Taşınma Günü Hayatınızı Kolaylaştıracak Yöntemler

Taşınma Günü Hayatınızı Kolaylaştıracak Yöntemler

565

Taşınma günü geldi çattı, hazırlıkları nasıl yapmalı? İşte size birkaç ipucu!

İçeriğin başlığından da anlaşıldığı üzere, bu yazı oldukça spesifik bir durum ve zaman için oldukça özel detaylar içeriyor. Elbette herkesin işleri yapmak adına kendine has yöntemleri vardır fakat pek çok zaman; aklın yolu birdir. İşleri kolaylaştıran, pratikleştiren, zaman kazandıran, hasarı minimuma indiren ve hatta süreci neredeyse eğlenceli hale getiren önerilerimiz burada; taşınma günü hayatınızı kolaylaştıracak yöntemler.

Hazırlık aşaması

Tarih boyunca pek çok coğrafyada uzun zaman dilimlerine yayılan göçebe hayatlar yaşayan insanoğlu, sanayinin gelişmesi ile hafızasının yakın tarihinde oldukça yerleşik bir hayat sürerken, hatırı sayılır yaşadığı göçebelik, ancak nadir durumlar ve gereklilikler sebebiyle gerçekleşiyor günümüzde. Belki şehir ya da ülke değiştirmeniz gerekiliklerden kaynaklanıyor, belki sadece hayatınızı kolaylaştırmak için lojistik bir değişiklik sebebiyle ya da tamamen keyfi sebeplerle taşınma ihtiyacı hissediyorsunuz. Peki ilk andan sonuna kadar neler yapmanız gerekir? Öncelikli olarak elinizdeki eşya durumunu değerlendirmeli ve raporlamalısınız. İlk adımda, eşyaları kategorize ederek gözünüzün önünde etiketleyerek gruplara ayırın. Bir not defteri ile raporlayı yeni yere geçerken ihtiyacınız olanları ve olmayanları ayırın. Not defteri ve etiketleme makinası edinmeniz faydalı olacaktır.

Kategorizasyon

Taşınırken sizinle gelecek eşyaları listeledikten sonra ne kadar koli ihtiyacınız olduğunu karar verebilirsiniz. Bununla birlikte kolileri kapatmak için koli bandı ve hatta koli bandı makinası da edinin. Yeni yere geçtikten sonra kolileri açma aşamasında size rehberlik etmesi açısından bir koli kalemi ile paketlerin üzerine detaylı notlar alın ve işinizi hem kısaltması hem de pratikleştirmesi açısından evin. İçinde önceliklerinize göre kolileri açarak değerlendirin.

Aletlerden faydalanın

Evde demonte edilmesi gereken ya da taşınma aşamasında zarar görmeden yeni yere geçisi için sökülüp yeniden takılacak pek çok şey olacaktır. Bunun için pratik bir alet çantası, elektrikli tornavida gibi parçalar hayat kurtarıcı olacaktır.

Hasarsız taşıma

İster profesyonel bir nakliye hizmeti alın, isterseniz tamamen kendi imkanlarınız ve iş gücünüzü kullanın, taşınma konusunda en önemli noktalardan biri de hasarsız bir geçiş sağlamaktır. Bunu sağlamak için en önemli püf noktası birlikte aynı kutuya girecek eşyaları belirlemektir. Yumuşak doku ve formda, yastık, battaniye, yorgan gibi parçaları kırılma ihtimali yüksek ürünlerle bir araya getirerek, yumuşak ürünleri paketleme konusunda destek olarak kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, baloncuklu naylon, en önemli ihtiyacınız. Kırılma ihtiyacınız olan eşyalarınızı mutlaka baloncuklu naylon ile sarmayı unutmayın. Ufak parçaları ekstra korumaya almak için tencere, çanak gibi ürünlerin içine de yerleştirebilirsiniz.

Gereksiz parçalardan kurtulun

Yeni yere sizinle gelmeyecek eşyaları da kategorize etmeyi unutmayın. Bazılarını satarak nakite çevirip, taşınma masrafınıza katkıda bulunabilir, bazılarını ihtiyaç sahiplerine faydalı olacak şekilde bağışlayabilir, bazılarını da çöpe atabilir veya dönüşüme verebilirsiniz. Çöpe atılacakları da kendi içinde kategorize edin ve gerekli dönüşümleri yapın. Çöplerinizi doğru biçimde taşımak için büyük çöp torbaları edinmeyi unutmayın.