Hangi Kitaplık Evin Neresi İçin Uygun?

Hangi Kitaplık Evin Neresi İçin Uygun?

1605
main

Kitaplarınızın yaklaşık adedi ve evinizde açacağınız uygun alanın boyutlarına göre sizin için en ideal kitaplığın hangisi olduğunu kolayca bulmaya ne dersiniz?

Eviniz için kitaplık seçerken öncelikle yapmanız gereken ne kadar rafa, kaç adet kitaplığa ihtiyacınız olduğuna karar vermek. Kitaplarınızın sayısı, kitap satın alma rutininiz bu noktada önemli rol oynuyor. Aynı zamanda aksesuar ve eşyalarınızı ve hatta bitkilerinizi de raflarda sergilemek istiyorsanız bunlar da kitaplık seçimizde önemli rol oynayacaktır.

Yerden kazanmak önceliğiniz ise


Metrekare olarak geniş bir alana sahip değilseniz, sahip olduğunuz tüm alanı dikey olarak kullanın. Duvarlarınızı mümkün mertebe yukarıdan aşağıya değerlendirin ve duvar rafı kullanın. Sık sık kullandığınız kitapları ve aksesuarları daha ulaşılabilir raflarda değerlendirin. Yüksek raflar için bir merdiven, taşınabilir bir basamak ya da tabure de edinebilirsiniz.

Geniş duvarlar için

Geniş duvarlar için hareketli kitaplıklar tercih edebilirsiniz. Bu şekilde alanı boğmamış, aynı zamanda da sanatsal bir görüntü yakalamış olacaksınız.

Farklı yükseklikler


Aynı zamanda konsol olarak da kullanılabilecek farklı yüksekliklere sahip tek parça bir kitaplığı hem antrede, hem de koridorda kullanabilirsiniz. Alçak kısmında elinizin altında olmasını istediğiniz eşyaları değerlendirip yüksek bölümde de kitap ve aksesuarlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Bunu da okuyun: Alışveriş Rehberi: TV Üniteleri
Salondaki fazlalıkları depolamak, estetik bir görüntü sağlamak ve salonun stiline uyum sağlamak onun eşzamanlı görevleri. Üzerinde oldukça fazla sorumluluk barındırıdan TV ünitesi için faydalı birkaç önerimiz var size.

Tv duvarı değerlendirilebilir

Televizyon duvarı genellikle alçak bir tv ünitesi ile değerlendirilir ve kalanı Tv’ye ayrılarak boş bırakılır. Eğer evinizde kitaplık olarak değerlendireceğiniz alan sayısı az ise bu duvarı mutlaka değerlendirin. Hatta sade ve alçak bir tv ünitesi yerine tv dolabı ve kitaplığı alarak bu alanı kullanın.

Tüm duvar kitapların


Salonda büyük bir duvarı tamamen kitaplıkla kaplayarak değerlendirebiliyorsanız şanslısınız. Bunun için büyük bir kitaplık edinebilir ya da birkaç parça aynı kitaplığı yan yana getirerek kullanabilirsiniz.

Köşe deyip geçmeyin


Kâr kârdır. Eğer her santimetre karesini değerlendirmeniz gereken bir alana sahipseniz, kitaplık yerleştirecek geniş duvarlarınız yoksa köşeleri kullanmayı deneyin. Dar alanlarda mucize çözümler elde edeceksiniz.