Mutfakları Mutlu Alanlar Yapmanın 5 Yolu

Mutfakları Mutlu Alanlar Yapmanın 5 Yolu

Mutfağınıza bambaşka bir hava katmaya, evinizin bu önemli alanının size mutluluk saçmasına ne dersiniz?

Mutfağın evin en huzurlu, en mutlu bölümlerinden biri olduğu kesin. Mutluluğa giden yolun mideden geçtiği bilimsel olarak da kanıtlanmışken, mutfakta hazırlanan yemeklerin, hem lezzetleri hem de hazırlanma süreçleriyle hayatımızdaki yeri tartışılmaz. İçinde paylaşımı da barındıran bu mutluluk anlarının daha da arttırılamayacağını kim söyleyebilir ki? Elbette mutfaklar daha da mutlu hale getirilebilir ve bahsettiğimiz keyif çok daha yükseklere taşınabilir. Nasıl mı? Mutfakları mutlu alanlar yapmanın beş yolu ile.

1. Çekmece ve dolap düzeni


Dolap ve çekmecelerinizi elden geçirin. Dolap içi düzenleyici ve çekmece düzenleyici yardımıyla en sevdiğiniz ve en çok kullandığınız malzemeleri yeniden düzenleyin. Kullanmadıklarınızı atın ve hafifleyin. Elden geçirilmesi gerekenleri tamir edin ya da yenileyin. Sevdiğiniz mobilya ve aksesuarları mutlaka mutfağa ekleyin.

2. Göze yakın olan ruha keyif verir

Tezgah üstü ya da açıkta herhangi bir yerde bulunacak parçaların en sevdiğiniz aksesuarlar olmasına özen gösterin. Ahşap bir kesme tahtasını tezgahta bulundurun. Sevdiğiniz kupaları duvarda bir askıya dizin. Gözünüzün önünde sevdiğiniz taze çiçekleri taşıyan bir vazo ve saksı bitkileri bulundurun.

3. Mutluluğun anahtarı: temizlik

Lavabo, musluk ve ocak üstünü düzenli olarak temizleyin ve pırıl pırıl durmasına özen gösterin. Böylece mutfağa her girdiğinizde orada olmak ve yemek hazırlamak için hevesiniz yüksek olacaktır. Bulaşıklarınızı biriktirmeyin. Yıkanması gerekenleri bir an önce bulaşık makinasına yerleştirin, elde yıkanacakları yıkayın ve kuruma bölümünde uzun süre bekletmeden dolaplara yerine kaldırın.

4. Notlar bırakın ve çizim yapın

Hem kendinize hem de sevdiklerinize notlar yazıp çizimler yapabileceğiniz bir kahta tahta ya da pano bulundurun mutfakta. Bunlar eğlenceli olabileceği gibi yapacağınız işleri hatırlatır, alışveriş listeleri hazırlamanızı sağlar ve tariflerinizi not etmenize de yarar.

5. Canlı enerjiler katın

Mutfak tezgâhında taze meyve ya da sebzelerden mutlaka bulundurun. Taze yiyeceklerin göz önünde olması pozitif enerji demek. Baharatlarınız için düzenli bir raf yaptırın. Saksıda taze baharatlar bulundurmak da çok iyi fikir.