Matkap Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Matkap Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Evde küçük tamir ve tadilat işlerini halletmek için veya hobilerinizde matkaba ihtiyaç duyuyor ama nasıl bir matkap seçeceğinizi bilemiyorsanız sizin için derlediğimiz bu yazıyla aklınızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz. İşte matkap seçerken dikkat etmeniz gereken detaylar!

Sert yüzeylerde delik açmak veya var olan deliği genişletmek için kullanılan ürünler matkap olarak isimlendirilir. Çalışma prensipleri iki metot üzerine kuruludur. Bunlardan birincisi darbeli delme metodudur ve daha çok madencilik ve sondaj için kullanılır. Daha yaygın olan diğer metot ise dönel delme metodudur. Kullanım alanlarına göre matkaplar atölye matkapları ve maden matkapları olarak ikiye ayrılır. Ev, atölye ve endüstride kullanılan atölye matkapları, dönel tipteki matkaplardır.

Hayatı kolaylaştıran bu el aletlerinden hangisini alacağınızı bilmiyorsanız GittiGidiyor’da yer alan matkap modellerini inceleyerek işe başlayabilirsiniz. İncelemeniz bittikten sonra ise sizin için derlediğimiz bu detaylara bakarak tercih kolaylıkla yapabilirsiniz.

Matkap Seçerken Bunlara Dikkat Edin

Öncelikle kullanım alanına ve kullanım özelliğine göre matkap seti mi yoksa yalnızca matkap mı alacağınıza karar verebilirsiniz. Bu kararı verirken matkap setinin içindeki ürünlere ve kullanım kılavuzuna göz atmalısınız.

Eğer matkap seti alacaksanız matkap aksesuarları sizin pek çok alanda işinizi kolay halletmenizi sağlar. Yapacağınız tadilatlarda ekstra uca ihtiyaç duyduğunuzda masraf yapmadan setin içindeki ürünleri kullanabilirsiniz.

Seçiminizi, ihtiyacınıza göre matkabın türünü belirleyerek daraltabilirsiniz. Standart ev işleri için kullanacaksanız, şarjlı bir matkap tercih edebilirsiniz. Burada da şarj edilme süresine bağlı olarak sunduğu kullanım süresine dikkat etmelisiniz. Buna karşılık kablolu matkaplar ise sınırsız kullanım süresine rağmen, kullanım kabiliyetini sınırlandırması itibarıyla dezavantajlı olabilir.

Matkap alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise kullanım alanınıza uygun olmasıdır. Ahşap, duvar, kontrplak  gibi alanların her birine özel farklı matkaplar bulunur. Evinizde hafif ve pratik işleriniz için kullanabileceğiniz bir matkap arıyorsanız büyük işlerde tercih edilmeyen daha ekonomik olan mini matkap modellerini tercih etmelisiniz. Fakat bu tip mini matkapların oldukça sınırlı bir güce sahip olduğunu ve güç gerektiren işlemlerde yetersiz kalabildiğini unutmamalısınız.

Matkap seçerken binlerce çeşide ve farklı fiyat aralıklarına rastlayabilirsiniz. Bu sebeple matkap alacağınız zaman ihtiyacınızın ne olduğunu iyi tespit etmelisiniz. En ucuz şarjlı matkap modellerini ve diğer matkap modellerini GittiGidiyor’da kolayca bulabilirsiniz.

Matkap fiyatları alacağınız ürünün özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bütçeniz dahilinde hem işlevli hem de ekonomik ürünü satın almak isteyebilirsiniz. Bu sebeple  kullanım alanını, devir sayısını ve tork kademelerini incelemeniz gerekir.

Matkap Nasıl Kullanılır?

Matkap aldınız ve nasıl kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız öncelikle kullanım kılavuzunu detaylı olarak incelemeniz önerilir.

Matkap üzerinde tetik adı verilen ve tutma sapına yerleştirilmiş bir düğme bulunur. Bu düğmeye basıldığında matkap çalışır, tetikten elinizi çekerseniz durur. Bazı matkap çeşitlerinde tetik baskıya duyarlı olarak üretilebilir. Bu durumda tetiğe basma gücünüzü artırdıkça matkabın da gücü kademeli olarak artacaktır. Tetik hassasiyeti bulunmayan matkaplarda ise matkabın devir ayarlarını yapabileceğiniz bir düğme veya halka bulunur ve devir numara büyüdükçe büyür.

Matkap ucu dönüş yönünü ayarlamak içinde matkaplarda genellikle sap kısmında bir düğme bulunur bu düğmeye ileri-geri seçici denir. İleri modda delme işlemi  ve vidalama yapabilirsiniz. Geri mod ise vida sökmek gibi işlemlerde kullanılabilir.

Matkap markaları ve modellerini inceleyerek alacağınız matkabın türüne karar verebilirsiniz. Aynı zamanda GittiGidiyor üzerinden ürünler arasında karşılaştırmaya yaparak yorumları ve kullanıcıların matkap tavsiyesini de okuyabilirsiniz.

Kullanım Alanlarına Göre Matkap Modelleri

Matkaplar üç ana kategoriye ayrılır: Geleneksel matkaplar, darbeli vidalama matkap ve darbeli matkaplar…

>Geleneksel matkaplar; delik delme, ahşap veya alçıpen içine küçük bağlantı elemanları montesi için ve diğer temel ev projelerinin kullanımı için uygundur. Basit işlemler için oldukça yeterli olacak bu çeşitler, daha ağır işler için yetersiz kalabilirler.

>Şarjlı matkap, geleneksel matkap kategorisine alınabilir, daha küçük boyutlu ve ev tipi olmalarına karşın çok çeşitli matkap aparatları ile kombinlemek mümkündür. Bu sayede evdeki tüm ihtiyacınızı karşılayacak performans ve donanıma sahiptir.

>Darbeli matkap, geleneksel tipteki matkap çeşitlerine göre daha ağır işleri yapacak güçte tasarlanmış matkaplardır. Normal matkaplar gibi çalışır fakat dönme işlemine ek olarak hızlı vurma hareketleriyle bu zor işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlar. Bu tip matkaplarında birçok çeşidi bulunur.

>Akülü matkaplar kabloya bağlı olmadığı için daha rahat hareket kabiliyeti sağlar. Akülerinin büyüklüğüne göre kullanım süresi uzar. Güçlü ve uzun kullanım süresine sahip olan akülü matkaplar diğer matkapların arasında en kullanışlı matkap türüdür. Kablosuz matkaplar, delme sırasında serbestçe hareket etmenizi sağlar. Çalışması için bir güç kaynağına ihtiyaç duymazsınız. Ancak güç ve sınırlı pil ömrü bu tip matkapların dezavantajıdır.

>Elektrikli matkaplar ise şarj bitme gibi sorunlar olmadan sınırsız kullanım sağlar. Ancak kablosu nedeniyle hareket kabiliyetini düşürür. profesyonel alanlarda diğer şarjlı ve akülü çeşitlere göre daha çok tercih edilir. uzun süreli kullanım için uygundur ve kablosuz çeşitlere göre daha fazla güce sahiptir.

>Hilti matkap kırıcı-delici işlemlerde kullanılan bir matkap çeşididir. Delme özelliğinin yanı sıra duvar yıkma, fayans ve seramik sökme gibi işlemlerde kullanılır.

Bir de kesinlikle ev tipi kullanıma uygun olmayan ve büyük ebatlara sahip olan matkaplar vardır. Bu matkaplardan sütunlu matkaplar, daha çok atölye ve endüstriyel işletmelerde kullanılan, büyük ölçülere sahiptir. Zemin tipi ve tezgâh üstü çeşitleri de bulunur. Ahşap, metal ve diğer malzeme çeşitleri üzerinde delik açmak için kullanılır. Metal üzerinde delik açmak için kullanılan bir diğer profesyonel matkap çeşidi ise manyetik matkaptır. Bu modeller özel bir kesme takımıyla kullanılır. Bu tip bir matkap çeşidi ev için kesinlikle kullanışsızdır ve bu matkap çeşitleriyle çalışabilmek için yeterli bir alana sahip olunması gerekir.