Hangi Salona Hangi Koltuk?

Hangi Salona Hangi Koltuk?

9815

Hangi salona hangi koltuk seçilmeli, nasıl yerleştirilmeli?

Ev dekorasyonunda büyük parçaların seçimi zordur. Koltuk, evdeki en büyük parçalardan biri olarak ince eleyip sık dokunarak seçilmesi gereken parçaların başında geliyor. Salonunuzun şekli bu seçimde öncelikli rol oynuyor. Sadece ihtiyacınız olanları, doğru form ve ölçüde satın alın ve yerleştirirken dikkat etmeniz gerekenleri dikkatlice okuyun.

Kaç kişiyiz?

Kaç kişilik koltuğa ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Kişi sayısına uygun ayrı ayrı parçalar alabilirsiniz. Bir adet geniş ve rahat kanepe edinmeniz kurgu için en iyi başlangıç olacaktır. Oturma alanında bir C formu yakalamak sizin yararınıza olur. Böylece eşyaların birbiriyle ilişkisi doğru şekilde kurgulanmış olur.

Oturma dağılımı

Salondaki oturma dağılımını hazırlarken hareket alanınızı geniş tutmaya özen gösterin. Koltuk seçiminiz etrafında geçişleri zorlaştıracak bir model olmamalı. Örneğin L koltuk için etrafından dönecek kadar yeriniz yoksa bu modeli kesinlikle tercih etmeyin. Sık ve kalabalık misafir ağırlıyorsanız L model yine avantajlı olmayacaktır.

Paralel dursunlar

Koltuklarınızı duvarlara paralel yerleştirin. Duvarla arasında rahatça geçiş yapılabilecek bir mesafe bırakın. Eğer en dipteki duvarda kullanacaksanız kanepenizi duvara yapıştırın.

Dikdörtgen salon için

Eğer dikdörtgen bir alanınız varsa ve alanı oturma bölümü ve yemek bölümü olarak ikiye ayırıyorsanız, geniş bir kanepe, alanı ayırmanıza yardımcı olacaktır. Duvara yapışık bir L kanepe ile de alanı bölebilirsiniz.

İki kanepe

İki büyük kanepeye ihtiyacınız var ve salonunuz dar ise kanepeleri karşılıklı ve paralel yerleştirin. Dar bir alan için daha fazla parça eklemeyin. İki kanepe yeterli olacaktır. İkili ya da üçlü kanepelerden arasından alanınıza göre ölçülerde modelleri tercih edin.

Bunu da okuyun: L Koltuk mu, Kanepe mi? Evinize Hangisi Uygun?
Koltuk tasarımlarındaki bol çeşitlilik içinden hangisine karar vereceğimiz konusu pek çoğumuz için başlı başına bir dert. Ancak hangi ürünün evinize daha uygun olduğunu ve ihtiyaçlarınıza yönelik çözümler sunduğunu tespit ettiğinizde tercih biraz daha kolaylaşıyor.

Köşe kanepe avantajı

Oturma bölümüne girişi tek taraftan yapacaksanız köşe kanepe tercih edebilirsiniz. Köşe kanepe hem size geniş oturma ve uzanma avantajı sağlar hem de alanı da daha derli toplu kullanabilirsiniz.

Takım zorunlu değil

Takım almak zorunda hissetmeyin kendinizi. Eğer yeriniz yoksa tekli koltuk ve berjer almak zorunda değilsiniz. Farklı modelleri birlikte kullanabilirsiniz. Önemli olan öncelikli şey; konforunuz.

Kare salon için

Kare bir salonda köşe koltuk avantajlı olacaktır. Çapraz karşısında da tekli koltuk kullanabilirsiniz. Şık bir TV ya da uzanma koltuğu da tercih edebilirsiniz.