Kendin Yap Kitaplık

Kendin Yap Kitaplık

1258

Kendi mobilyasını kendileri tasarlamayı sevenler buraya! Birbirinden yaratıcı kendin yap kitaplık fikirleri ile karşınızdayız.

Evinizde yeni bir kitaplık istiyorsanız, kendi alanınıza ve tasarımınıza uygun bir kitaplık yapmak istiyorum diyorsanız yazımıza hoş geldiniz. Kitaplık yapımı kendin yap tarzında kendi kitaplığınızı oluşturmak isteyenlere, evde kitaplık nasıl yapılır, kendin yap kitaplık modelleri nelerdir sorularının yanıtlarını bir araya getirdik.

Evde kitaplık nasıl yapılır?

Kitapları verimli bir şekilde taşımanın yanı sıra kitap dizilimini, arşivlenmesini ve baktığımızda kitapların içeriğini görebilmemizi etkin bir şekilde sağlayan mobilya ve dekorasyon araçlarına kitaplık adı verebiliriz. Evde kitaplık fikirleri arasında yalnızca ahşap ve raf sistemi değil askı sistemleri gibi farklı fikirler de ortaya çıkmaktadır. En klasik kitaplıklar bugün pek çok hazır mobilya mağazasında bulunabilen ayaklı raf kütüphanelerinden oluşurken, evimizin farklı yerlerine ayak uydurabilecek ve daha az yer kaplayarak daha verimli alan kullanabilecek kitaplıklar raf kendin yap modelleri son zamanlarda oldukça popüler de olmuştur.

Kendin yap kitaplık modelleri nelerdir?

  1. Kasalardan kitaplık modeli

Ahşap veya mdf malzemelerden üretilmiş sebze kasası gibi geri döndürülmüş ürünler ile yapabileceğiniz bir kitaplık modeli için birbirinden farklı büyüklüklerde kasalar tercih edebilirsiniz. Kasaları iyice temizleyip, hafif zımparaladıktan sonra yerden başlayarak yan yana döşeyip yerden yukarıya doğru yapıştırarak yükseltebilirsiniz. Elinizdeki kasalar birbirinden farklı büyüklüklerde ise kasaları dizerken birbirine yakın büyüklükte olanları farklı yerlere gelecek şekilde ayarlayın ki asimetrik bir dizilimle bütüncül bir görüntü yaratmış olursunuz. Kutuları bir araya tutturmak konusunda sabit bir sistem yaratmak için tutkal ve zımba, ayrılıp değiştirilebilen bir sistem için ise klips ve mandal kullanabilirsiniz.

  1. Sehpalardan kitaplık modeli

Bir diğer kendin yap kitaplık fikri de sehpalarla… Eski sehpalarınız varsa veya ikinci el eşyadan alacağınız eski sehpaları değerlendirerek yapabileceğiniz raf sistemi oldukça iyi bir kitaplık tasarımı olabilir. Mümkünse birbiriyle aynı büyüklükte olan iki tane sehpayı uzun kenarı üzerinden paralel olacak şekilde tam ortadan –aynı yerlerden- dekupaj ile keserek iki parçaya ayırın. Ayırdığımız parçaları kestiğiniz kısımlar duvara gelecek şekilde duvara yerleştirin. Üstüne aynı şekilde yerleştireceğiniz ikiz kısmın ayaklarını demir L’ler ile veya yine yapıştırıcı tutkal yardımıyla üstüne tutturabilirsiniz. Böylece iki sepha ile duvarınızda 4 katlı bir kitaplık raf sistemi elde edebilirsiniz.

  1. Ayakkabılıktan kitaplık modeli

Şimdi de sırada ayakkabılıktan kitaplık yapımı var. Bu konuda çok da zorlanmadan ayakkabılığı raf aralarını sıklaştırarak, alt ve üst kısımlarında varsa boşlukları kapatarak kolayca bir kütüphane yaratabilirsiniz. Yarı boy ayakkabılıklar üst üste konarak yine kütüphane haline gelebilir.

  1. Kontrplaktan masa üstü kitaplığı modeli

Kontrplaktan da kendin yap kitaplık tasarlayabilirsiniz. Kontrplaktan keseceğiniz aynı ende farklı büyüklükte parçaları yan yana yapıştırarak, kitaplarınızın büyüklüğüne göre istediğiniz genişlik ve boyutlarda kitaplık tasarlayabilirsiniz. Kontraplak kalınlığını ölçün ve koyacağınız kitapların genişliğine göre yan yana kaç kontraplak kullanmanız gerektiğini hesaplayın. Aynı genişlikte dekupaj ile kesebileceğiniz parçaları yan yana yapıştırıcı ile birleştirin. Dekorunuzun rengine göre boyayarak tamamlayıp, zemine veya masa üzerine yerleştirebilirsiniz.

  1. Asılı ahşap kitaplık modelleri

Asılı kitaplıkların önemli avantajları, mümkün oldukça az yer kaplamaları, farklı nitelikteli yerlere sığmaları, duvara yaslı olmadan havada asılı olarak kullanılabilmeleridir. Asılı kitaplık modelinin en basitlerinden olanları ince halat ve ahşap tahta ile yapabileceğiniz modellerdir. Siz de bu şekilde bir tasarım ile kendin yap kitaplık sahibi olabilirsiniz. Aynı uzunlukta tahtalara en uçlarına yakın kısımların köşelerinden delici matkap ile delikler delin. Açacağınız delikler halatınızın kalınlığından biraz fazla olsun. Halatınızın uzunluğunu kitaplığınızın toplam uzunluğunun iki katından biraz fazla –düğümler için yer bırakarak- olarak belirleyin. İkiye katladığınız halatınızın iki ucunu deliklerden geçirerek her tahtanın alt kısmında birer düğüm atarak ilerleyin. Aynı işlemi aynı uzunlukta halatla diğer deliklere de yapın ve terazide olduğunu kontrol edin. Kitaplığınız hazır.

  1. Askıda kitaplar

Son olarak sırada kendi yap kitaplık fikri olarak askıda kitaplar var. Ahşap veya metal malzeme olmadan yapabileceğiniz bu model yine oldukça basit. Duvara sabitleyeceğiniz veya ayaklar üzerinde yere paralel duran bir askı üzerine kayış, deri kemer gibi malzemeleri kullanarak yapacağınız iki aynı boy askı ile kitaplarınızı asarak saklayabilirsiniz.

 

487171815, 530622730, 490594293, 518249525, 545176670, 327229325, 538109305, 536772705, 508402773, 538112060, 519390713, 538112060, 551888220, 552192102, 545555241, 543820407, 545555241, 525131618, 481396741, 546231356, 521656572