Kolilerle Yapılacak 10 Harika Şey

Kolilerle Yapılacak 10 Harika Şey

İhtiyacımız olduğunda bulamadığımız, ihtiyacımız yokken içinde yüzdüğümüz bir eşyadan bahsedeceğim sizlere, koli. “Yok artık, konu koliye geldiyse birbirimizin elini sıkıp, tatlı bir şekilde vedalaşıp, yeni insanlarla kaynaşalım.” diyecek gibi olduysan deme. Koli deyip geçme, yaratıcı bir zihnin elinde etkileyici bir sanat eserine, pratik bir ev dekoruna, sokak hayvanları için sıcak bir yuvaya ya da sevimli bir çocuk oyuncağına dönüşen bir şey o.

Tüketim çağının çılgınlığına kendimizi kaptırmışken, her ürünü kış günü okula giden küçük çocuğunu giydiren anne gibi kat kat paketleyip, koli içinde koliye koyunca doğal olarak ortaya bir de geri dönüşüm sıkıntısı çıkıyor. Neyse ki içinde yaşadığımız Dünya’nın bir tane olduğunun farkındayız, karton ve plastiği geri dönüştürebiliyoruz. Şimdi her şeyi belediyeden beklememek adına, fazla olan karton kolilerden neler yapabiliriz, bir bakalım.

Kedi Evi

Sokak kedileri ne yazık ki ev kedileri kadar şanslı değiller, özellikle kış mevsiminde. Ayıracağınız kısacık bir zaman ve fazla olan kolilerle onlara sıcak, şık hatta pembe panjurlu bir ev yapabilirsiniz.

Havlu Kutusu

Askıdaki havlu görüntüsü sizi de rahatsız etmiyor mu? Peki banyo askısında masumca duran havlularınızın muzip arkadaşlarınıza şaka malzemesi olabileceği gerçeği? Siz de havlu konusunda ciddi biriyseniz, onları katlayıp elişi kağıtlarıyla süslediğiniz kolilere koyabilirsiniz.

Kalemlik

Bu dersimizde iki tane işe yaramayan objeyi bir araya getirip, onlardan hem pratik hem şık bir kalemlik yapacağız. Boş kolimizi alıyoruz, dışını istediğimiz şekilde tasarlayıp, içine tuvalet kağıdının karton rulolarını itinayla dik bir şekilde yapıştırıyoruz. Kalemliğimiz hazır.

Tilt Oyunu

Dondurma çubuklarını eninden koliye yapıştırınız. Kolinin alt kısmına topun geçeceği bir yarık açınız. Çocuğunuz akıllı telefonumda var bu oyun derse, akıllı telefonunu elinden alınız. Teşekkürler emekli öğretmen Ayşe Hanım, yazıma ben devam edebilirim.

Langırt Oyunu

Kolinin kısa taraflarında karşılıklı açılmış iki kale, uzun taraflarında açılmış deliklerden geçirilmiş iki adet boru ve bu borulara yapıştırılmış futbolcu çizimleri. İşte bu kadar basit.

Takı Çekmecesi

Farklı ebatlarda kolileri bir araya getirip, istediğiniz renge boyayarak ve süsleyerek, şık bir takı çekmecesine sahip olabilirsiniz.

Priz Kutusu

Birbirine dolanmış kablolarla bir sürü fişin takılı olduğu çoklu priz düşünün. Gözleriniz depresyona girdi değil mi? Kolinin alt kısmına muntazam delikler açın, prizi kolinin içine, kabloları deliklerden dışarı koyun. Gözleriniz artık mutlu.

Çerçeve

Koliyi kenarlarında 3-4 cmlik çıkıntı kalacak şekilde kestikten sonra, içini renkli kağıtlarla dilediğiniz gibi tasarlayın. Kimbilir, belki onun üstüne de tatlı tatlı ötüşen pelüş bir kuş oyuncak yapıştırırsınız.

Oyuncak Araba Garajı

İçine park şeritleri çizip bir de kapı açıyorsunuz, çocuğunuz size bir kez daha aşık oluyor.

Yılbaşı Ağacı

Çiçekler ve ağaçlar yerinde güzeldir, bu yılbaşında ağaç yerine kolileri üst üste koyarak bir ağaç yapmaya ne dersiniz?