İlk Kez Eve Çıkacaklar İçin Ekonomik ve Pratik Fikirler

İlk Kez Eve Çıkacaklar İçin Ekonomik ve Pratik Fikirler

Eğer hayatınızda ilk defa tek başınıza eve çıkıyorsanız, hazırlık ve alışverişleriniz öncesinde bilmeniz gereken birkaç detay var. İşte onlardan bazıları!

Aile evinde yaşamak yaşamımızın en tatlı, en rahat dönemlerinden biri muhtemelen. Öğrenci olarak bir eve çıkmak, bir evin sorumluluğunu almak, masraflarını karşılamak, düzenini sağlamak ve aynı zamanda da hem pratik hem de estetik bir ortama hazırlamak kolay değil. Fakat eğer doğru şeyleri uygular ve istikrarlı davranmayı başarırsanız, kendinize yaratacağınız ortam, hayatınızı renklendirecek, hatta keyifli hale getirecek bir ortama kavuşmanızı sağlayabilir. Nasıl mı? İlk kez eve çıkacaklar için ekonomik ve pratik fikirler ile.

Hazırlık aşaması

İlk kez aileden ayrı yaşamaya başlayacaklar, öncelikle pratik düşünmeli ve bütçelerini kontrol altında tutmalı. Evde tek mi yaşayacaksınız yoksa paylaşacak mısınız öncelikle bu önemli. Eğer paylaşımlı bir ev tutuyorsanız, ortak alanlarda ortak zevklere göre seçimler yapılmalı. Evin büyüklüğü ve şekli de oldukça önemli. Duvarlarda ferahlık sağlamak adına açık renkleri tercih edin.

Listenizi hazırlayın

Temel ihtiyaçlarınız öncelikli olmalı. Örneğin bir yatak edinmeniz gereken ilk eşya. Rahat, uzun ömürlü olacak ve bütçenize uygun bir yatak seçerken, bazalı bir model tercih etmeniz faydalı olacaktır. Baza sayesinde fazla eşyalar için oldukça geniş bir depolama alanına sahip olursunuz.

Kanepe ihtiyacı

Sıra geldi bir diğer temel ihtiyaca; kanepe. Salondaki alanınıza göre bir kanepe formunu tercih edin. Uzanma ve oturma için L kanepe, yeterli yer var ise köşe kanepe ya da düz bir kanepe… Fakat mutlaka, misafirler için yataklı bir kanepe tercih edin. Sağlayacağı avantajlar çok fazla olacaktır.

Sehpa tercihi

Sehpa tercihi sırasında özellikle tek parça bir orta sehpa düşünmeyin. Zigon sehpa tercih ederseniz dilediğiniz zaman ortada, ihtiyaç hallerinde de farklı yerlerde kullanma şansınız olur. Üçlü ya da ikili, oldukça ekonomik seçenekler mevcut.

Çok fonksiyonlu eşyalar

Çok fazla eşyaya ihtiyacınız olmayacaktır başlarda. Birden fazla fonksiyona sahip eşyalar tercih edin. Tekerlekli parçalar alırsanız bunları evin farklı bölümlerinde değerlendirme şansınız da olur. Açılır kapanır masa, puf olarak da kullanılabilecek ufak bir basamak, yemek masasına dönüşebilen bir çalışma masası gibi parçalar işinizi kolaylaştırır.

Beyaz eşya seçimi

Beyaz eşya seçimlerinizde, özellikle enerji sınıfı A ve üstü modelleri tercih etmeyi unutmayın. Böylece büyük bir elektrik tasarrufu yapmış olursunuz.