Mobilyalarınıza Göre Halı Modelleri

Mobilyalarınıza Göre Halı Modelleri

Evimize halı ve kilim seçerken neleri düşünmeliyiz? En doğru seçimleri yapmak için bilmeniz gerekenler burada!

Halı kültürümüzde son derece önemli bir yere sahiptir. Altay dağlarında bulunan ve dünyanın en büyük müzesi olan Hermitage müzesinde ziyaretçileri kabul eden dünyanın en eski halısı “pazırık”ın Türk halısı olduğu ortaya konmuştur. Orta Asya’dan beri halılar kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olmuş, bitkilerden elde edilen kök boyalar ile boyanmış, ritüellerle döşenmiş, inanç ve duyguların cisimleştiği sembollerle evlerin baş köşesinde yer almışlardır.

Bu bakımdan günümüzde bizler için halılar hem kültürel mirasın devamı hem de hayatımızın büyük kısmında kullandığımız, evlerimizin en önemli parçalarındandırlar. Halı demek, evin kimliği, dekorasyonun en önemli yapı taşlarından bir tanesi demektir. Evinizde kullanacağınız farklı halı modelleri evinizin görünümüne oldukça farklı seçenekler kazandırabilir, mekanı olduğundan küçük veya büyük gösterebilir, tabiri caizse evinizin ışık ayarlarında değişiklikler yapabilir. Halılar yalnızca görüntü için değil, ısı izolasyonu, güvenlik, kaymazlık gibi fonksiyonel özelliklerle de kullanılmaktadır.

Böylelikle halı seçmenin ne kadar önemli bir iş olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz. Evimize halı seçerken doğru kriterler ve belirli püf noktaları yerine yerleştirerek, en iyi seçimi yapabiliriz. Halı seçimindeki kriterleri inceleyersek karşımıza 6 önemli kriter çıkmaktadır.

Halı Seçerken:

1. Sıralamaya Dikkat

Dekorasyon konusunda doğru sıralama en önemli kilit noktayı oluşturur. Yeni bir eve taşınıyorsanız, öncelikle evinizin duvar renklerini belirleyin. Bu duvar renklerine göre kontrast mı yaratmak istiyorsunuz, yoksa aynı sıcaklıkta renklerin farklı tonlarını mı arıyorsunuz; bunları netleştirin. Sonrasında elinizde mobilya var mı, yoksa perdeler mi var, hangisini en başta seçeceğinize karar verin. Hiçbiri yoksa ilk halı veya kilim seçimine karar verebilirsiniz. Burada renk bakımından önerimiz, duvar ve zemin renklerine karşıt renkler belirlemeniz olacaktır. Örneğin açık renk pastel tonlarda duvarlar ve zemine koyu mavi, kırmızı veya etnik desenlerde keskin renkli halılar kullanmanızı öneririz. Tabii kafanızda mobilya ve perde detayları yoksa… Kafanızda bunları belirlediyseniz öncelikle mobilyaları, sonra perde seçimlerinizi yapın, halı veya kiliminizi ona göre belirleyin deriz. Böylece ebat, renk ve desen seçenekleri kendinden ortaya çıkacaktır. Bir altın kural, perde, mobilya ve halılar tek renk olmamalı.

2. Evdeki Sabit Etkenler

Evinizin zemini ve duvarları hangi malzemeden yapılmış sorusunun yanıtı da önemli. Boyama yapamıyorsanız veya tercih etmiyorsanız bu etkenleri gözden geçirin. Tavanda alçıdan yapılan kabartmalar var mı, mutfak tasarımı nasıl, ankastre mi yoksa ahşap ve mermer mi kullanılmış? Halı koyacağınız başka alanlar varsa oraların zemini hangi malzemeden? Evde kolonlar var mı? Bu gibi soruların cevapları oldukça belirleyici olabilir. Renk konusunda karşıtlıkları kullanabilirsiniz fakat barok tarzda kaplamalar olan iç mekana, futuristik mobilyalar iyi durmayacaktır. Evin mimari yapısının stilini kafanızda netleştirin ve bu stilin aynısı olmasa da  uzantısı olan seçimler yapın.

3. Hijyen Konusu Önemli

Hijyen ve temizlik konusuna bakış açınız da özellikle halı seçiminde oldukça etkileyicidir. Toza karşı alerjisi olanlar veya temizlik konusunda mükemmeliyetçi anlayışı bulunanlar, eski tarz geleneksel halılar tercih etmeyebilirler. Evin içi son derece steril görünümde ve açık renk kullanılmışsa, halıların kir tutmayanı daha kullanışlı olacaktır. Özellikle evinizde çocuk veya evcil hayvan varsa mümkün olduğu kadar akıllı teknolojik malzemeden üretilen, kolay temizlenen ve kuruyan, sık temizliğe dayanıklı halıları tercih edin. Küçük çocuklu evlerde kullanılan halı kaydırmazlık açısından da ayrıca değerlendirilmelidir. Koyu renkli modeller daha az kir gösterirken fiber gibi teknolojik kumaşlar daha hızlı kururlar. Sık yıkama yaptıracağınız halılar halı yıkama sırasında kullanılan temizleyicilerden ötürü yıpranacağından çok ucuz ve dayanıksız malzeme tercih etmemenizi öneririz.

4. Desen ve renk ilişkisi

Mobilya ve perde renklerinizi gözden geçirdiniz. Çok fazla renk ve desen kullanılmış. O zaman halınızda mümkün oldukça sade, az renkli ve az karmaşık desenler tercih edin. Böylece mobilya ve perde desenleri kaybolmaz, evin içi göz yorucu bir hal almaz. Öte yandan sade, az karmaşık perde ve mobilyalarınız varsa onların yanına karmaşık ve desenli bir halı tercih edebilirsiniz. Perdeler sade, mobilyalarınız karmaşık ise, halıları iki tarz arasında geçiş olarak kullanabilirseniz, görünümü tamamlanmış evinize stil kazandırmış olursunuz. Evinizde tamamen minimal tasarlanmış bir ortam yarattıysanız bazen karmaşık ve renkli bir halı ile uyumu şaşırtarak da oldukça iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Özellikle pahalı, etnik, değerli ve özellikli bir halı kullanacaksanız böyle bir seçim yapıp, halılınızı öne çıkarabilirsiniz.

5. Ölçülere dikkat

Halı boyutunuza karar vermek için oturma bölümü ve masa takımları, koridor büyüklüğü gibi unsurlar ele alınmalıdır. Oturma bölümüne halı seçerken genelde halı büyüklüğü en azından tüm oturma grubunu üstünde taşıyacak büyüklükte seçilmelidir. Oturma grubunuz örneğin iki tekli, bir ikili, bir üçlü koltuk ve bir de sehpadan oluşuyor ise ve halı bunların bir kısmını dışarıda bırakıyor ise göze tamamlanmamış bir görüntü sunacaktır. Elinizde seçtiğiniz bir halı var ve bunu bu kısımda kullanacak iseniz, örneğin bu halı küçük bir halıysa, bunu yalnızca sehpa altında kullanın ve koltukları dışarıda bırakın. Halınız duvar kenarlarından en az yaklaşık yarım metre içeriden itibaren serilmeli. Bu bakımdan örneğin 3×6 metrelik bir oturma odasında halı boyutu 2,5 x 5,5 metreyi geçmemeli. Hatta 2×4 gibi boyutlar daha uygun olacaktır. Yemek masası altında kullanacaksanız halınız masa ve sandalyelerin tümünü içerisine alacak büyüklükte olmalı. Banyo, mutfak gibi kısımlara mümkünse üzerine basacağınız kadar büyüklükte, orta kısımlara ufak halılar tercih edin. Buradaki halıların kolay yıkanabilir ve kir tutmaz olmasına dikkat edin.

  1. Farklı Halı Modelleri İçerisinden Seçim

Modern halıcılık konusunda geleneksel olandan ilhamla hareket eden veya yenilik arayan pek çok yerli marka mevcut. Gururla söyleyebiliriz ki halı konusunda yerli malı halı markaları dünya kalitesini aratmamaktadır. Örneğin Kayseri’de üretilen halılar, etnik desenlerden modern içeriklere pek çok farklı seçenek sunan Gümüşsuyu halı markası ile piyasaya sunulmaktadır. Oturma odası, yemek takımı, salon gibi evin farklı kısımlarına göre üretilen Padişah halı markası da yine bilinen bir yerli halı markasıdır. Bunların dışında yün, polyester, bambu, peluş halı gibi malzemelerle üretim yapan pek çok halı markası bütçeye göre halı fiyatları ile farklı seçenekler sunmaktadır.

Etnik halıcılık konusunda Türkiye’nin farklı yerlerinde, köylerde genelde kadınlar ve çocuklar tarafından halı dokuması yapılmaktadır. Bu dokumalar yöresel ipliklerden, yöresel hayvanların yünlerinden ve pamuklardan, hatta ipek böceklerinden üretilen ipekten yapılırlar. Eskiden beri gelen inanç ve ritüeller bu halıların dokunmasında oldukça önem taşır. Tamamen el yapımı, uzun sürede yapılan bu halıların bedelleri de yine bu bakımdan yüksektir ancak uzun süre kullanılan, eşsiz koleksiyon parçalarıdır. Bu halıların üzerlerine işlenen figürler, eski Türk-Şaman kültüründen İslam dönemine, Türk kültürünün yolculuğunu üzerlerinde taşırlar. Örneğin kadınlara özgü eli belinde figürü, kutup yıldızı, hayat ağacı, koç başı gibi figürler yörük kültürüyle elden ele taşınmış kültür hazineleridir. Türk kırmızısı da denilen kök kırmızı boya, gök rengi denilen mavi renk gibi kök bitkilerinden üretilen kök boyaları, elde dokunan bu halılara yıllandıkça güzelleşen renkler katarlar. Siz de evinizde böyle nadide bir etnik halı edinmek istiyorsanız öncelikle iyi araştırın. Yağcıbedir yün halıları, Sugören ipek halıları, Milas kilimler, Gödes halıları gibi dokundukları bölgenin veya onları dokuyan kavimlerin isimleri ile anılırlar. Size tavsiyemiz bu bölgeye giderek köylü pazarlarını dolaşmanız, halı pazarlarını ziyaret etmeniz, köylülerden veya işi bilirlerden halı işinin inceliklerini dinlemeniz ve sonra karar vermenizdir.