Kışa Hazırlık: Mutfakta Yapabileceğiniz 6 Şey

Kışa Hazırlık: Mutfakta Yapabileceğiniz 6 Şey

Kış hazırlıkları mutfakta son hızıyla sürüyor. Bu yapacaklarınız ile kış boyu yazın lezzetlerini alacak, yemeklerinize pratiklik katacaksınız!

Kış öncesi keyifli günle geldi çattı. Keyifli çünkü, mevsimin dönüşünü, doğanın mucizelerini izlemek, havanın hafiflemesinin, sıcakların geçisinin keyfini sürmek gibisi yok. Bir yandan da tabii gelenekselleşmiş bir hazırlık süreci var, ki bu ayrı bir keyif. Hem biz de hem de yaşam alanlarımız yenileniyor, koşullara adapte etmek adına tazeleniyor. Bunun ev kısmında ise en büyük rol de mutfağa düşüyor. Her besini mevsiminde ve yerinde tüketmek doğru, bir yandan da farklı yöntemlerle önümüzdeki mevsimlerde de tüketilecek kıvama, en doğru ve sağlıklı biçimde, bu da mümkün. Peki hangi besinleri nasıl hazırlar, nasıl saklar ve önümüzdeki günlerde de tadını çıkarırız? Kışa hazırlık için mutfakta yapabileceğiniz şeyler listemiz ile kolları sıvayabilirsiniz.

1. Turşu kurmak

Aslında turşu kurmak içeriğine göre değişmek kaydıyla hemen her mevsim yapılabilecek bir hazırlık. İsterseniz bir yaz besinini isterseniz de bir kış besinini turşu haline getirip muhafaza edebilir ve on iki ay boyunca tadını çıkarabilirsiniz. Hemen hemen her şeyle turşu yapabilirsiniz. Yeter ki tam olarak olgunlaşmamış bir halde olsun. Bir sonraki karar ise sirke mi limon mu ya da ikisini birlikte kullanarak mı turşu yapılacağı. Bundan sonrası sabır ve özen istiyor. Kavanozlarınızı güneş ışığı almayan bir yerde bekletin ve bir ay sonra da tüketmeye başlayın.

2. Derin dondurucuda meyve muhafaza etmek

Meyveleri tek pişirimlik miktarlarda buzdolabı poşetlerinde, içinde hava kalmayacak şekilde muhafaza edin. Dilediğiniz zaman çıkarıp komposto yapabilirsiniz. Burada püf noktası buzdolabı poşeti ya da plastik kap ne olursa olsun, mümkün mertebe hava almayacak şekilde bekliyor olması meyvelerin.

3. Derin dondurucuda sebze muhafaza etmek

Barbunya, bezelye, patlıcan, fasulye, nohut, bamya, havuç, soğan, kuşkonmaz, biber, enginar gibi sebzeleri dondurucuda uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Hepsinin kendi tabiatına göre gerekli ayıklama işlemlerini ve nasıl kullanacağınıza yönelip pişirme, kesme aşamalarını belirleyip saklayın.

4. Tarhana hazırlığı

Tarhanayı sevmeyen var mıdır? Kırmızı ya da beyaz, tarhana hazırlamak o kadar zor değil. Yoğurt, un, domates ve biber gibi malzemelerle hamurunuzu hazırlayın, mayalanma sürecini takip edin ve kurumaya bırakın. Tüm kış içinizi ısıtacak tarhana hazır.

5. Kışa hazırlık: Salça yapımı

Mutfakların temel malzemelerinden biber ve domates salçası hazırlamaya geldi sıra. Domatesi, tüm kış boyunca salça, sos ve püre olarak değerlendirmek mümkün. Mevsimi geçmeden, yöresinden taze domatesleri dilimleyip, tuzla birlikte kavanozlarda birkaç gün bekletip kabuklarından ayrılmalarıyla birlikte tülbentler yardımıyla süzün. Tepsilere yayıp kurumalarını bekleyin. Bunun haricinde, yine tuzla pişirerek, kavanozlara doldurup sos da hazırlayabilirsiniz. Zorluk dereceleri farklı ama her şekilde leziz sonuçlar verecek yöntemler.

6. Ot ve sebze kurutmak

Taze kekikler demet yapıp asarak, nane ve fesleğeni ise yayarak kurutmalısınız. Biberleri ise ipe dizerek asıp kurutmalısınız.