Hediye Kadar Güzel: El Yapımı Hediye Paketleri

Hediye Kadar Güzel: El Yapımı Hediye Paketleri

Hediye zamanı geldi çattı. En az hediyeniz kadar önemli olan sunumlarınız için bu yazımızdan ilham alabilirsiniz!

İnsanların birbirlerine en çok hediye aldıkları zamana geldiğimize göre hem ne alacağımızı hem de bu hediyeleri nasıl sunacağımızı düşünmenin de zamanı gelmiş demektir. Hediyenin içeriği kadar paketi de önemli. Hatta ilk izlenim açısından düşünecek olursak bazen hediyenin kendisinden de önemli. Hazır bir paket seçmek yerine kendi ellerimizle hazırlayacağımız ve hatta hediyenin içeriğine de uygun özel bir hediye paketi hem bizi hem de hediyeyi vereceğimiz kişiyi çok mutlu edecektir orası kesin. El yapımı hediye paketi fikirleri, sizi yeni yıl öncesi yaratıcı bir sürece davet ediyor.

Önce hediye seçimi

Hediye seçmek zor ama bir o kadar da mutlu eden bir iş. Eğer karşınızdaki kişiyi yeterince tanıyor ve onun seveceği ya da ihtiyacı olan hediyeyi seçmek için bilgiye sahipseniz işiniz oldukça kolay. Bu özel hediyeye biraz daha anlam katmak için hediye paketini de hazırlamak ise hediyenizi çok daha anlamlı kılacak bir hareket. Bunun için öncelikle hediyenin içeriğine ve boyutuna karar verip işe koyulmalısınız.

İkinci aşama

Seçtiğiniz hediyenin hacmini göz önünde bulundurarak, kutu, paket, kağıt, malzeme olarak neye ihtiyacımız var, ikinci aşamada bu seçimi yaparak devam ediyoruz. Örneğin bir kitap paketlemeniz gerekiyor. Bunun için hazır bir kese kağıdından faydalanabileceğiniz gibi, kendiniz de katlayıp yapıştırarak bir paket elde edebilirsiniz. Üzerine dilerseniz notlar yazın, dilerseniz jüt hasır ip ya da renkli kurdela ile bağlayın, seçtiğiniz hediye ve onu vereceğiniz kişiye anlam ifade edecek şekilde süslemek size kalmış.

Kumaşlarla neler yapılır?

Eğer daha ufak boyutlarda bir hediye paketlemeniz gerekiyorsa, küçük keseler satın alıp bunların içine yerleştirip bağlayabilirsiniz. Ya da evdeki kumaş parçalarını değerlendirip, kendi tasarımınız hediye keseleri hazırlayabilirsiniz. İplere ufak notlar da yerleştirmek ayrıca anlamlı bir fikir.

Kutu hazırlığı

Mukavva ve kartondan, istediğiniz boyutta bir kutu yapmak hiç de zor değil. Kutunun büyüklüğüne göre kartonunuzu kare şeklinde kesin. Cetvel yardımıyla bir köşeden diğer köşeye büyük bir “X” şeklinde çizgi çizin. Böylece merkezi belirlemiş olacaksınız. Kartonun bir köşesinden tutun ve belirlediğiniz merkeze üçgen oluşturacak şekilde kıvırarak katlayın. Diğer köşeler için de aynısı yapın. Bu şekilde kartonun uçlarını kıvırarak katlarken, mektup zarfı görüntüsü olacaktır. Buradan sonrasında kenarları dik hale getirip, birbirlerine yapıştırarak kutunuzu tamamlayabilirsiniz.

Hazır kutu süsleme sanatı

Eğer kutunun yapım aşamasını atlamak istiyorsanız, hazır bir hediye kutusu satın alıp, kutuyu dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. İstediğiniz renkte ve desende bir kağıt ya da kumaş ile kaplayabilir, ipler bağlayabilir, kağıtlardan formlar kesip yapıştırarak resimler çizebilirsiniz. Hediyenizin hikayesine bağlı.

Kağıt poşetlerin geri dönüşümü

Kağıt alışveriş poşetlerini yeniden değerlendirme ihtimali, güzel bir alternatif. Eğer boyama için uygunsa boyayıp, istediğiniz renkte bir paket elde edebilir. Özgürce süsleyebilirsiniz. Ağzını zımbalayacak ya da mandalla tutturarak kapatabilir, paket süsleriyle son noktayı koyabilirsiniz.