Evlerde Döküm Soba ve Kuzine ile Ateşin Keyfini Çıkarma Vakti

Evlerde Döküm Soba ve Kuzine ile Ateşin Keyfini Çıkarma Vakti

1854
main

Hem fonksiyonel hem estetik döküm soba ve kuzineler ile evinizde kış keyfini doyasıya yaşamaya ne dersiniz?

Doğalgazlı ya da elektrikli sistemlerle ısınan evlerimizde şimdilerde nostalji rüzgârları esiyor. Geri dönen ısıtma sistemleri; döküm soba ve kuzine modelleri hem fonksiyon hem de estetik bağlamlarda oldukça tatmin edici. Bu kış soba keyfi yaparak ısınmak ve ateşin büyüleyici dünyasına adım atmak için fikirlerimizi dinleyin…

Isınmanın doğal keyfi

Döküm sobaların şimdilerde nostaljik stilde fakat modern fonksiyonlarla tasarlanmış modelleri mevcut. Sobanızı seçerken ısınma ihtiyaçlarınızı düşünüp metrekarenize göre bir model seçin. Isıtacağınız alanın merkezine yerleştirin. Soba borusunun da ısıtmaya katkısı olduğunu unutmayın.

Alanı doğru değerlendirin

Sobanın yanında ve yakınında kalabalık olmamasına dikkat edin. Isının doğru bir şekilde yayılması için ona alan bırakmalısınız. Ateşin görsel keyfini yaşamak için büyük camları olan bir model tercih edebilirsiniz. Hava yıkama özelliği olan soba ile sürekli temiz kalan camı sayesinde bu keyfiniz sürekli olur.

Temizliği ihmal etmeyin

Hem kömür hem de odun yakılabilen döküm soba, sizin için daha rahat bir seçenek olabilir. Küllerinin bir çekmece ile boşaltılabilmesi de öyle. Sobanızı temiz tutmanız aynı zamanda onu güvenle kullanmanız için de oldukça önemli.

Kuzineli bir soba

Kuzineli döküm soba hem ısınmak hem ateş keyfi yapmak hem de yemek pişirmek için tercih edilebilir. Yemeklerin ağır ateşte uzun sürelerde pişmesinin daha makbul olduğunu, eve yayılacak nefis kokuların pek çok duygunuza iyi geleceğiniz de hatırlatalım.

Bunu da okuyun: Sıcacık Evler İçin Şömine Dekorasyon Fikirleri

Şöminenin tek başına görüntüsü bile içinizi ısıtmaya yeter. Kış günlerini daha da anlamlandıran şöminelerin görüntüsünü biraz daha güzelleştirmek isterseniz, birbirinden güzel şömine dekorasyon fikirlerini sizin için bir araya getirdik.

Bazı detaylar

Döküm sobanızın altında mutlaka bir tabla olmalı. Bu yine döküm malzemeden olabilir ya da mermer de tercih edebilirsiniz. Mermerin ısıyı uzun süre tutma özelliği sayesinde sobanız sönüp soğuduktan sonra da ortama sıcaklık verecektir. Soba kapağının kolunun çıkarılabilir olması önemli bir detay. Bu hem çocuklu bir evde kapağın açılma ihtimalini ortadan kaldırır hem de ısınan kolu sadece bir eldiven yardımıyla açabilirken, çıkarılabilen bir kol soğuk kalacağından dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar