Küçük Evleri Büyük Gösterecek 7 Dekorasyon Tüyosu

Küçük Evleri Büyük Gösterecek 7 Dekorasyon Tüyosu

3336

Küçük evler, dar yaşam alanları kalıcı sorunlar değil. Hemen sorunlarla ilgilenelim.

Eviniz küçük ve alanınızı geniş göstermeye ihtiyacınız var. Yapılacak şeyler çok belli. Üzülmeyin küçük alanlara ve boğucu bir yaşam alanına mahkum değilsiniz. Önerilerimiz yaşamınızda yeni bir sayfa açarak evinize bakış açınızı tamamen değiştirecek. Sadece değişime açık olun. Küçük evleri büyük gösterecek dekorasyon tüyoları için yazımıza buyrun.

1. Bazı köklü değişimler

Bu adımda biraz köklü değişimler uygulayacağız. Eğer imkânınız varsa, evinizde bazı alanları gereksiz şekilde bölen duvarlardan kurtulmanızı öneriyoruz. Mutfağınızı açık mutfağa çevirebilir, çalışma odanızı salona ekleyip alanları sadece mobilya yerleşimleriyle bölebilirsiniz. Bunun için iyi bir planlama yapın ve yardım alın.

2. Işık özgürce dolaşmalı

Evin içinde ışığın mümkün olduğunca yer almasını ve özgürce dolaşabilmesini sağlayın. Pencereleriniz için ışığı içeriye alacak perde ve stor tercih edin. Camlarınızı yarı yarıya açık tutmaya gayret edin. Evdeki kapılarda değişiklik yapıp camlı kapılar yerleştirerek ışığın alanlar arasında geçmesine de imkân verin. Ya da kapılardan tamamen kurtulun.

3. Tonlar arası geçişler

Açık tonlarda tercihlerde bulunmak her zaman faydalı. Örneğin kendinize iki ana renk tonu seçin; Bej ve ahşap tonları. Bu tonlar arasında gezinerek tercihlerde bulunun ve abartıya kaçmayın. Az ve öz eşya ile dekorasyonunuzu kurgulayın.

4. Çok fonksiyonlu mobilyalar

Multi fonksiyonel mobilyalar tercih edin. Böylece alanları farklı fonksiyonlarda kullanır ve gereksiz alanlar yaratmak zorunda kalmazsınız. Bir masayı hem yemek hem de çalışma masası olarak kullanın mesela.

Bunu da okuyun: Küçük Evler İçin Depolama Fikirleri
Eviniz küçük, hele bir de aileniz genişse sürekli yeni eşyalara yer açmak bir kabus haline gelebilir. Elbiseler, ayakkabılar, mutfak eşyaları, kitaplar derken her şey üstünüze üstünüze gelmeye ve evde yaşam alanı iyice daralmaya başladıysa, bu sorunu birkaç küçük ipucu yardımıyla kolayca çözebilirsiniz.

5. Boyutlar arası oyunlar

Kanepe, koltuk, kitaplık gibi parçaları mümkün olduğunca zarif ve ince hatlı seçin. Ayaklı mobilyalar doğru seçim olacaktır. Mobilyalarda boyutsal tasarrufa giderken, büyük bir halı edinin. Ya da büyük resimler seçin duvarınız için. Bu illüzyon alanı mutlaka daha geniş gösterecektir.

6. Duvarlarla oynayın

Duvarların bazı bölümlerinde koyu tonlarda boya tercih edin. Doğru duvar bölümünde kullanıldığında alana derinlik katıp daha büyük gösterecektir bu hareket. Aynalar da alanları geniş göstermek için faydalı. Tek bir duvarda büyük bir ayna kullanarak alanın yansıması ile devamlılığını sağlamış olursunuz.

7. Depolama çözümleri

Raflarınızı duvarların yüksekliğine göre tercih edin. Duvarların yüksekliğini kullanarak yerden tavana kadar alanı değerlendirin. Böylece hacimden yemeden tüm tavan yüksekliğini kullanarak depolama alanı yaratın.