Gardırop Düzenlemenin En Pratik 8 Yolu

Gardırop Düzenlemenin En Pratik 8 Yolu

2430
main

Gardırobunuzun önünde saatler geçiriyor, yine de kendinizi her zaman giydiklerinizi giyerken buluyor olabilirsiniz. Her duruma uygun birçok kıyafetiniz olmasına rağmen bu durumla sık sık karşılaşıyorsanız dolabınıza bir el atmanın zamanı gelmiş demektir. Sıkışık ve aradığınızı kolayca bulmanızı engelleyecek gardıropları yeni bir düzene kavuşturmak için önerilerimize kulak verebilirsiniz.

Parça Parça Ayırın

Kıyafetlerin hepsini yere döküp karşısında kara kara düşünmek istemiyorsanız bu işi günlere bölün. Örneğin cumartesi sabahı ayakkabılarınızı düzenlemeyi planlayın. Sonra kendinize güzel bir yemek ısmarlayıp akşamüstü de kazaklarınızı düzenlemeye başlayın. Böylelikle büyük bir enkaz yığınıyla uğraşmak zorunda kalmayacak, bu işi kendiniz için çok daha keyifli bir hale dönüştüreceksiniz.

Dolap İçi Düzenleyicileri Hayat Kurtarır

Kazaklarınız ve tişörtleriniz üst üste istiflenmiş, her bir askı en az 4 gömlek taşıyorsa aradığınızı bulamamakta son derece haklısınız. Bunun yerine dolap içinde yeni bölmeler yaratmanıza imkân tanıyacak düzenleyici üniteleri kullanabilir, aynı anda birçok giyeceği bir arada saklamanıza yarayacak farklı modellerdeki askılara yer verebilirsiniz. Örneğin dolap kapağının iç kısmına monte edebileceğiniz bir yatay askı şallar, fularlar, kemerler ya da kravatlar için mükemmel bir alan yaratır.

Gruplandırın

Giysileri renklerine ya da tarzlarına göre gruplandırmak her zaman işe yarayan, pratik bir düzenleme yöntemidir. Hatta gruplandırmayı, sizi çok zorlamayacak şekilde spesifik hale getirebilirsiniz. Günlük giyiminiz için bir grup, spor giyecekler için ayrı bir grup ve gece giyecekleriniz için bir başka grup yaratabilirsiniz. Renklerle gruplandırma yapmak bir başka çözüm olsa da en pratik olan, tarza göre gruplandırmaktır.

Kullanmadığınız Eşyaları Ortadan Kaldırın

Kıyafetlerinizi düzenlerken elinize aldığınız parçaları en son ne zaman giydiğinizi, neyle nasıl kombinleyebileceğinizi düşünün. Hatta uzun zamandır giymediğiniz kıyafetleri denemenizi ya da daha sonra denemek üzere bir kenara ayırmanızı öneririz. Kilo almış olabilirsiniz veya giysinizin modası geçmiş olabilir. Belki de size hediye edilen bir parçadır ve tarzınızla hiçbir zaman uyum sağlamamıştır. Böyle kıyafetleri çevrenizdeki giyebilecek kişilere verebilir, isterseniz iyi durumda olanları satışa çıkarabilirsiniz. Hatıra olarak saklamak istediğiniz parçaları ise her gün kullandığınız kıyafetlerin arasında saklamak yerine ayrı bir kutuda muhafaza edebilirsiniz.

Etiketleyin

Kıyafetleri ayırırken kartlar ya da post-it’ler hazırlayıp giymediklerinizi işaretlemek işlerinizi kolaylaştırır. Dolapta unuttuğunuz giyeceklerinizle bile karşılaşabilirsiniz. Bu tarz kıyafetlerinizin askılarına renkli kâğıtlar yapıştırıp önceliği onlara vermek akıllıca bir tercih olacak.

Saklama Çözümleri Üretin

Evinizde ve dolaplarınızda fazla yeriniz yoksa vakumlu poşetleri kullanmak sizin için en uygun çözümlerden biridir. Özellikle bahar aylarında kıştan kalan yorganları ve en kalın kazakları yerleştirecek yer bulamıyorsanız, vakumlu poşetleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca bavulları içi boş olarak saklamak yerine, sezonluk giyeceklerinizi içlerine doldurabilirsiniz. Kıyafetleri yıkayıp ütüleyerek saklamak, bir sonraki sezonda işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca kıyafetlerinizin içine atacağınız bir parça tebeşirin rutubet kokusunu önlediğini de hatırlatalım!