Kış Aylarında Evinizin Havasını Temizlemenin Yolları

Kış Aylarında Evinizin Havasını Temizlemenin Yolları

564

Kış aylarında evinizin havasını temiz tutmayı gözünüzde büyütmeyin! Dikkat edeceğiniz birkaç detay ile bunu kolayca sağlamanız mümkün.

Soğuk günlerde elimiz pencerenin sapına uzanmaz, içeriyi soğutmaktan çekinir camı çok fazla açmayız. Öte yandan evin içindeki havanın sirkülasyona ve temizlenmeye mutlaka ihtiyaç vardır. Soğuk günler sürerken evdeki havayı taze tutmanın yollarına bakalım.

Düzenli temizlik

Evdeki klima ve havalandırmaların, mutfaktaki davlumbazın filtrelerini her kış başında mutlaka ve düzenli olarak temizleyin ya da temizlettirin. Eğer yeni bir havalandırma sistemi ya da klima satın alacaksanız, hava temizleme özelliği olmasına dikkat edin.

Davlumbazı unutmayın

Hazır sözü geçmişken, mutfaktaki davlumbazın çok önemli bir role sahip olduğunu unutmayın. Yemek yapma telaşı içindeyken onu kullanmayı unutmayın. Davlumbaz hem yemek pişerken yayılan ağır kokuyu çeker hem de içerideki havayı hareketlendirerek sirkülasyon sağlar.

Havalandırmayı atlamayın

Sabahları uyanır uyanmaz önce yatak odanızı, daha sonra salon ve diğer odaları kısa anlarla da olsa havalandırın. Penceresini açtığınız oda içinde bulunmayarak soğuk havadan kendinizi biraz da olsun koruyabilirsiniz.

Isıtıcılar da temizlenmeli

Kış mevsimi başlamadan önce soba, şömine ve baca temizliğini yaptırın, kış günlerine hem daha etkili çalışacak hem de koku yapmayacak ısıtıcılarla başlayın.

Bazı dokular özen ister

Halı, koltuk gibi dokusunda kokuyu hapsedecek mobilya ve parçaları düzenli olarak fırçalayarak temizleyin ve özel kokular kullanın. Mümkünse halınızı ve koltuk kılıflarını çıkarıp ara ara havalandırın.

Mum; büyük kurtarıcı

Mum sadece dekoratif bir aksesuar değil, aynı zamanda kötü kokuları gideren bir araç. Özellikle sigara içiliyorsa mum kullanmak oldukça faydalı olur. Evin her yerinde bolca mum bulundurun.

Bitkilerle yaşayın

Bitkiler, özellikle de bazı türleri evdeki havayı temizlemek için birebir. Paşa kılıcı, Areca, Barış ve Kurdele çiçeği bu bitkilere örnek olarak sayabileceklerimizden.