Küçük Bahçelerde Harikalar Yaratın

Küçük Bahçelerde Harikalar Yaratın

13333

Küçük bahçeleri küçük cennetlere dönüştürmenin yollarını keşfetmeye ne dersiniz?

Atalarımızın meşhur ve bilge sözünden yola çıkarsak bütün düşünce bu cümlenin içinde gizli; Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur. Sahip olduğunuz bahçeye ne kadar özen gösterir, ne kadar sevgiyle bakarsanız o kadar büyük karşılık alırsınız. Bahçenizin boyutlarının sizin çabalarınızla bir önemi kalmaması için sıkı çalışmalısınız. Küçük bahçelerde harikalar yaratmak için hazırlanın.

Alanları bölün

Bahçenizi bölümlere ayırın. Bahçenin bir bölümünde ahşap bir pergola ya da tente kullanarak özel bir alan yaratın. Bu alan bahçenizi küçük göstermenin tam tersine daha geniş gösterecektir. Altında bir oturma alanı, masa ve sandalyeler ya da sedir kullanabilirsiniz. Pergolaya sarmaşık bitkiler eklemek, artı estetik katacak önerimiz olsun.

Malzemelerle alanlar yaratın

Alanları bölmek için yaratıcı bir fikir daha; zemin ve duvarlarda malzeme çeşitliliği yaratın. Bahçenin toprak ve çim bölümleri dışında taşlarla minik patikalar yapın. Oturma bölümünde ahşap zemin kullanın. Bunun için ahşap zemin plakalardan faydalanabilirsiniz.

Karmaşayı azaltın

Sabit oturma alanları belirleyerek alandaki kalabalık ve karmaşayı azaltın. Duvar kenarlarında sabit oturma bölümleri yaratabilirsiniz. Açılır kapanır bir formül yaratabilirseniz çok daha faydalı olacaktır.

Suyu eksik etmeyin

Suyun terapi gibi etkisinden mahrum kalmayın. Ufak da olsa bir süs havuzu kurun bahçenize. Bunu hazır alabileceğiniz gibi kendiniz de bir çukur açarak yapabilirsiniz. Havuzunuzu nilüfer yapraklarıyla süsleyin ve taşlarla etrafını çevirin.

Bahçenin yönü

Bahçenizin kurgusunu hazırlarken, evin içinden görünüşünü önemseyin. Çünkü çoğu zaman bu açıdan göreceksiniz onu. Kış aylarında da bu manzarayı keyifle seyredeceğinizi mutlaka hesaba katın.

Renk seçimleri

Renkler konusunda tasarruflu davranın. Alan ufak olduğu için çok karışık ve canlı renklere gitmeyin. Yeşilin ağırlıkta olduğu bir alanda iki ya da üç ana renk seçip çiçeklerinizi bu renklere göre seçin.

Bunu da okuyun: Bahçecilik ve Bahçe Dekorasyonunda 2018 Trendleri
İnsan ruhuna en yumuşak dokunuşlarla 2018 bahçe dekorasyonu ilerleyen zamanlarda çok daha büyük devinimlere uğramak üzere bir değişim çağına adım atıyor.

Renkler ve mobilyalar

Renk kuralları mobilya seçimleriniz için de geçerli. Bahçe mobilyalarınızın sade renklerde ve en fazla iki ya da üç renk skalasında olmasına dikkat edin.

Aydınlatmayı atlamayın

Aydınlatma çok önemli. Geceleri bahçenizin tüm güzelliğiyle gözükmesini istiyorsanız ve uyguladığınız tüm büyük gösterme tüyolarının işe yaramasını istiyorsanız, aydınlatmayı atlamayın. Duvar diplerinden ve alttan aydınlatma yaparsanız sizin avantajınıza olacaktır. Güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma tasarruflu bir seçim olacaktır.

Bitkilerin mevsimleri

Tüm sene boyunca dayanan bitkiler tercih emeye çalışın. Böylece bahçeniz hep diri ve güzel gözükecektir.

Açık tonları kullanın

Bahçenizin duvarlarını açık tonlara boyayın. Açık renkler her alanı olduğundan daha geniş ve ferah gösterirler.

İLGİLİ ÜRÜNLER