size yardım etmek için bir telefonunuzu bekleyen arkadaşlarınızı ya da aile büyüklerinizi aramaktan çekinmeyin. Organize olmanızı kolaylaştıracak yakınlarınıza bu dönemde fazlasıyla ihtiyaç duyacaksınız. Hatta taşınma gününü daha keyifli kılmak için önceden birkaç atıştırmalık da satın alabilirsiniz.

7. Son Ana Bırakmayın!

7-son-ana-birakmayin

Taşınma konusunda en çok dikkat edilecek konulardan biri de en önemli ihtiyaçlarınızı hazır hale getirmek için son ana kalmamak. Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon gibi ihtiyaçlarınızı taşınmadan önce sağlamak, yeni evinizde geçireceğiniz ilk günleri yaşanabilir kılacaktır.