Evlerin Kalbi Mutfaklar İçin Mutfak Dolabı Çeşitlerini Keşfedin

Evlerin Kalbi Mutfaklar İçin Mutfak Dolabı Çeşitlerini Keşfedin

Mutfak dolabı ev dekorasyonu sırasında önemli bir yere sahiptir. Muhteşem lezzetlerin yaratıldığı mutfağınız için hem kullanışlı hem de şık mutfak dolabı arıyorsanız tüm modelleri incelemelisiniz. Mutfak dolabı çeşitlerini sizler için derledik.

Hem ferah hem şık hem de kullanışlı bir mutfak yaratmak için kollarınızı sıvadınız ama hangi dolabı alacağınıza karar veremiyor musunuz? Gelin birlikte mutfak dolabı çeşitlerini keşfedelim. Mutfak dekorasyonunun olmazsa olmazı mutfak dolabı modelleri sayesinde alanı daha verimli kullanabilirsiniz.

Çeşit çeşit bardaklarınızı, renkli kaselerinizi, tencerelerinizi ve küçük ev aletlerinizi düzenli yerleştirmek ve aynı zamanda kullanışlı olmasını da sağlamak için mutfak dolapları oldukça önemli detaylardır. Eğer mutfakta çok eşyanız varsa çok amaçlı mutfak dolapları tam sizlik olabilir. Hem küçük ev aletlerinizi hem de bakliyatlarınızı ve erzaklarınızı bu dolaplar sayesinde derli toplu saklayabilirsiniz. Bu sayede kilerde üst üst eşya tutmaktansa sağlıklı ve temiz bir mutfak yaratabilirsiniz.

Şık ve kullanışlı mutfaklar için mutfak dolabı seçimi yaparken dolap modellerini ve mutfak dolabı fiyatlarını GittiGidiyor’dan inceleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu sayede en ucuz mutfak dolabı modellerini bulabilir ve mutfağınızda şıklığı ve rahatlığı bir arada sunabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak dolaplarının eşyaları derli toplu yapması kadar evin tasarımına uygun şekilde tasarlanması da önemlidir. Uygun renklerin seçilmesi, kullanılacak malzemenin kalitesi, kapak sayısı, çekmece sayısı, dolap derinliği, alan tasarrufu, alana uygun modelin seçilmesi gibi detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Mutfak dolabı markalarını incelerken önceliğiniz alanın doğru kullanımı olmalı. Mutfakta alanı doğru kullanabilmek için çekmeceli mutfak dolabı çeşitlerini tercih edebileceğiniz gibi boy dolapları da tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda tek tek dolap almak yerine mutfak dolabı setini de inceleyerek tercihinizi setlerden yana kullanabilirsiniz.

Seçeceğiniz mutfak dolabının depolama alanı sağlamasının yanında mutfak dekorasyonu konusunda da size memnun etmesi gerekir. Bu sebeple tarzınıza uygun mutfak dolabı takımı yaratabileceğiniz gibi mutfağınızda ahşap mutfak dolabı ile yeni bir ortam da yaratabilirsiniz. Ahşap mutfak dolapları eskiden beri kullanılan bir modeldir ve modası hiç geçmez. Günümüzde artık daha modern görünümlü ahşaplar kullanılmaktadır. Ahşap görünümlü ürünlerin yerine gerçek ve doğal ahşap ürünler üretilir. Fakat bu tip ürünlerin temizliğinin biraz zor ve ekstra çaba gerektirdiğini unutmamalısınız.

Dolap seçerken malzemeye de dikkat etmeniz gerekir. Mutfak dolapları malzemeleri genellikle suntalam veya mdflam olarak ikiye ayrılır. Suntalam 18 mm kalınlığında ve fiyat olarak her bütçeye hitap eden bir malzemedir. Mdflam ise ince ve sıkılaştırılmış ağaç ve fındık kabuğu tozlarının preslenerek elde edilmesinden ortaya çıkan ve suya dayanıklı bir malzemedir.

Mutfak dolaplarının kullanışlı olabilmesi için çok gözlü ve çekmeceli olması tercih edilmelidir. Eğer mutfağınız geniş değilse mümkün olduğunca geniş saklama alanına sahip dolaplara yönelmelisiniz. Böylece mutfak eşyalarınızı derli topla saklayabilirsiniz. Seçim yaparken dolap iç kısımlarının dayanıklı olmasını da unutmamalısınız. Neticede mutfak dolapları sürekli değiştirilen mobilyalar değildir. Bütçeniz için dayanıklı ve kullanışlı modellere yönelmeniz önemlidir.

Tüm bunlarla birlikte mutfak dolabı renkleri de oldukça önemli bir detaydır. Küçük mutfaklar için gri, beyaz ve gri gibi açık renklere yönelebilirsiniz. Böylelikle mutfağınızı daha geniş gösterebilirsiniz. Dolaplarınızın kapaklarını ayrı iç daha geniş olduğu algısını yaratabilirsiniz.

En Güzel Mutfak Dolabı Modelleriyle Evinizi Güzelleştirin

En doğru mutfak dolabını seçebilmeniz için öncelikle modele karar vermeniz gerekir. Eğer mutfak dolabı yaptırmaya fırsatınız yoksa hazır mutfak dolabı modellerini inceleyerek sevdiğiniz renklerde ve mutfak boyutuna uygun dolapları bulabilirsiniz.

Küçük ve dar bir mutfağınızı varsa alanı geniş bir alan algısı yaratmak için beyaz mutfak dolabı ve gri mutfak dolabı çeşitleri doğru tercih olacaktır. Ancak bu seçimleri yaparken depolama anlamında da dolapların sizi tatmin etmesine dikkat etmeniz gerekir.Bununla birlikte beyaz kulpsuz mutfak dolabı çeşitleri de son yıllarda oldukça popüler modellerdendir.

Mutfakta alanı en iyi şekilde kullanmak ancak uygun dolap tasarımıyla mümkündür. Alan tasarrufu sağlayan bir diğer model ise köşe mutfak dolabı modelleridir. Bu modeller normal şartlar altında kullanılması pek mümkün olmayan alayları maksimum verimde kullanmanıza olanak sağlar.

Portatif mutfak dolabı çeşitleri de size mutfakta kolaylık sağlar. Bu portatif dolaplar diğer mutfak dolapları gibi bir yere bağımlı olmayan hareketli küçük yapılardır; duvar önü modelleri bulunduğu gibi mutfağın tam ortasına konumlandırılan ve yeni bir tezgâh alanı yaratan modelleri de bulunur. Oldukça şık görülen bu modellerle yeni dekorasyonlar yaratarak mutfağınızı kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Eğer mutfak tezgahlarınız küçük fakat mutfağınız geniş ise tüm dolapları yenilemek yerine mutfağınıza uygun bir ada mutfak dolabı tercih edebilirsiniz bu size hem dolap hem de yeni bir tezgâh alanı yaratır.

Mutfak Dolabı Ölçüleri Nasıl Olmalı?

Mutfak dolabı modeline ve markasına karar verdikten sonra mutfak dolabı ölçülerine de dikkat etmeniz gerekir. Alanınızı doğru kullanabileceğiniz modeller seçip dekorasyon tarzınıza uygun panelleri beğenmek aslında yeterli değildir. Hem seçtiğiniz ürünlerin ölçülerinin uygun olması hem de dolapların su geçirmemesi ve kabarmaması gibi kriterler önemli kıstaslar.

Mutfak tezgahının ortalama olarak yerden 83 cm yüksek olması yeterli olur. Tezgah üzerindeki dolapların ise tezgaha 58 cm uzaklığında olması gerekir. Dolapların derinliği ise ortalama olarak 32-34 cm olmalıdır. Dolapların yüksekliği sizi zorlamayan ve ulaşabileceğiniz mesafede yer almalıdır.

Siz de mutfak dolabı ölçülerinizi belirledikten sonra GittiGidiyor’daki modern mutfak dolabı modellerini inceleyebilir yapılan kullanıcı yorumlarını okuyarak karar verme aşamasında daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Şık ve kullanışlı mutfaklar için istediğiniz renkte ve tarzınıza uygun modellere uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.