Kış Sebzeleri ve Meyveleri Nelerdir?

Kış Sebzeleri ve Meyveleri Nelerdir?

Mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerin tazeliği bir başkadır. Bu yüzden hep taze gıdalar tüketmeye özen gösteririz. Peki kış sebzeleri ve meyveleri nelerdir? İşte tüm mevsim ürünlerini sizler için bu yazımızda derledik.

Her mevsim değişen hava koşullarına ve şartlarına göre çeşitli beslenme ihtiyaçlarınız olur. Bu nedenle bünyeniz ve vücut sağlığınız günden güne karşınıza çıkabilecek hastalık riskine açık hale gelir. Vücut sağlığınızı bulunduğunuz mevsim koşullarına adapte etmek için tam zamanında yetişen meyve ve sebzeleri tüketmeniz gerekir. Fakat dengesiz seyreden hava şartları, üretim koşulları ve kimyasal işlemler sonucunda artık mevsiminde meyve ve sebze tüketmek bu etkenlere bağlı olarak zor hale gelmiştir.

Kış Aylarında Satın Alınan Sebze ve Meyveler

Soğuk havalarda sık tercih edilen kış sebzeleri isimleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Lahana
  • Yer elması
  • Turp
  • Pazı
  • Kereviz
  • Ispanak
  • Pırasa
  • Brokoli
  • Brüksel lahanası
  • Pancar
  • Havuç
  • Karnabahar

Bu tür gıdalar kışın tüketime uygun sebzelerdir. Kış dönemini sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirmek için kış sebzeleri nelerdir yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Gribal hastalıklar kış aylarında artışa geçer. Bu sebeple vücudunuzun C vitamini ihtiyacını karşılamak için meyve tüketimi de oldukça önemlidir. Peki kış meyveleri hangileridir? İşte vitamin alımı yönünden en zengin meyveler!

 • Elma
 • Portakal
 • Muz
 • Mandalina
 • Ayva
 • Nar
 • Greyfurt
 • Kivi
 • Kestane

Bu çeşit gıdalar size vitamin takviyesi olarak tüketmeniz için önerilen kış meyveleridir.

Soğuk hava şartları içerisinde beslenme durumunuz sağlığınız için oldukça büyük önem taşır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için sizler için özel olarak derlediğimiz yazımızı okumaya devam edin.

Kış Meyve ve Sebzeleri Nasıl Tüketilir?

Değişen hava şartları içerisinde sağlığınız için mevsimine uygun sebze ve meyve tüketiminin öneminden bahsettik. Peki bu gıdaları doğru ve lezzetli olması için nasıl tüketmemiz gerekir? Haydi gelin birlikte inceleyelim.

Öncelikle C vitamini alımı soğuk geçen kış ayları için oldukça önemlidir. Kış mevsimi meyvelerinden olan mandalina, portakal ve greyfurt size vitamin deposu olacak meyvelerden biridir. Kış meyveleri hem vitamin deposu hem de yüksek oranda lif kaynağıdır. Fakat meyvelerin suyunu sıkmak yerine direkt posası ile birlikte yemeniz daha etkilidir. Bunun yanı sıra ana yemek olarak tüketilen sebzeler de kış ayları için gerekli besin kaynağıdır. Mevsim şartlarına uygun sebzeleri hazırlarken çok küçük parçalar haline getirmemeniz önerilir.

D vitamini yönünden zengin içeriğe sahip karnabahar ve pırasa gibi kış sebzelerini pişirmeye hazırlarken, alacağınız vitamin oranını artırmak için sebzeleri daha iri parçalar halinde pişirmeniz sağlığınız için büyük önem taşır. Pişirdiğiniz sebze yemeklerini bir gün içerisinde tüketmeniz gerekir. Aksi durumda içerisindeki besin değeri düşer ve gerekli besin ihtiyacınızı karşılayamaz. Meyve ve sebze gıdalarını tüketirken bu noktalara dikkat etmeniz kış aylarını daha sağlıklı ve zinde geçirmenizi sağlar.

Kış Sebzeleri Tüketiminin Önemi

Kış ayları için tüketime uygun sebzelerinin yukarıda sizler için detaylı bir şekilde sıralamasını yaptık. Bu tür belirttiğimiz gıdalar kışın tüketime uygun sebzelerdir. Kış dönemini sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirmek için kış sebzeleri nelerdir, öğrenmiş olduk. Şimdi nasıl tüketileceği hakkında bilgilenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Kışın hem yemeklerin içinde hem de salata veya mezeler içerisinde sık tüketilen sebzelerden olan havuç, cildiniz ve gözlerinizin sağlığı açısından büyük etkiye sahiptir. Aynı zamanda bağırsak işleyişine de iyi gelir. Kanda oluşan kolesterol değerini düşürdüğü de bilinir. Demir vitamini alımı yönünden oldukça güçlü bir sebze olan ıspanak kış mevsiminde sık tüketilir. Soğuk aylarda tüketilmesi bağışık sisteminizi güçlendirir, protein içeriği oldukça yüksek orandadır. Gerek salata içerisinde gerek yemeklerin içinde kullanılan lahana vücudunuzda oluşan ödem ve toksinleri atar. İçeriğindeki vitaminler sayesinde cildinizde oluşan yaraların da çabuk iyileşmesine etki eder. Vücut sağlığınıza ve bağışıklığınıza iyi yönde etki eden bu sebzelerin kış aylarında sık tüketilmesi önerilir.

Kış Meyveleri Tüketiminin Önemi

Kontrollü beslenme için yüksek derecede besin kaynağı olan meyvelerin kış aylarında daha düzenli bir şekilde tüketilmesi bağışıklık seviyenizin düşmemesi açısından önemlidir. Kış meyveleri arasında bulunan ayvanın tam da bu yönde etkisi çoktur. Bağışıklığı güçlendiren vitamin deposu olarak bilinir. Ayrıca zengin potasyum içeriği soğuk algınlığı, üst solunum yolları ve bronşit hastalıklarında da tedavi yöntemi olarak tüketilmesi önerilir. Marketten aldın bir tane eve geldin bin tane olarak bilinen nar, ayıklaması her ne kadar zor olsa da, kışın en sevilen meyvelerindendir. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bünyenizi karşınıza çıkan birçok hastalığa karşı koruma altına kalır. Bunun yanı sıra nar yaşlanma karşıtı etkiye de sahiptir. Sık alınan ve tüketilen turunçgiller grubunda olan mandalina, portakal ve greyfurt gibi meyveler C vitamini yönünden çok etkilidir.

Saksıda Sebze Yetiştirmenin Püf Noktaları

Saksıda sebze yetiştirmenin püf noktalarını öğrenin.

Bağışıklık sisteminiz için son derece faydalıdır. Bunlara ek olarak aynı zamanda cilt güzelleştirme etkisine de sahiptir. Soğuk kış günlerinde etkili olan fakat pek tercih edilmeyen kivi, aslında kış aylarının en etkili meyvesidir. Kivi tüketimi üst ve alt solunum yolları için etkilidir. Gözdeki görme seviyesini artırır, kemik oluşumu ve gelişimine etki eder, kanda meydana gelen yağ oranı seviyesini düşürür. Kış aylarının en gözde meyvesi olan kestane bildiğiniz üzere kestane kebap yemesi sevap diye tabir edilir.

Sokak lezzetleri arasında yer alır, evde de pişirmeye uygun meyve türüdür. Sık tüketilen kestanenin birden çok faydaları bulunur. Yüksek ateşi düşürmede etkilidir. Vücuttaki hücrelerin erken yaşlanmasını önler, detoks etkisine sahiptir. Mide hastalıklarının önüne geçer ve beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlar bu sayede unutkanlığı da önler. Diş yapısını güçlendirir, vücuttaki kırmızı kanı artırır ve tok tutma özelliğine sahiptir. Gün içerisinde sık sık tüketilen atıştırmalıklar arasındadır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yönelik hazırlanan bu yazımızı inceleyebilir, sağlığınıza en uygun kış sebzeleri ve meyvelerini tüketebilirsiniz.,