Hamur Yoğurma Makinesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamur Yoğurma Makinesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mutfakta hayat kurtaran ürünlerden biri olan hamur yoğurma makinesi alırken dikkat etmeniz gerekenler ve en iyi ev tipi hamur yoğurucular burada!

Son dönemlerin ev yaşamımızdaki etkisinin bir gelişmesi de ekmek dahil olmak üzere evde hamur pişirmenin giderek daha yaygın hale gelmesi oldu. Evde hamur açanlar, kek, börek, kurabiye, krep gibi hamur işleri pişirenler ve düzenli olarak kendi ekmeğini yapanlar için zamandan ve efordan tasarruf ettirecek en iyi mutfak aleti hamur yoğurma makinesidir. Hamur yoğurma makinesi sayesinde evinizde yapacağınız çoğu hamur işi yalnızca kolaylaşmayacak, hamurun kıvamını tutturmanın standardını belirleyebileceksiniz. Bakalım hamur yoğurma makinesi ile ilgili bilinmesi gerekenler nelermiş.

Hamur Yoğurma Makinesi Ne İşe Yarar?

Hamur yoğurma makinesi, hamur haznesi, farklı hamur türleri için tasarlanmış doğrudan hamur yoğurma aleti ve uçları, yoğurma aletinin dönmesini sağlayan motor ve bağlayıcı ünitelerden oluşan elektrikli bir mutfak aletidir. Bu alet, farklı türde hamur işleri için zor ve zahmetli olan yoğurma işini insan eli yerine yapmakla yükümlüdür. Hamur yoğurma makinaları ev tipi , profesyonel veya endüstriyel olarak ikiye ayrılır. Hamur yoğurma makinesi fiyatları sınıfına göre oldukça farklılık gösterebilir.

Hamur Yoğurma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hamur yoğurma makinesi alırken belirli kriterler ile hazırlamak istediğiniz hamur türünün birlikteliğini göz önüne alacak bir eksende düşünmek gereklidir. Kendi ihtiyaçlarınıza uygun hamur yoğurma makinesini seçmek için değerlendirmeniz gerek başlıca kriterler şöyledir:

Hamur yoğurucu aletin hedef yükü nedir? Buna bakmak ve en çok sıklıkla hazırlamak istediğiniz hamurun yükü ile eşleştirmek, günlük kaç kiloluk ve ne hacimde hamur yapıyorsunuz sorusunun yanıtına göre hareket etmek…

– Ek aparatların neler olduğu ve buna bağlı hamur ürün çeşitliliğini değerlendirmek. Mikser ve krep, kek gibi farklı hamur işlerini de yoğurmaya ihtiyacınız olacak mı, olacaksa makinenin size sunduğu ne aparatlar olabilir gibi…

– Güç ve hız niceliğini incelemek. Watt ne kadar yüksekse makine o kadar güçlü olacaktır, ancak elektrik tüketiminiz de o kadar fazladır. Hız ise devir sayısı ile alakalıdır, yapacağınız hamur işinin ihtiyacı olan hız nedir?

– 10 litreye kadar hacim ve buna bağlı en uygun makine büyüklüğünü seçmek. Mutfağınızda bu makineye ayırdığınız yeri iyi hesaplayın.

– Zamanlayıcı özelliğinin olasılıklarını belirlemek.

– Güvenlik özelliklerini incelemek. Özellikle motoru aşırı ısınmaya karşı koruyan güvenlik özelliğinin olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Karıştırıcı tipine göre bu aletler içerisinde yatay karıştırıcı, spiral karıştırıcı, eksenli (gezegensel) karıştırıcı olarak geçen farklı tipte hamur yoğurma makineleri bulunmaktadır. Özellikle pasta, bisküvi gibi pastacılıkla uğraşanlar için eksenli karıştırıcılar, yoğunlukla hamur karıştıracaksanız ise yatay karıştırıcılar almanız tavsiye edilir. Yapay karıştırıcıların bir kolaylığı da hamur yoğrulduktan sonra karıştırıcı kısmının rahatça hamur haznesinden ayrılabilmesidir. Eğer yalnızca ekmek yapmak için hamur yoğurma makinesi edinmek istiyorsanız, ekmek özellikli yoğurma makineleri mutfak şefi denen türlere göre çoğu zaman daha uygun bütçeli, hafif ve taşınabilir olabiliyor.

Ev Tipi Hamur Yoğurma Makinesi Modelleri

Bireysel mutfaklarda, hem ebat hem bütçe açısından uygun olan ev tipi hamur yoğurma makinesi tercih edilir. Piyasada farklı mutfak elektroniği markalarının üretimleri olan ev tipi hamur yoğurma makineleri 500 TL ortalama fiyatlardan başlayarak 1500 TL genel fiyat ortalaması ile 5000 TL’lere kadar çıkabilmektedir. Bu markalar arasında kalite açısından ön plana çıkan markalar hamur yoğurma makinasına kattıkları farklı özelliklerle “mutfak şefi” de denilen çok fonksiyonlu mutfak aletleri tasarlamışlardır. Bu markalar arasında 2000-2500 TL’lere varan seçeneklerle Fakir markası, 2500- 5000 TL arası Bosch, 3000 TL civarında Kenwood, daha bütçelerde 1000 – 2000 TL arası fiyatlarla Arzum, Karaca gibi yerli üretim markalar, 500 TL’lere inen fiyatlarla ise diğer fason markalar öne çıkmaktadır.