Granit Tencere Seti Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Granit Tencere Seti Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

main

Yemeklerinizi kusursuz bir şekilde pişirmek için ne yaparsanız yapın, başrolde granit tencereniz olsun. Satın almak için dikkat etmeniz gerekenler ise burada!

Mutfak evlerimizin kalbi, en hassas bölüm. Burada kullandığımız araç ve gereçleri özenle seçmeli, malzemelerine çok dikkat etmeli ve doğru şekilde kullanmalıyız. Sağlığımızın en önemli noktası pişirdiğimiz yemeklere ve o yemekleri pişirirken kullandığımız parçalara bağlı. Granit kullanımı tencere ve tavalar için insanoğlunun son icadı. Granit tencere satın alırken nelere dikkat etmeli, sıralayalım.

Son zamanların en iyisi; granit

Granit tencere mutfağımıza giren son zamanların en iyi parçalarından biri. Kullanımı oldukça kolay, teflonun aksine kanserojen madde içermiyor, çelikten sonra en kullanışlı malzeme. Isıyı çabuk alıp, eşit dağıtır, geç soğur ve uzun ömürlüdür. Yağsız ya da çok az yağlı, oldukça lezzetli yemekler yapmamızı sağlar. Bulaşık makinasında yıkanabilmesi ve metal kaşık kullanabilme avantajı da cabası.

Garanti süresi kalitesini anlatır

Her üründe olduğu gibi granit tencere ürünü için de farklı lokasyonlarda farklı malzeme kalitelerinde üretim yapılıyor. Örneğin Çin’den getirilen granit ürünler de piyasada mevcut. Bu noktada doğru kalitede, uzun ömürlü bir granit tencere seti arıyorsanız minimum beş sene garanti süresi veren ürünleri tercih edin.

Bunu da okuyun: Mutfak Dekorasyonunda Açık Raf Kullanmanın 7 Püf Noktası
Kapaksız raf tasarımları hoşunuza gidiyor ancak tasarım konusunda zorlanıyor musunuz? ‘Tablo gibi görünen mutfak rafları herkesin hayali ama bakımını üstlenemem’ diyenlerdenseniz sizinle paylaşacağımız açık raf kullanmanın püf noktalarını dikkatle okuyun.

Ağırlığına dikkat edin

Granit, malzemesi gereği ağır olmalı. Tencere ve tavayı elinizde biraz sallayıp ağırlığını kontrol edin. Böylece doğru granit tencere seçimi için başarılı bir noktayı atlamamış olacaksınız.

Renginden de anlayabilirsiniz

Koyu gri ve kahverengi ürünleri tercih edin. Bu renk hem kullanılan hammaddenin doğruluğunu anlatır hem de kullanıma dayalı solma ihtimalinden de sizi uzaklaştırır.

Parçalarını mutlaka inceleyin

Kulp önemli. Az önce söylediğimiz ağırlık meselesinden de mütevellit, vidayla tutturulmuş kulplar granit için uygun değil. Kulpların sağlam olmasına ve granitin ağırlığını taşıyacak çekilde tasarlanmış olmasına dikkat edin.