Fayans Yenileme Nasıl Yapılır?

Fayans Yenileme Nasıl Yapılır?

Fayans boyama tekniklerinden derz dolguya, dekoratif bantlardan desenli boyamalara; fayans yenileme hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazımızda!

Havaların soğumasıyla evleredoğru çekilme başladı. Ev yaşamının vazgeçilmez bir parçası fayansların yenilenmesi, temizlenmesi gibi işler sizi bekler ise, bu yazımıza göz atmadan geçmeyin. Fayans yenileme konusunda neler yapabilirsiniz, fayans boyamasıile ilgili merak edilenler bakalım nelermiş…

Fayans Boyama

Fayanslar genelde mutfakve banyodakullanılsa da son dönemlerde pek çok mekanın iç dekorasyonunda renkli fayanslara rastlandığı gibi evlerin içerisinde renkli ve zengin tarzda dekorasyonlar yaratabilirsiniz. Fayans boyama evinizi yenileme açısından tarz sahibi bir güncelleme olduğu kadar tasarruf etmenizi de sağlayacak.

Fayans boyama konusunda öncelik, kullanacağınız boyayı seçmek. Mükemmel görünüşe önem veren ve simetriden hoşlananlardansanız, mat renklerde, evin ve mobilyaların tonlarına uygun renkler seçmenizi öneririz. Parlak renklerde simetrik ve pürüzsüz görünüm sağlamak boyama açısından işinizi zorlaştıracaktır. Farklı renkler seçerek canlı ve neşeli bir görüntü sağlayabilirsiniz. Boyamalzemenizi yağ veya epoksi bazlı tercih etmek, ömrünü arttırır ancak epoksi iç mekanda pek kullanılmaz Yağlı boya ile de bir süre koku probleminiz olacaktır. Eğer alerjik bünyeniz varsa, evde çocuk varsa fayans boyasıolarak önerimiz hobi tipi silikon veya su bazlı boyalar tercih etmeniz olacaktır.

Fayans boyama için gereken malzemeler yüzey astarı, çok yüzeyli veya seramik için hobi tipi boya, sır vernik, rulo ve ipek uçlu olmak üzere iki adet fırça, boya karıştırmak için bir kap, boyanın bulaşmasını önlemek için maskeleme bandı, temizlik bezi ve koruyucu örtüdür. İnce işler için bir de ince uçlu fırça bulundurabilirsiniz.

İyice tozdan, kirden arındırdığınız fayanslara öncelikle astar, astar üzerinde verilen kuruma süresi dolduktan sonra da boya uygulayın. Maskeleme bandı, boyanın gelmesini istemediğiniz yerleri, duvarla sınırları korumak için uygulanacaktır. Boyayı en az iki kat olmak üzere ve katlar arasında kuruma süresini bekleyerek uygulayın. Sonrasında isterseniz vernik ile boyayı korumaya alabilirsiniz.

Derz Dolgu

İki seramik arasında kalan boşluklara derz denir. Derzlergenelde ince ve çizgizel olarak şekillenir. Derz dolgu yapmak için gereken malzemeler, malç teknesi veya leğen, derz dolgu harcı, mala, varsa matkap ve karıştırıcı matkap ucudur. Dolguyu uygulamak için önce yüzeyi iyice temizleyin. Harcı yavaş yavaş paket üzerinde önerilen su miktarında boşaltırken mala ile karıştırın. Sonrasında karıştırıcı matkap ucu ile düşük hızda karıştırarak son halini verin. Bir süre (5-10 dk) dinlenmeye bıraktıktan sonra mala ile yüzeye sererek uygulayın. Dolgu malzemesi hazırlandıktan sonra bir saat içerisinde kuruyacağından dolayı o kadar zaman içerisinde kullanabileceğiniz kadarını hazırlayın. İki üç metrekare alana hazır dolguyu yaydıktan sonra, dolgu malzemesini tekrar tekrar derz boşlukları arasına doğru yayın. Islak bir süngerle derz yüzeyde kurumadan yüzey alanındaki harcı temizleyin. Dolgu iyice kuruduktan sonra tekrar silinerek son şeklini alacaktır.

Fayans Arası Dekoratif Bantlar

Genelde alçı bölgelerde çatlakları engellemek ve sınır malzemelerini birleştirmek için kullanılan cam elyaf malzemeden bantlara derz bandıadı verilir. Son döndemde bu bantlar fayans aralarında kullanılacak şekilde dekoratif hale getirilmiştir. Derz uygulaması zor geliyorsa veya fayans yenileme için renkli bir tasarım düşünüyorsanız kullanıma hazır fayans arası bantlar kullanabilirsiniz. Bu bantlar derz boşluklarına çekilerek uygulanır. Oldukça kolay olan bu uygulamanın avantajı istediğiniz renk ve çeşitliliğe göre bantların olması ve kuruyan harç temizleme derdinin olmamasıdır.

Fayans Desenli Boyama

Fayans yenileme için düz renk tercih etmeyenler için farklı fayans boyama desenleri ile oldukça keyifli görüntüler elde edilmektedir. Fayans boyama desenleri genelde simetrik ve geometrik desenlerdir. Günümüzde bu iş için özel fayans stensilleri kullanılmaktadır. Bu stensiller, yapıştırılmaya hazır aralarında desenler boşluk olarak bırakılmış çıkartmalardır. Bunları kullanarak seçeceğiniz deseni stensil üzerinden istediğiniz renklerde boyayabilirsiniz. Oldukça basit olan uygulama yukarıda fayans boyama başlığındaki gibi yapılmaktadır. Tek fark, boya uygulamaya geçmeden önce fayansların üzerine fayans desenli stensillerin yapıştırılmasıdır. Fayans boyama stensilleri seçerken fayans büyüklüğüne mutlaka dikkat edin.