Mobilyaya Göre Halı ve Kilim Seçimi Nasıl Yapılır?

Mobilyaya Göre Halı ve Kilim Seçimi Nasıl Yapılır?

319

Halı ve kilimleri seçerken neleri düşünmeliyiz? En doğru seçimleri yapmak için bilmeniz gerekenler burada!

Halı bir evin dekorasyonunda tahmin ettiğinizden çok daha fazla role sahiptir. Mobilyaları birbirine bağlayıcı özelliği olduğu gibi, kullanım durumununa göre mekânı olduğundan daha büyük ya da küçük gösterebilir, ısı izolasyonu sağlar ve hatta zaman zaman güvenliği bile artırabilir. Kendi başına bir stili temsil edebilir, yaratmak istediğiniz stilin en büyük destekçisi olabilir. Peki mobilyaya göre halı ve kilim seçimi nasıl yapılır? Birlikte inceleyelim.

Doğru sıralama yapın

Dekorasyon sürecinde doğru sıralama kilit nokta. Önce bir halı ya da kilim alarak işe başlamamalısınız. Öncelikle mobilyalarınızı seçin, gerekiyorsa perde seçimleri ile tamamlayın ve daha sonrasında bir halı ya da kilim tercihinde bulunun. Bu sayede ebat, renk ve desenleri birbirine uydurabilirsiniz.

Sabit etkenler

Mobilyalara geçmeden önce, evinizin mimari yapısı, duvarlarınız için seçtiğiniz renkler ve zeminde kullanılan malzeme ve tonları da oldukça büyük önem taşırlar. Dolayısıyla mobilya seçimlerinizi tamamlanız çok önemli fakat diğer sabit etkenleri de hesaba katın. Zemindeki malzemeden ok memnun değilseniz halı ve kilim boyutunu geniş tutmayı tercih edebilirsiniz örneğin.

Hijyen ve dayanıklılık

Halı, evdeki konumu gereği kirlenmeye ve yıpranmaya oldukça müsaittir. Dolayısıyla kolay temizlenebilen, kir tutmayan halı seçmenizde fayda var. Özellikle küçük çocuklu bir ev söz konusu ise bu tercihlerde daha seçici olmakta fayda var. Koyu renkli, kolay silinebilir bir model hayat kurtarıcı olabilir.

Desen ve renk ilişkisi

Eğer mobilyalarınızda bolca renk ve desen kullanıyorsanız, halınızda desen tercih etmeyin. Böylece hem mobilyalarınızı birbirine bağlayan sade bir fonunuz olur hem de desenlerin hakkını vermiş olursunuz. Ya da tam tersi; sade ve düz renklerde mobilyalarınızı desenli bir halı ya da kilim ile birlikte kullanabilirsiniz.

Ölçülere dikkat

Halı ve kilimlerin boyutuna belli başlı ölçüleri belirleyerek karar vermek gerekir. Oturma bölümünde tüm oturma grubunu üstünde taşıyacak şekilde büyük bir ürün tercih edebilirsiniz. Ya da oturma grubunun ortasında kalacak daha ufak bir boy da. Fakat mutlaka, duvar kenarlarından en az 60 cm içerde olacak boyutlarda tercih edin. Yemek masası altında kullanımda ise, hem masa hem de sandalyeleri içine alacak büyüklükte olmasına dikkat edin.

İLGİLİ ÜRÜNLER