Tam Mevsimi: Saf Sahlep Faydaları ve Tarifleri

Tam Mevsimi: Saf Sahlep Faydaları ve Tarifleri

Saf sahlep nedir ve faydaları nelerdir? Saf sahlep nelerde ve nasıl kullanılır, saf sahlep fiyatları yaklaşık nedir? Sahlep içeceğinden muhallebi tarifine; bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazımızda!

Sahlep deyince aklımıza yoğun, sütlü ve tarçınlı bir içecek gelir. Ancak aslı içecek olmayan saf sahlep nedir ? Sahlep denilen gıda maddesi, ticari değeri çok yüksek olan, ülkemizde bazı alanlarda yetişen bir çeşit orkide cinsinin kökünden yapılan bir üründür. Saf sahlep yapımı sırasında kullanılan başak sahlebi orkidesi nesli tükenmekte olan bir ürün olarak dikkatle ve özenle yetiştirilmesi gereken bir bitkidir. Bu bitkiyi ancak özel lisansı olan çiftçiler yetiştirebilir. Bunun nedeni sahlep orkidesinin yabandan toplanması ve toplanırken köklenmek zorunda olmasıdır. Ticari değeri yüksek olduğundan dolayı bu bitkiyi toplayanlar buldukları yerde kökleye kökleye bitkinin neslinin tükenmesini hızlandırmaktadırlar. Günümüzde başak sahlebinin köklenmesi yasaktır. Üretimine ise ancak bahsettiğimiz şekilde lisanslı ve denetimli olarak izin verilmektedir.

Saf Sahlep Nerelerde Kullanılır?

Eski usül dondurmalarda, bazı tatlı türlerinde, içeceklerde saf sahlep kullanılır. Yalnız saf sahlep hazırlanışı zor ve pahalı bir ürün olduğundan günümüzde gıda endüstrisinde daha çok sahlep aroma ve esansları kullanılmaktadır.

Saf Sahlep Faydaları Nelerdir?

Değerli bitki kökü olan saf sahlep faydaları pek çoktur. Kabızlık, hemoroid, sindirim zorluğu gibi şikayetleri iyileştirmekte, bazı göğüs hastalıklarında, regl düzensizliğinde bitkisel destek olarak kullanılmanın yanı sıra zihin ve hafıza güçlendirici olarak bilinmektedir.

Saf Sahlep Fiyatları Nasıl?

Saf sahlep 10 gramdan kiloya kadar farklı büyüklüklerde bulunabilir. Günümüzde saf sahlep kilosu en az 1.000 TL ortalamadan başlayarak üretici ve satıcıya bağlı olmak üzere kilogram fiyatı 2.000 TL’lere kadar çıkabilir.

Saf Sahlep Nasıl Kullanılır?

Daha önce bahsettiğimiz gibi saf sahlep içecek, tatlı ve yemek hazırlanmasında kullanılır. Ancak fiyatlarına bakarak hemen üzülmeyin çünkü bu tariflerin pek çoğunda sahlep oldukça az oranda kullanılmaktadır. Saf sahlep kalori açısından 100 gramında 380 civarında kcal barındırır. Besin değeri ve aromasından ötürü yoğun olan sahlep diğer içeriklerle çoğaltılır. Sahlepten yapılan en bilinen gıda sahlep içeceğidir. Saf sahlepten sahlep yapımı nasıl olur ve saf sahlep nasıl içilir sorularının yanıtlarına birlikte bakalım.

Sahlep İçeceği Yapımı

Sahlep içeceği yapımıyla başlayalım… 500 ml süt için bir tatlı kaşığı saf sahlep tozu ve 1-1,5 yemek kaşığı toz şeker alınır. Süt tencerede hafif ısınırken sahlep ve şeker karışımı dökülerek çırpılırken ısıtmaya devam edilir. İsteğe göre çubuk tarçın veya vanilya ekleyip karıştırmaya devam edin ki sahlep topaklanmasın. Yaklaşık yarım saat sonra iyice köpüklenerek hazır hale gelen sahlebin üzerine toz tarçın ilave ederek servis edebilirsiniz. Kış günlerinde vücudu ısıtmak ve soğuk algınlığını kırmak saf sahlep faydaları arasında sayılabilir.

Sahlepli Muhallebi Yapımı

Bir diğer sevilen sahlep tarifi de muhallebidir. Sahlepli muhallebi tarifi için şu malzemelere ihtiyacınız olacaktır: 3 su bardağı soğuk süt, 3 çorba kaşığı pirinç unu, 2 çorba kaşığı patates, 1 su bardağı şeker, 1 adet yumurta, 1 tatlı kaşığı saf sahlep, ve tarçın. Tüm malzemeleri bir tencereye koyup mikser ile çırpın. Ateşi orta ayarda olacak şekilde koyulaşıncaya kadar pişirin. Muhallebi kıvamına gelince puding kaplarına alıp soğutun ve tarçın ile servis edin.

Sahlepli Kahve Yapımı

Sahlepli kahve tarifi için gerekli malzemeler 1 çay kaşığı saf sahlep, 4 kahve fincanı süt, 2 çay kaşığı türk kahvesi ve isteğe bağlı oranda şekerdir. Aynı kahve pişirir gibi cezvede karıştırdığınız bu malzemeleri bir taşım kaynatarak pişirin.

Tarif demişken, Pratik ve Hafif Goji Berry Puding Tarifi yazımıza da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederek yazımızı sonlandırıyoruz.