Mısır Patlatma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mısır Patlatma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mutfaklarda hayat kurtaran ürünlerden biri olan mısır patlatma makinesi seçiminde dikkat eidlmesi gerekenler ve evde mısır patlatma tüyoları bu yazımızda!

Kış akşamlarının vazgeçilmezi, mutfak eğlencesi, sinema gecelerinin en iyi eşlikçisi patlamış mısır yapmak . Özellikle çocuklarınıza sihirbazlık gibi gelecek ve onları eğlendirecek, bir avuç koyup avuç avuç geri aldığınız mısır patlatma için evde mısır nasıl patlatılır sorusunun cevabı mısır patlatma makineleri. Bu iş için özel olarak mısır patlatma cihazı bu işi oldukça kolaylaştırıyor. Evde mısır patlatmanın püf noktaları iyi bir mısır patlatma cihazı almaktan geçiyor. Peki bir mısır patlatma makinesi almak istediniz ve nasıl seçilir merak ediyorsunuz, o zaman gelin mısır patlatma makinesi nasıl seçilir birlikte bakalım:

Mısır Patlatma Makinesi Nedir?

Mısır patlatma aleti de diyebileceğimiz mısır patlatma makinesi, mısır patlatmaya özel tasarlanmış bir yemek pişirme basit robotudur. Çoğu zaman bir elektrikli su ısıtıcısını veya üzeri saydam kapaklı bir tencereyi andıran bu alet, en kısa zamanda, belli bir mısır oranını ve en az yağ kullanarak mısırları patlatır.

Mısır Patlatma Makinesi Nasıl Seçilir?

Mısır patlatma aletlerinin gücü watt ile belirlenir. Genelde mısır patlatma makineleri 800 ila 100 watt arasındadır ve watt değeri büyüdükçe hızlı ısınma gücü de artmaktadır. Bu makinenin mısır patlatma aparatı kısmının ne kadar hızlı ısındığını da belirler, böylece patlatma süresi kısalmış olur. Watt değeri söz konusu olunca mısır patlatma makinesi ne kadar elektrik yakar diye bir soru aklınıza gelebilir ancak bu makineler çok uzun çalışmadığı için elektrik konusunda çok da endişelenmenizi gerektirmez. Mısır patlatma makinesi yaklaşık bir su ısıtıcısı kadar elektrik yakmaktadır.

Güç durumu dışında çoğu makine mısır patlatma süresini kataloğunda belirtmektedir. Mısırınızı ne kadar zamanda istiyorsanız bu süreye de dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Diğer bir kriter de makinenin yağlı ve tuzlu kullanım olanağının olup olmamasıdır. Bazı makineler patlamış mısır yapma içeriğinde özellikle yağ kabul etmemektedir. Mısırlara sonradan yağ ve tuz atmanız da lezzetini etkiler, bu bakımdan yağ ve tuz kabul eden makinelere yönelin.

Mısır patlatma makinesinin diğer bir olayı da yapısıdır. Uzunlamasına tasarlanmış, mısırları patlatırken kaseye döken makineler de bulunmaktadır, tencere gibi yatay ve kocaman şeffaf kapaklı olanları da… Uzun ve döken makineler olayın görsel şovunu arttırmaktadır, yatay olanlarının avantajları ise mısırı koymak için gereken kaseyi kapak olarak bulundurmalarıdır. Bu sizin ihtiyacınıza göre seçeceğiniz bir kriterdir.

Diğer bir avantajlı yan ise malzeme ölçü kabı bulundurmasıdır. Bu sayede her seferinde koyacağınız mısırı ölçmeniz gerekmez. Makine kabını kullanarak tek seferde ne kadar mısır koyacağınızı bilirsiniz.

Öte yandan gövdenin ısıya dayanıklılığını da hesaba katmanız gerekir. Üst üste yapacağınız patlatmalarda gövde fazla ısınarak kullanılan plastik zarar görmemelidir.

Mısır patlatma makinesinin yıkanması ve temizlenmesi de dikkat edilmesi gereken bir nokta. Mısır tutmayan, yapışmayan yüzeyli makineler temizleme ve hazırlama açısından daha kolay kullanımlıdır.

Mısır Patlatırken Nelere Dikkat Etmeli?

Evde mısır patlatma nasıl yapılır sorusuna yanıt olacak bazı püf noktaları verelim.

– Patlatmalık mısırların nemli olmadığına özellikle dikkat edin. Nemlenmiş mısırlar patlamazken, gözle görülmese de küf tutma riski bulunmaktadır.

– Mümkünse organik, ilaç kullanılmamış, atalık mısırlar kullanın.

– Mısır patlatırken yanma sıcaklığı yüksek yağ kullanın. Örneğin soğuk sıkım zeytinyağı gibi yağlar sağlığa faydalı olsa da yüksek sıcaklıkta hızlıca yanmakta ve sağlığa zararlı hale gelmektedir. Bu tip yağlar yerine rafine veya Hindistan cevizi yağı gibi yüksek sıcaklığa dayanıklı yağlar kullanın.

– Mısır patlatırken biraz daha lezzetli olmasını istiyorsanız çok az olmak şartıyla şeker de atabilirsiniz, özellikle çocuklarınız bu mısıra bayılacak!

– Mısırları patlatmadan önce az yağ ve tuz içinde bir süre bekleterek patlatabilirsiniz.

Afiyet olsun!