Soba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Soba Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sizler de ısıtmanın zarif halini oluşturan soba ile evlerinizde zarafet rüzgarı esmesini istiyorsanız, soba alırken ve kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini tüm detayları ile araştırdık. İşte tüm detaylarıyla alırken dikkat edilmesi gerekenler karşınızda!

Mekanların işleyişine ve dönemin özelliklerine göre gelişen soba çeşitleri, geçmişten günümüze hayatımızın bir parçası. Zarif oymaları, kullanım çeşitliliği, işlevleri ve teknolojik olarak gelişen çeşitleri ile sobalar ısıtmanın zarif halini oluşturuyor.  Günümüzde doğalgazlı ya da elektrikli sistemlerle ısınan evlerimize mimari açıdan estetik katmak ve ısınmaya destek vermek için döküm soba tercih ediliyor.

Bulunduğu ortamı nostalji rüzgarları ile ısıtan, bizleri doğal ısı ile saran sarmalayan ısıtmanın zarif hali modern teknoloji ile yeniden evlerimize konuk oluyor. İlk olarak soba nedir sorusu aklınıza geldiyse şöyle bir özetleyelim. Soğuk havalarda çalıştıkları alanları ısıtmak için kömür, odun, gaz ve yahut elektrik kullanılarak hizmet eden ısıtma araçlarıdır. Birçok çeşide ve farklı tasarıma sahip olan sobalar sadece evlerde değil dış mekanlarda da hem görsel olarak hem de konfor açısından çok sık tercih ediliyor. Gittiğimiz kafelerde, restoranlarda, iş yerlerinde ya da bahçe olarak kullanılan alanlarda, ev hissiyatını ve sıcaklığı artırmak içinde kullanılıyor. Gelişen teknoloji ile artık daha da güvenli hale gelen sobaları almadan önce dikkat edilmesi gereken püf noktaları sizler için yazımızda derledik.

Ateşin Keyfine Varmak için Soba Nasıl Yakılır?

Yanınca keyif veren lakin hassas kullanıma sahip olan kömür sobalarını yakması hayli zahmetli olabiliyor. Her ne kadar günümüzde kömür sobasının yerini daha kolay yanan ısıtıcılar almış olsa da soba nasıl yakılır sorusu hala merak uyandırıyor. Elektrikli sobaların kullanımı oldukça kolay. Genel olarak fişini takmanız ve düğmesine basmanız yeterli. İşte bu kadar! Ancak kullanım açısından hata yapılması sonucu istenmeyen sonuçlara sebep olabilen kovalı sobada kullanılmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi düzenli baca ve boru temizliğidir. Aynı zamanda yakılması en kolay olan bu ısıtma araçlarının genellikle hepsi üstten yanma tekniği ile yakılıyor.

Bu sayede daha hızlı alevlenme sağlanıyor. Kaliteli ısı alınabilmesi için önce kömür, sonra kuru odun, en üste de çıra gibi malzemeleri kabinin içine dizip üstten ateşlemeniz gerekiyor. Ateşin, odunun yanmasına yeteceği kadar alttaki sürgülü kapağı açabilirsiniz. Doğal ısı evinizin içinde dolaşırken siz de sıcak içeceğiniz ile ateşin sobanın içindeki dansını keyifle izlemeye başlayın. Doğalgazlı soba yakmak isterseniz ise kullanım talimatındaki yönergelere uyarak düğmelerine basmanız yeterli oluyor. Keyifli zaman geçirirken güvenliğinden ve garantisinden şüphe etmeyeceğiniz en uygun soba fiyatları için GittiGidiyor’a bakabilirsiniz.

Soba Seçiminin Altın Noktaları

Doğalgazlı, elektrikli veya odunlu olması fark etmeksizin alevin dansına eşlik eden sobaların zarif tasarımı ile evler daha da sıcak olmaya başlar. Tasarımı kadar üretim malzemesi, dayanıklılığı ve yanma süresine de dikkat edilmesi gerekiyor. Bu zarafet yüklü ısıtıcıları almadan önce dikkat etmeniz gereken püf noktaları sizler için tüm detayları ile araştırdık. Altın noktaları ile soba alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna gelin birlikte cevap bulalım.

İlk olarak tercih edeceğimiz sobanın üretiminde gövde malzemesi için sert pik döküm veya çelik levha kullanılmalı. Ayrıca soba parçalarının bağlantı ve ayar yerlerinden, ızgara altından ve kapak kenarlarından hava sızıntısı olmamalı. Bildiğimiz gibi hava sızıntısı demek sağlığımıza tehdit eden zehirli gaz bulutu demek. Hem sağlığımız için hem de kaliteli ürün almak için garanti ve TSE belgeli olan soba markalarını tercih etmeliyiz. Kaliteli sobalar dünden bugüne pek çok oda, koridor ve salonda kendine yer buluyor. Kullanılacağı alana göre boyutu ve işlevselliği değişen ısıtmanın ruha hitap eden hali birçok farklı çeşide ve boyuta sahip. Örneğin mutfak içinde ve yahut yemek yapılması mümkün olan bir alan için fırınlı soba tercih edilebilir. Lakin kömür, odun gibi yakıtların çıkardığı atığı giderecek bacaya sahip olmayan evlerde doğalgazlı olanlar tercih ediliyor. Birçok çeşidi olması ile her alanda kullanım ve yeterli ısıtma imkanı da sunabiliyor bu ısıtma araçları.

Küçük çocuklarımızın ya da sevimli hayvan dostlarımızın bulunduğu evlerde ve herhangi bir kaza anında istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için devrilmelere karşı güvenlik önlemi de olması gerekiyor. Sağlamlığı ile güvenebileceğiniz en uygun zarif ısınma aracı olan sobaları sizler de GittiGidiyor’da kolayca bulabilirsiniz.

Keyif Köşesi, Şömineli Soba

Soba tercih edildiği mekanda, mekanın tam ortasına konularak ısı yayılımının alan içine eşit dağılması sağlanıyor. Bu sayede doğal ısı, doğru ısınma aracı seçilerek tüm alanı kısa sürede ısıtıyor. Bu dağılımın yanında görüntü olarak da şıklık yakalanıyor. Bu şıklık modern çizgiler ile geleneksel çizgilerin buluştuğu şömineli soba gibi görsel olarak ruha hitap eden tasarımlar sayesinde mimari açıdan tamamlanıyor.

Dekoratif amaçla tercih edilen lakin kaliteli kullanım imkanı da sunan şömineler, ısınma, yemek pişirme ve ışık kaynağı olarak da kullanılabiliyor. Ancak ben yemek için ayrı görsel olarak ayrı soba istiyorum derseniz de buna da bir çözüm var elbette! Üstelik son derece uygun fiyat avantajlarıyla…

Peletli soba tercihiniz ile görüntü olarak şöminenin verdiği görüntüyü ve hissiyatı yakalayabilirsiniz. Otomatik ve kullanımı kolay olması sayesinde paneldeki bir tuş takımı veya uzaktan kumanda ile doğal ısınmanın keyfine varabilirsiniz. Teknolojinin tüm faydalarından yararlanması sonucu can bulan bu tasarım ile yüksek verim sağlayabilir ve göze hitap eden köşeler oluşturabilirsiniz. Ama ben yemek de pişirmek istiyorum derseniz size kuzineli soba öneririz.

İçinde yemek pişirmenin keyfi ayrı olan bu sobalarda sizde harika yemekler hazırlayabilirsiniz. Ama sadece ısınma olsun derseniz de kaloriferli soba veya tüp ile çalışan soba modellerini öneririz. Geçmişte birçok evde yer bulan tüplü soba, bugün hala tercih ediliyor. Kullanımı kolay olması ile de rağbet gören bu ısıtma araçları sıcak ortam oluşturmak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Sizler de en uygun fiyatlarla kaliteli soba nerede satılır diye düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz modelleri GittiGidiyor’da kolaylıkla bulabilirsiniz!