Mop Paspas Modelleri: Ev Temizliğinin Kahramanları

Mop Paspas Modelleri: Ev Temizliğinin Kahramanları

Evinize temizlik ve hijyen getirecek kahramanlar Mop-Paslar ile ilgili herşey bu yazımızda.

Mop paspas ülkemizde halk arasında vileda olarak bilinen sopanın ucuna takılan paspas bezi ile temizlik sağlayan klasik sopalı paspastan biraz daha farklı olarak özel malzeme ile üretilen, tutucu özelliği arttırılmış, gergin şekilde sopanın ucuna takılmayı sağlayan özel aparatı ile belirli bir yüzey kaplayan dikdörtgen şekilli yüzey paspaslarıdır. Bu mop paspaslar yüzeyde normal paspasların alamadığı bazı maddeleri alabilirken, temizlik açısından oldukça pratik çözümler sağlarlar. Kullanım açısından mop paspası su ve temizlik malzemeleriyle olduğu gibi kuru da kullanabilirsiniz.

Mop Paspasın Diğer Ürünlere Göre Avantajları

Mop paspas diğer paspaslara göre çok daha hızlıca söküp takılabilir, bezi ucundan ayrılabilir. Bu bakımdan çok fazla alan kaplamayak ergonomik avantaj sağlar. Genelde mopların ucu katlanabilir. Temizlik sırasında kolayca bezini uç kısımdan çıkartır, ister sıkarak temizler ve tekrar kullanır, isterseniz de yenisini takarak değiştirebilirsiniz. Herhangi bir paspas mop paspasa göre daha zor ucu değiştirilebilir, daha hantal ve yüzeylerde daha verimsiz kalacaktır.

Mop Çeşitleri

Bir mop paspas edinmeye karar verdiyseniz ilki aklınıza gelen en iyi mop paspas hangisi sorusu olacaktır. Bu sorunun herkes için net bir cevabı olmamakla birlikte mop paspas çeşitleri arasından kendi ihtiyacınıza uygunu sizin için en iyisidir diyebiliriz.

Islak temizlik mopu diye geçen model, ıslak yüzey temizliği için kullanılır. Malzemesi genelde %70 civarı pamuk ve %30 polyester olarak üretilir. Su emici özelliği ve sıkıp kurutma kolaylığı vardır.

Kuru mop temizliği su ile yapılmaması gereken yüzeyler için kullanılan, malzemesinde %40 polyester, %30 pamuk dışında mikrofiber ve orlon da bulunan paspaslardır. Antibakteriyel mop olarak da geçen bu paspaslar toz toplayıcı özelliği ve yüksek ısıda yıkanarak hijyenik oluşu ile tercih edilir.

Mikrofiber başlıklı mop temizlik konusunda titiz olanlar için en iyi seçenek olabilir çünkü üçgen elyaflardan oluşan ince yapısı ile yüzeydeki en ufak toz zerrelerini dahi toplayarak alır. Mikrofiber bezi yıkayarak kolayca temizleyebilir, hızla kurutabilirsiniz. Su ile kullanabilirsiniz. Mikrofiber mop paspaslar özellikle evcil hayvan sahipleri tarafından sıkça kullanılan ürünlerdir.

En bilinen temizlik gereci üretici firmaları yuvarlak başlı moplar ile döner başlı, pedalla kontrol edilebilir başlıklı gibi farklı seçeneklerde mekanik çözümlerle dolu mop temizlik setleri sunuyor. Turbo gibi isimlerle piyasaya sürülen bu aletler paspastan ötesinde hareketli bir temizlik aleti gibi. Mop paspas seti bir mop başlığı çeşidinden ziyade kovası, aparatları, sopası ve bezleri ile birlikte takım halinde satılan moppas temizlik setleridir. Bu setlerdeki ürünleri incelerken başlık sayısı, başlıkların malzemesi, başlık takım aparatının malzemesi gibi konular başlıca dikkat edilmesi gereken kriterlerdir.

Mop Paspas Nasıl Kullanılır?

Mop paspasınızı edindiniz. Kullanmaya başlayacaksanız, dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Mop başlığının takılma mekanizmasını iyice öğrenin. Burada bulunan tutaç tırnakları dikkatli, özenli ve mümkün oldukça nazikçe takıp çıkartın. Temizliğe başlamadan önce bu takıp çıkartma işlemini iyice öğrendiğinizden emin olun. Bir diğer dikkat edilmesi gereken kısım da mop paspas sopası ucundaki kafa kısmın birbirine geçtiği kısım. Mop paspas ucu takıldıktan sonra eğer ıslak temizlik içinse kovada hazırladığınız temizlik suyuna batırılır. Sonra kovadaki sıkma aparatıyla suyu iyice sıkıp, mop paspason yüzeyini temizlenecek yüzeye paralel olarak bastırıp çekerek, toz ve parçacıkları alabilirsiniz. Yüzeydeki kirlilik durumuna göre birkaç kez daha bu işleme devam etmeniz gerekebilir. Belli bir süre sonunda bezin yüzeydeki partikülleri almadığını anladığınızda, paspası tekrar sudan geçirerek yıkayın. Kova içerisindeki suyu da sıklıkla değiştirin.

Su ile temizlenmeyen yerler için temizleme işlemi aynıdır ancak su ve sıkma işlemi yapmazsınız. Onun yerine kuru paspas yaptıktan sonra yine paspasın ucunu çıkartıp partikülleri üzerinden silkeleyerek tekrar kullanabilirsiniz.

Hayatınızı Değiştirecek 8 Temizlik Tüyosu yazımıza da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. Temizlik dolu günler!