Karışık Desenlerde Yastıkları Kombinlemenin Yolları

Karışık Desenlerde Yastıkları Kombinlemenin Yolları

2443

Karışık desenlerde yastıkları nasıl kombinleriz? Birbirinden yaratıcı fikirler bu yazımızda!

Yastık diyip geçmeyin. Az yer kaplıyor olması, evdeki dekorasyonda kullanılan pek çok parçaya göre ufak boyutlarda olması, önemini kesinlikle azaltmıyor. Hem fonksiyonu, hem sağladığı konfor hem de kattığı hareket ile dekorasyonda ana parçalardan biri hem de aksesuar. Tasarımsal anlamda bu birkaç özelliği içinde barındırıyor olması onu oldukça anlamlı kılıyor. Peki onu nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz? Form ve boyut olarak birlikte kullanımları üzerine düşünülmesi gereken bir kurgu. Farklı desende olanları bir araya getirmek ise bambaşka. Karışık desenlerde yastıkları kombinlemek için ne yapmalı inceleyelim.

Dengeyi sağlayın

Her desene evinizin kapılarını açmak zorunda değilsiniz tabii. Belki bol çiçekli desenlere hayransınız ya da grafik desene gönül verenlerdensiniz. Belki de ikisini de aynı derecede seviyorsunuz. Hepsini birlikte kullanmak elbette imkansız değil ama kolay da değil. Bu sebeple bazı dengeleyici unsurlar kullanmalısınız. Eğer bol ve karışık desenleri bir arada tercih edeceksiniz, dekorasyonunuzun genelinde sade renkler ve parçalar olması size avantaj sağlayacaktır, unutmayın.

İddialı renkler

Sade ve sakin tonlarda bir ortam söz konusu ise, cesur renklerde yastıklar tercih edebilirsiniz. Böylece odaya farklı bir ışık ve renk katarsınız. Dekorasyonun genelinde sahip olduğunuz sakinlik size yastıklarda daha iddialı renkler tercih etme şansını tanır.

Düz renklileri unutmayın

Seçtiğiniz desenler ne olursa olsun, desenli yastıklarla düze renkte yastıkları birlikte dengelemek adına kullanın. Sadece desenli yastık kullanmak karışık bir görüntüye sebep olur.

Bunu da okuyun: Hangi Salona Hangi Koltuk?

Koltuk, evdeki en büyük parçalardan biri olarak ince eleyip sık dokunarak seçilmesi gereken parçaların başında geliyor. Salonunuzun şekli bu seçimde öncelikli rol oynuyor. Sadece ihtiyacınız olanları, doğru form ve ölçüde satın alın ve yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenleri dikkatlice okuyun.

Farklı boyutları kullanın

Çok renkli ve desenleri yastıkları bir arada kullanırken çok büyük ya da çok küçük boyutta bir yastığa yer verin aralarında. Böylece onları birbirinden güzelce ayırıp karışmamalarını sağlarsınız.

İkiye bölün

Kanepenin sağına ve soluna iki ayrı kurgu yapmak da bir seçim. Yine desen ve renkleri dengeli bir şekilde ayırıp dizin.

Dokuları da birleştirin

Farklı dokulardaki yastıkları bir arada kullanmak gözünüzü korkutmasın. Tüylü, peluş, kadife, keten ya da farklı kumaşlardan pek çok çeşit yastığı bir arada kullanmak hem eve sıcaklık katar hem de daha modern görünmesini sağlar.

İLGİLİ ÜRÜNLER