Peynir çeşitleri nelerdir?

Peynir çeşitleri nelerdir?

Peynir çeşitleri nelerdir sorusunun karşılığı olarak sizler için derlediğimiz bu içerikte, tuzlu ve tuzsuz peynir çeşitlerinin yanı sıra ithal peynir çeşitlerini inceleyebilir, peynir türleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

Sağlık açısından birçok faydası olan ve damak zevkimize hitap eden birçok gıda ürününü yemeyi tercih ederiz. Çeşitli tat, yapı ve biçime sahip bir grup süt ürünün genel adı olarak tanımlanan peynir de bu amaçlar için tükettiğimiz yiyecekler arasında yer alır. Peynir altı suyu ayırma, tuzlama ve olgunlaştırma işlemlerinden geçirilerek elde edilen peynirlerin, yapısal ve kimyasal değişikliğe uğramaması için 6-8 °C’lik sıcaklıklarda tutulması gerekir.

Tuzlu Peynir Çeşitleri

Beyaz Peynir

Beyaz peynir, koyun, keçi veya inek sütünden hazırlanır. Peynir çeşitleri isimleri arasında oldukça önemli olan beyaz peynir, kahvaltı öğününde çok rağbet gördüğü gibi börek, pide, makarna gibi hamur işlerinde de harika tatlar yaratır.

Kaşar Peyniri

Koyun, keçi veya inek sütünden yapılır. Diğer peynir türlerinden farklı üretim işlemlerinden geçer. Sarı renk ve yarı sert özelliği bulunan kaşar peyniri, geleneksel şekilde koyun sütünden üretilir. Kahvaltı öğünü ve tostun yanı sıra makarna, pide gibi yemeklere lezzet vermesi için rendelenerek kullanılabilir.
Eski kaşar peynirinin olgunlaştırma aşaması diğer kaşar peynirine oranla biraz daha uzun sürer.

Eski kaşar peyniri üretim aşamasında peynirde küflenme veya çatlama yaşanmaması için haftada bir kez yapılan döndürme işleminin yanı sıra tuz miktarının düşük tutulduğu tuzlu su ile yıkanarak peynirin yüzeyine zeytinyağı sürülür. Gereken işlemlerin ardından eski kaşar peyniri, istenen kıvama geldikten sonra piyasaya sunulabilir.

Peynirin kendine has yapısının oluşturulması için yapılan olgunlaştırma aşamasında kaşarlar haftada bir kez döndürülür. Peynirlerin yüzeyinde küflenme oluşursa, peynirler düşük tuz oranının bulunduğu su ile yıkanır ve üzerine zeytinyağı sürülür. Bu şekilde oluşabilecek nem kaybı, kalın kabuk ve yer yer çatlamaların önüne geçilebilir. Olgunlaşan kaşar peynirleri, temizleme işleminin ardından ılık tuzlu su ile yıkanarak kurumaya bırakılır. İstenen özelliklere gelmesinin ardından tüketime sunulabilir.

Köy Peyniri

Çoğunlukla İzmir bölgesinde bulunan Ödemiş, Tire, Torbalı ve Bayındır gibi yörelerde üretilen az tuzlu bir peynir türüdür. Çok fazla sert olmayan bir yapıya sahip olan köy peyniri, çok fazla olgunlaştırma işlemine tabi tutulmadan taze olarak tüketilir.

İstanbul'daki Favori 5 Kahvaltı Mekanı
main

Lor Peyniri

Peynir altı suyunun pıhtılaştırılması ile üretilen bir peynir türüdür. Peynir çeşitleri arasında yumuşak kıvamlı ve kısa ömürlü olması ile dikkat çeker. Tuzlu veya tuzsuz olarak üretilebilen Lor peyniri, kahvaltı öğününün yanı sıra çeşitli yemeklerde, tatlı ve hamur işlerinde kullanılabilir.

Çeçil Peyniri

Çeçil veya Civil peynir olarak adlandırılan peynir türü, Iğdır, Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır bölgelerine özel yağ oranı çok düşük sütten elde edilir. Sodyum oranı yüksek olan Çeçil peyniri, yumuşak, yağlı ve tuzlu bir peynirdir. Ayrıca iplik şeklinde olmasından dolayı tel peynir olarak da adlandırılır. Kahvaltı öğününde, börek ve makarna gibi yemeklerde kullanılabilir.

Ezine Peyniri

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilir. Rengi sarımsı beyazdır. Küçük gözenekleri bulunur ve orta sertliktedir. Tam yağlı bir peynir türüdür. Kremamsı bir özelliğe sahip ve oldukça lezzetli olan Ezine peyniri, kahvaltı öğününün ayrılmaz lezzetli bir parçasıdır.

Edirne Peyniri

Bu peynir çeşidi de yarı sert özelliktedir, Edirne ve çevresinde üretilir. Tamamen koyun sütünden üretilen peynir, dış yüzeyinde çoğunlukla gözenek olmayan gerçek Edirne peyniridir.

Van Otlu Peyniri

Van yöresine ait geleneksel otlu peynirinin, sütün ve otun bol olduğu dönemde üretilmesi tercih edilir. Van otlu peyniri üretirken çoğunlukla koyun sütü tercih edilir fakat bazen koyun sütüne inek veya keçi sütü de karıştırıldığı olur. Renkleri beyaz veya sarıya yakın olan peynir, orta sertlikte bir özelliğe sahiptir.  Ayrıca yüzeyinde küçük deliklere ve tuzlu tada sahip olan peynir, yaydığı ot kokusu ile kişilere kır havası yaşatır.

Kars Gravyer Peyniri

Peynir türleri arasında özgün bir tarzı olan peynirin sert bir yapısı vardır. Ufak porsiyonlar halinde tüketilen Kars Gravyer peyniri, hamburger, peynir suflesi, salata, güveç ve pilav gibi yemeklerde de kullanılabilir.

Tulum Peyniri

Bergama Tulumu olarak da bilinen tulum peyniri, Bergama köylerinde üretilir. Peynirin sadece koyun sütünden üretilmesi tercih edilir. Sert peynir çeşitleri arasında yer alan, ağızda dağılan ve hafif tuzlu olan bir peynir çeşididir.

Erzincan Tulum Peyniri; sadece koyun sütünden, yüzde yüksek nem oranı bulunan mağaralarda hayvan postu içinde yaklaşık üç ay bekletilerek tüketicilerin damak keyfine sunulur. Günümüzde bidon ile de piyasaya sunulanları tulum peynirin kendine has bir aroması vardır. Erzincan bölgesinin yanı sıra Elazığ,Tunceli ve Erzurum bölgelerinde de üretilir.

Mihaliç Peyniri

Bursa ve Balıkesir bölgesinde üretilen Mihaliç peyniri, yöre halkı tarafından ‘Mağlıç’ şeklinde telaffuz edilir.  Kıvırcık koyundan tam yağlı şekilde elde edilen sütten üretilen peynir, çok tuzlu, yağlı ve sert bir yapıya sahiptir. Salata ve sıcak yemeklerde kullanılmasının yanı sıra eriyen peynir çeşitleri arasında yer alması nedeniyle tost için de uygundur.
Tuzsuz Peynir Çeşitleri

Dil Peyniri

Tuzsuz peynir çeşitleri arasında bulunan dil peyniri, Kars ve Erzurum yöresine ait yumuşak ve lifli bir yapıya sahip bir peynirdir. Tuzlu olmaması nedeniyle kısa sürede tüketilmesi gerekir. Kahvaltılarda tüketilebilmenin yanı sıra diğer peynirler ile karıştırılarak tost yapımında da kullanılabilir. Mozzarella peyniri özelliği taşıdığı için ev yapımı pizzada kullanılabilen dil peyniri, kuymak gibi yöresel yemeklere de farklı bir lezzet katar.

Örgü Peyniri

Diyarbakır bölgesine ait olan peynirin üretimi oldukça zahmetlidir. Üretim tekniği yönünden kaşar peynire, bileşim yönünden de beyaz peynire benzeyen örgü peyniri, sert ve esnek bir yapıya sahiptir. Yapım aşamasında tuzlu suda kaynatılmasına rağmen tuzsuz bir peynirdir.

İthal Peynir Çeşitleri

Ülkemizde ithal peynir çeşitleri de yerli peynirler kadar ilgi görür. Kahvaltılarda ve yemeklerde kendilerine farklı tat arayanlar tarafından tercih edilir. Örneğin; Gorgonzola, Mozzarella, Danish Blue, Parmesan, Hellim, Gravyer, Emmental, Mascarpone, Edam, Gouda, Maasdam, Cheddar, Brie, Camambert, Mimolette, Rokfor ve Fransız peynir çeşitleri arasında olan Fondü de ithal peynirleri arasında yerini alır. Dilerseniz ithal peynir çeşitlerine ‘GittiGidiyor’ sayfasından ulaşabilirsiniz.
Peynir çeşitlerini tüketerek sağlığınıza katkı sağlamanın yanı sıra peynirlerin farklı şekillerde kullanımı ile lezzet keyfini de yaşayabilirsiniz.