Kış Mevsiminde Evinize Çok Yakışacak 6 Bitki

Kış Mevsiminde Evinize Çok Yakışacak 6 Bitki

Kış mevsimine uygun bitkiler listemiz ile kışa günlerinde evde doğaya dokunun.

Mevsimlere göre evde değişiklikler yapmak ruhumuza en iyi gelen şeylerden biri. Etrafımızı, yaşam alanlarımızı yenilerken kendimizi de yenilenmiş hissederek, mevsimlere hazırlanır ve koşullarımızı iyileştirip hayatımıza pozitif enerji katabiliriz. Kış günlerinde ısınmak ve soğuk havadan korunmak adına kapalı alanlarda çok fazla zaman geçiriyoruz. Evimizde kendimizi korumak için geçirdiğimiz tüm bu zamanlarda doğadan, ılık havalara nispeten uzaklaşmış oluyoruz. Bu bağlantıyı koparmamak, doğanın enerjisini bitkiler aracılığıyla evimize taşımak adına, kış mevsimine uygun ve hatta çok yakışacak bitkilere evimizde yer verebiliriz. Kış mevsimine uygun bitkiler listemiz bu uygulama için size yol gösterecek.

1. Kılıç çiçeği

Adına bakmayın. Aslında nadiren çiçek verir Kılıç Çiçeği. Fakat yaprakları öyle değişik ve güzeldir ki, bir çiçek vermesine de gerek yoktur. Gökyüzüne doğru dik bir şekilde uçları sivri biçimde yükselen yapraklarıyla, eğer fazla ışık almayan bir yerde, yeterli miktarda sulanır ve iyi bir toprağa yerleşmiş haldeyse, keyfine diyecek yoktur. Salonunuzu güzelleştirir ve farklı bir hava katar.

2. Barış çiçeği

Hassas bir bitkidir Barış Çiçeği. Bol su ister ve çok fazla ışıktan hoşlanmaz. Direkt olarak güneş almayan, aydınlık ve loş yerlerde mutlu bir şekilde güzel beyaz çiçekler açar. Eğer iyi bakılıyorsa ve toprağı kurumadan sulanıyorsa sıkça çiçek verir. Barış Çiçeği, tıpkı adı gibi ortama barış ve huzur verir, üstelik havayı da temizler.

3. Aşk Merdiveni

Büyük, ihtişamlı ve estetik bir bitkidir Aşk Merdiveni. Yemyeşil tırtıklı her yana doğru fışkıran yaprakları ile bulunduğu ortama güzellik katar. Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymaz, rüzgâr akımında bırakılmamalıdır. Oda sıcaklığında su ile, kış aylarında toprağı kurumayacak şekilde, yaz aylarında ise aynı ölçülerde günde iki kez sulanmalıdır. Aynı sulama kabını kullanarak ölçüyü değiştirmeden bu işlemi yapmaya özen gösterin.

4. Deve tabanı

Deve Tabanı; direkt olmasa da gün ışığını sever. Hatta ışığa doğru yönelerek büyüyebilir. Bu sebeple ara ara çevirerek eşit bir şekilde serpilmesini sağlayabiliriz. Yazın haftada iki, kışın haftada bir kere sulanmalıdır. Saksı tabağında su birikmemesi gerekir.

5. Dua çiçeği

Dua Çiçeği, ışığı parçalı ya da gölgeli yerde olmayı sever. Soğuğa maruz kalmaktan hoşlanmaz. Toprağı nemli olmalıdır. Bunun karşılığında size tüm kış ve yıl boyu yemyeşil bir estetik sunar.

6. Kurdela çiçeği

Havayı temizleme özelliği ve ışığa ihtiyaç duymayan yapısı ile ev bitkilerinin en gözdelerinden biridir Kurdela Çiçeği. İlginç ve eğlenceli yapısı ise cabası. Evlerinize kış günlerinde renk katacağı kesin. Saksısının bir tabure üstüne yerleştirip sarkmasına izin verirseniz, karşılığını güzelce verecektir.