Instagram Karelerindeki Gibi Sofralar Yaratmak İçin 7 İpucu

Instagram Karelerindeki Gibi Sofralar Yaratmak İçin 7 İpucu

979

Instagram karelerindeki sofraları yaratmak istiyorsanız, bu ipuçlarını takip edin.

Çağımızın en işlek sosyal medya alanlarından biri Instagram. Burada paylaşımlar tüm dünya tarafından izlenebiliyor ve pek tabii sonucunda pek çok kişi için de ilham kaynağı oluyor. Yayınladıkları sofra fotoğrafları ilham kaynağı olan, beğenerek takip ettiğiniz kullanıcıların yarattığı sofra kurgularını evinize taşımak, Instagram karelerindeki sofraları yaratmak istiyorsanız, size bazı tavsiyelerimiz var.

1. İlk adım; tekstil

İşe sofrada kullanacağınız tekstillerle başlayın. Masa örtüsü ve kumaş peçete Instagram’da gördüğünüz şık sofralara ulaşabilmek için ilk adımınız. Kumaş peçetelerde seçeceğiniz renk, katlama şekli, sofrada yerleştireceğiniz yerler, her şey sizin stilinizi yansıtacak ipuçları içerecek. Pastel tonlarda sofra tekstili, üzerindeki aksesuarları öne çıkarır bunu unutmayın.

2. Farklı katlar olmalı

Tabaklarınızı yerleştirirken eşit uzaklıkta olmalarına, yanlarına çatal-bıçak takımı yerleştirilecek kadar alan bıraktığınıza, bardaklar yerleştiğinde masada karmaşık bir görüntü olmamasına özellikle dikkat edin. Tabakların altına daha süslü bir servis tabağı yerleştirip sofrada farklı katlar oluşturun. Ya da farklı renkte tabakları üst üste kullanın. Tabakların içine misafirler için isim kartları yerleştirmek de bir fikir.

3. Sofra düzeni kuralları

Sofra kurallarını bilin ve uygulayın. Kullanılacak çatal-bıçak takımında yerleşim mantığı şöyle olmalı; ilk kullanılcaklar en dışta yer almak üzere kullanım sırasına göre dıştan içe doğru. Çatal her zaman tabağın ve sizin solunuzda, bıçak ve çatal ise sağda olmalı. Bardaklar tabağın sağ üst köşesinde yer almalı. Eğer sofrada şarap kadehi de olacaksa su bardağının sağında, bıçağın hemen üst tarafına yerleştirilmeli.

Bunu da okuyun: Dekorasyon Dergilerindeki Gibi Sofra Kurmanın 10 Yolu
Dekorasyon dergilerinde gördüğünüz sofralar hayal değil. İzlemeniz gereken birkaç basit yöntemle siz de misafirlerinizi kendinize hayran bırakabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken yaşam alanınıza göre ihtiyaçlarınızı belirlemek, stilinize uygun seçimler yapmak.

4. Masanın merkezi ve konsept

Masanın ortasında bir süs, bitki aranjmanı kullanmak her zaman işe yarar. Sofranın dengesini merkezde kullanacağınız bu parça ile birlikte planlayabilirsiniz. Aynı zamanda sofranın ana konseptini de güzelce ifade edebilir bu parça. Fakat masada oturanların birbirini görmesini engelleyecek yükseklikte olmamasına dikkat edin.

5. Mevsimi sofraya taşıyın

Mevsim normallerinde doğada yer alan malzemeleri sofranıza taşıyın. Kozalak, ağaç dalı, bitkiler, her şey sofranızda kendine yer bulabilir. Yemeklerinizde kullandığınız malzemeleri de sofrada süs olarak değerlendirebilirsiniz.

6. Zıt renkler olsun

Zıt renkleri deneyin. Masif ağaç bir masa üstünde lacivert ya da siyah kumaş peçeteler ya da açık tonda mermer bir masa üstünde gümüşün ışıltısı… Kontrast, sofrada oldukça şık görüntüler yakalamanızı sağlar.

7. Deneme-yanılma

Renkleri ve malzemeleri karıştırmaktan korkmayın. Sofranızı hareketlendirmek için deneme yanılma yöntemiyle ilerleyin ve kolay kolay vazgeçmeyin. Üst üste tabaklar kullanın, desenli peçeteler yerleştirin, cam, kristal cam, ham ahşap, gümüş ve altını bir arada kullanmaktan çekinmeyin.