Şimdi Çok Moda: Yaşayan Duvarlar

Şimdi Çok Moda: Yaşayan Duvarlar

Evlerde duvarların bitkilere kavuşma zamanı geldi!

Yaşayan duvar ne demektir, önce onu açıklayarak başlayalım. Fransız Botanikçi Patrick Blanc’ın bitkilerin asalak olarak ağaçların gövdelerinde, kayalarda, vb. dik yüzeylerde topraksız olarak yaşayabildiğini keşfetmesiyle başlamış her şey. Bitki köklerinin dikey olarak tutunabileceği ve beslenebileceği bir sistem ile fikrini geliştirip son haline getirmiş.

Evde bitki bakımları, zorluklar ve kolaylıklar

Günümüzde yatak olarak çok büyük alanlara yayılmayan ev, yaşam alanlarında doğru ışık ve koşullarda bitki yerleşimini sağlamak epey sıkı bir çalıştırma gerektiyor. Evin farklı bölümlerine dağılacak farklı türdeki bitkilerin tek tek sulama ve ışık ihtiyaçları üzerine kafa yormak yerine, iddialı, tek bir duvarda bitki bakım ve sergileme yöntemi seçmek çok daha kolay olmaz mı? Bazen tek bir bitkiyi yaşatmak için uzun mesailer harcamak gerekirken, bu yöntem çok daha estetik ve hayat kolaylaştırır olabilir. Üstelik alanı dikey olarak değerlendirerek alandan tasarruf ediyor olmak da cabası.

Duvarı seçmek

Her geçen gün ırkımız tarafından tahrip edilen tabiata evin içinden büyük bir destek vermek demek yaşayan duvar. Yaşam alanında tercih edeceğiniz duvarı seçerken bir kaç kriteri göz önünde bulundurun. Duvarın taşıyıcı gücü, yönü, yüzölçümü yaşayan bir duvar tasarımı için çok önemli.

Bitkilerin ihtiyacı

Bir diğer öncelik de bitki türlerinin farklı farklı ihtiyaçları. Seçtiğiniz duvarda kullanmak üzere bitki seçerken, onların bu duvarda alacağı ışığın ve hava sirkülasyonunun doğru olduğuna emin olmalısınız. Örneğin duvarınız bol ışık alıyorsa, kaktüs ve sukulentler için mükemmel bir ortamınız var demektir.

Dost bitkiler

Bir diğer konu da birlikte yaşarken anlaşacak bitkileri seçmek. Bitkiler de bizim gibi kendilerine yakın dostlar, türlerinin uyum sağladığı iyi arkadaşlar seçerler. Sulama rutinleri ve ışık ihtiyaçları birbirine yakın bitkiler seçebilirsiniz.

Yerleşimi planlayın

Bitkilerin yerleşimini düşünerek yapın. Hızla sarkacak bitkiler, yanlara doğru yayılacak bitkiler, hızlıca etrafı soracak bitkiler için doğru yerleri bırakarak yerleşim yapın. Hiçbirinin birbirini engellememesi gerekli.

Sulama metodu

Eğer sulama rutinine yetişemeyecekseniz, otomatik çalışan bir sulama sistemi uygulatın dikey bahçenize. Bu işlemi kendi kendinize yapmanız kolay olmayacaktır, bir profesyonelden yardım alın.