Kurban Eti Saklama Yöntemleri, Et Saklamaya Yardımcı Ürünler Nelerdir?

Kurban Eti Saklama Yöntemleri, Et Saklamaya Yardımcı Ürünler Nelerdir?

1436

Yanlış yapıldığı takdirde sağlığınız açısından tehdit oluşturabileceği gibi ziyana da neden olacak kurban eti saklama konusunda bilmeniz gereken her şey burada!

Kurban bayramı yaklaşırken birçoğumuzun gündeminde kurban etleri yerini aldı. Etinizin kesilmesi tamam ama peki ya onu evinize aktarması ve saklaması? Bu et saklama konusu son derece önemli bir konudur. Çünkü et dondurma ve kurban eti saklama uygulamaları doğru bir şekilde yapılmadığı zaman etlerde bakteri üreme ihtimali artar, hatta etiniz yeşile döner, kokar ve sağlığınız için son derece tehlikeli bir hale gelmiş olur. Bu tip etlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Dolayısıyla kurban eti nasıl saklanır sorusunun yanıtları bu işlemi yapmadan önce mutlaka araştırmanız gereken bir yanıtlardır.

Kurban Eti Saklama Yöntemleri

İlk olarak herkesin aklındaki kurban eti nasıl saklanır sorusuna yanıt vererek yazımıza başlıyoruz. Burada öncelikli konu kurban eti ne zaman dolaba konur sorusudur. Kesildikten sonra katı ve sıcak olan etin kesinlikle buzdolabına konmaması gerekir. Genelde kesim sonrası poşet içerisinde bizlere teslim edilen etlerin en kısa zamanda bu poşetlerden çıkarılıp havalandırmaya bırakılması gerekir.

Etinizin kesildikten sonra havalanması ve kanının akmış olması en önemli detaydır. Bunu kimi zaman askıda, en az 12 saat havalandırarak yapabilirsiniz. Kimi zaman da serin bir ortamda, geniş bir tepsi ya da kap içerisinde birkaç saat havalandırarak yapabilirsiniz. Önemli olan etin kesim sonrasında soğumasını, kurumasını sağlamak ve bu şekilde bakteri üretiminin önüne geçmektir. Unutmayın; kan aktıktan sonra oda sıcaklığına girer, onun da ardından buzdolabına girer. Et havalandırılmazsa, kesimden sonra sıcak bir şekilde poşetlere konarsa rengi yeşileşir, bakteri üremeye başlar, kokar ve bozulur.

Kurban eti nasıl saklanır sorusunun bir diğer yanıtı da buzdolabı dereceleri ile ilgilidir. Eğer etinizi kısa bir sürede tüketecekseniz, örneğin sadece bir hafta için buzdolabında tutmak istiyorsanız, 3-4 derecede saklayabilirsiniz. Ancak daha uzun müddet muhafaza etmeyi ve uzun vadede tüketmeyi düşünüyorsanız da -18 derecelik bir soğuklukta tutmanız gerekecektir. Bu şekilde etler derin dondurucuda yaklaşık 3-4 aylık bir süreyle saklanabilir. Bu şekilde et saklama süresi de sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken bir konu olmalıdır.

Eğer siz et suyunu saklama istiyorsanız da size önerimiz yine porsiyonlu ilerlemektir. Haşladığınız suyu plastik bardaklara doldurarak buzlukta bu şekilde porsiyonlu muhafaza edebilirsiniz. Ya da küçük bulyonlar gibi tutmak istiyorsanız buz kalıplarına doldurabilirsiniz.

Şimdi de diğer et muhafaza yöntemleri detaylarına göz atalım. Örneğin kurban etleri büyük parçalar şeklinde değil, küçük parçalara ayrılarak poşetlenmeli ve derin dondurucuda bu şekilde saklanmalıdır. Tüketeceğiniz kadarlık porsiyonlara ayırarak etlerinizi saklamanız, yeteri kadarını buzluktan alıp çözmeniz ve sağlıklı şekilde tüketiyor olmanız açısından önemli olacaktır.

Etler çok çabuk bozulabilen yiyeceklerdir, dolayısıyla tüketim esnasında birtakım detaylara çok dikkat etmek gerekir. Örneğin dondurulduktan sonra etin çözülür çözülmez pişirilmesi çok önemlidir. Aynı zamanda çözüldükten sonra bir daha dondurulmamalıdır. Aksi takdirde bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşmuş olur ve et sağlığınız için bir tehdide dönüşür. Etlerin çözülürken oda ısısında, açıkta bırakılarak değil, buzdolabının alt kısmında çözülmeye bırakılması da bir diğer önemli detaydır. Ete dokunurken ellerinizin ve kullanacağınız bıçağın mutlaka temiz ve kuru olmasına özen göstermenizde ve çapraz bulaşmayı önlemek adına çiğ et ile meyve-sebze kestiğiniz kesme tahtalarını ayrı kullanmanızda faydavardır.

Et Saklamaya Yardımcı Ürünler Nelerdir?

Şimdi de sırada buzlukta et saklama konusunda işinize en çok yarayacak malzemeler var. Bu da kurban eti nasıl saklanır sorusunun yanıtının önemli bir kısmıdır. Bunun için sizlere et saklama poşeti kullanacağınız buzdolabı poşetlerini porsiyonlayarak muhafaza etmek adına öneririz. Alternatif olarak da köpük kapları kullanabilir ve buzlukta etlerinizi bu köpük kaplar içerisinde saklayabilirsiniz.

Onun dışında kurban etini kesim yerinden aldıktan sonra eve getirirken poşede koymak yerine et saklama köpüğü gibi strafor bir koruma kutusuna koymanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda içine buz aküsü koyarak soğuk tutan çantalar ya da dondurulmuş gıda torbaları gibi ürünler de etinizi sağlıklı bir şekilde aktarmanıza yardımcı olacaktır.