Kışa Hazırlık: Bu Ay Mutfakta Yapılması Gerekenler

Kışa Hazırlık: Bu Ay Mutfakta Yapılması Gerekenler

1186

Mutfağınızı kışa ve bazı yiyecekleri mevsime göre hazırlamanın tam zamanı!

Kış günlerine doğru hızlıca ilerliyor olmanın en keyifli taraflarından biri; mutfakta yeni mevsime hazırlıklar yapmak. Kış günlerinde bazı besinlerin hasretini çekmemek ya da hazır ürünler tüketmemek için ev yapımı bazı çalışmalar yapmak gerek. Evet biraz zahmetli ama hem süreci hem de sonuçları oldukça keyifli. Ağustos ayının ortasında başlayıp eylülün bitişiyle sonlanan bu süreçte yapılacak mutfak hazırlığı ve hazırlanacak besinleri sıralayalım.

Reçel ve marmelatlar

Öncelikle hazırlanacak besinleri kategorilere ayıralım. Bazı yiyecekleri pişirerek ve bazı aşamalardan geçirerek, bazılarını çiğ ve bütün halde saklamak gerekiyor. Yöntem olarak kategorilerimiz kabaca şöyle aslında; şekerleyerek saklamak, dondurmak, asidik hale getirmek, konserve olarak saklamak ve kurutmak. Şekerleme yönteminden başlayalım, mevsiminde taze bulunan dilediğiniz tüm meyve ve sebzelerin reçel ve marmeladını yapabilirsiniz. Seçeceğiniz ürünü derin bir tencereye doğrayıp kendi şekeri ve su oranına göre şeker ekleyip pişirmeniz yeterli. Kıvamı ve tadını siz gözlemlerinizle belirleyeceksiniz. Reçel ve marmelatları tüm kış boyunca kavanozlarda saklayıp tüketebilirsiniz. Şu aralar olası malzemeler şeftali, biber, incir, kızılcık ve vişne. Vişneden likör de yapabilirsiniz.

Dondurmak

Dondurmak, yiyecekleri saklamak için en pratik, en doğru ve en kolay yöntemlerden bir tanesi. Yaz aylarında severek tükettiğimiz, özellikle yeşil fasulye, barbunya gibi yiyecekleri saklamak için en doğru yöntem bu. İster yıkayıp çiğ haliyle isterseniz yemek olarak pişirilmeye hazır karışım olarak poşetlerde vakumlayarak dondurup saklayabilirsiniz. Listenize kırmızı biber, bezelye, bamya ve dilerseniz et, hatta çeşitli mevsim meyvelerini de ekleyin. Derin dondurucu bu konuda bizim en büyük yardımcımız. Buzluğunuz tüm ihtiyaçlarınızı depolamaya yetmeyebilir. Derin dondurucu hızlı ve etkili soğutma özelliği ile besinleri yumuşatmadan dondurur, tüketileceği zamana kadar diri ve taze tutar.

Konservelemek

Sebze ve meyveleri bakterileri öldürecek derecede bir ısıya getirip, hava almayan kavanoz ve kaplarda serin yerlerde saklamak anlamına geliyor konservelemek. Bu işlem için özel bazı aletler olsa da, biz evimizdeki düdüklü tencereyi kullanabiliriz. Örneğin bezelye konserve halinde saklamak için en ideal besinlerden biri bu mevsimde. Fakat tüm zamanların ne meşhur konserve işlemi muhtemelen salça yapımıdır. Domates salçası, sosu, püresi ve biber salçası yapımı için tam zamanı.

Bunu da okuyun: Evde Ekmek Yapanların İhtiyaç Duyacağı 13 Malzeme
Ekmek yapmak son yılların en gözde mutfak aktivitelerinden biri. Tüm aşamalarıyla oldukça keyifli bir iş ve üstelik işin sonunda hem dilediğiniz malzeme ve büyüklükte fırından yeni çıkmış, dumanı üstünde lezzetli ekmek tüketiyor olmak en güzel tarafı. Ev yapımı ekmek için ihtiyaç duyacağınız tüm malzemelerin listesi burada

Asidik hale getirmek

Bu işlemi turşu yapımı için kullanıyoruz. Besinleri fermante ederek asidik hale getirip saklayabilmek için en önemli malzemeler sirke, su ve tuz. Turşu yapılacak besinin boyutu ve formuna göre seçilecek cam kavanozda özellikle salatalık, kornişon, kırmızı biber, acı biber, patlıcan ve ekim sayından sonra da lahana turşuları yapabilirsiniz.

Kurutma

Kurutma işlemi saydığımız işlemler arasında en zahmetsiz olanlardan. Yeşillik kurutacaksanız her biri için farklı yöntemler tercih edebilirsiniz. Örneğin kekik buket şeklinde kurutulabilir ama fesleğen ve nane sererek kurutulmalı. Patlıcan, biber gibi sebzeleri ise ipe dizerek asarak kurutun.