Kendi Ev Aynanızı Kendiniz Tasarlayın

Kendi Ev Aynanızı Kendiniz Tasarlayın

Kendi ev aynanızı tasarlamaya hazır mısınız? O zaman bu ipuçlarına bir göz atın!

Ayna, oldukça ilginç bir parça hepimizin hayatında. Basitçe bir anlatımla; ayna, ışığın hemen tamamını düzgün bir biçimde yansıtan cilalı bir yüzeydir. Aynanın tasarım tarihi metal malzeme ile başlar. Uzunca bir süre metal yüzeyleri cilalayarak ayna yapılmış, daha sonra ise cam ile yoluna devam etmiştir. Cam, profesyonel bir şekilde fırçalar yardımı ile yağ ve diğer kirlerden iyice temizlenir ve mineralsiz, sıcak su ile durulanır. Sıvı gümüş ile bir taraf tamamen dökülerek kaplanır, katılaşması beklenir. Katılaşma çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Sırlama adı verilen işlem budur. Bu sır, iki kat boya ile korumaya alınır. Artık ayna oluşmaya başlamıştır. Sanayi tipi fırınlarda kuruduktan sonra artık son kontrolleri yapılıp pürüzleri giderilir ve istenen ölçüde dikkatlice kesilir. Sırlarla dolu ayna tasarımının süreci böyledir. Neticede sırlarla dolu yapısı ile hepimizin hayatında oldukça büyük bir yeri vardır.   Hali hazırdaki aynayı farklı tasarımlarla nasıl değerlendireceğimiz işe bize kalmış bir iştir. Kendi ev aynanızı kendiniz tasarlayın ve dekorasyonunuza nasıl adapte edeceğinize karar verin.

Çerçeveleme

Düz bir ayna ile işe başlayalım. Dikdörtgen ya da kare şeklindeli bir aynayı farklı bir tasarım haline getirmenin en pratik yolu, bir resim çerçevesi kullanmak olabilir. Varaklı, düz, renkli ya da sade tonlarda bir çerçeve ile düz bir aynayı bambaşka bir tasarıma çevirebilirsiniz.

Çerçeveleme bir sonraki aşama

Çerçeveleme tekniğini farklı bir boyuta taşıyın. Normalde kullanmayacağınız malzemeler düşünün. Mesele yuvarlak bir aynayı kalın bir halat ile çevreleyin. Ya da farklı uzunluktaki boruları yan yana etrafına dizerek bir güneş ayna tasarlayın. Keçe parçalar, deniz kabukları, mandal, aklınıza gelebilecek pek çok şeyi süsleme olarak kullanabilirsiniz.

Boyut içinde boyut

Büyükten küçüğe, aynı formda aynaları üst üste yapıştırarak zaten boyutlar arası yolculukla eş değer olan aynayı yeniden çok farklı boyutlara taşıyıp alışılmışın dışında bir ayna sahibi olabilirsiniz.

Yan yana

Duvar üstüne, farklı aynaları yan yana yapıştırarak bir çalışma yapın. Birbirlerine hizalayın, ilişkiler kurmalarını sağlayın. Büyük parçaları orta bölümlerde kullanın ve tasarım genişledikçe küçük parçalara geçiş yapın. Böylece ortadaki görüntüyü çok parçalamamış olursunuz.

Ayna duvar

Bir duvarınızı eşit parçalarla ayna duvara dönüştürebilirsiniz. Uzunlamasına dilediğiniz genişlikte aynaları kestirin ve duvara uygulayın. Böylece size özel bir duvar aynası sahibi olun.

Renklendirin

Aynalarınızı boyayabilirsiniz. İster parçalı farklı renklerde, isterseniz desenlerde. Bunun için sprey boya ya da cam boyası kullanın.

Pencere ayna

Geniş ve düz bir aynanın üzerine, metal ya da ahşap parçalar yardımıyla bölümler çizerek, farklı bir tasarım yapabilirsiniz. Pencere görüntülü Country stilde bir ayna sahibi olabilirsiniz böylece.

Dikey bahçe aynası

Dikey bahçe tasarımında kullanılan, su istemeyen hava bitkileriyle bir ayna çerçevesi tasarlayabilirsiniz. Bunu da dilerseniz bahçe ya da balkonda kullanabilirsiniz.