Evler İçin Dinginleştirici Etkisi Olan 5 Duvar Rengi

Evler İçin Dinginleştirici Etkisi Olan 5 Duvar Rengi

Yeşil, mavi, pembe, lavanta ve nötr tonlar; duvarlarınızda bu dingin renklerin yaratacağı etkileri keşfetmeye ne dersiniz?

Beynimiz etrafımızda gördüğü şeylerde bilgileri toplar, işler ve ruhumuzla birleşerek tüm vücudumuza duygu olarak aktarır. Renkler, insan ruhunda ve aklında oldukça büyük bir etki ve yönlendirmeye sahiptir. Kimi renkler bizi daha enerjik, daha yüksek duygulara yönlendiren etkilere sahipken, kimi renkler bizi daha melankolik hissettirebilir, kimi renkler ise sakinleştirir ve ruhumuzu dinlendirerek stresimizi azaltır. Dinginleştirici etkisi olan duvar renklerini tek tek inceleyelim.

1. En sakinlerden: yeşil

Doğada yeri olan iki renk: yeşil ve mavi. Gökyüzünün mavisi ve tabiatın yeşili, insan ruhuna olan özel bağları sayesinde elbette en dingin renklerden ikisi. Kendi içlerinde açık ve koyu tonları barındıran bu iki renk için yine de çok koyu ve neon tonlarından kaçınmanızda fayda var. Açık ve sakin tonlarda bir arada da kullanımları güzel sonuçlar verebilir.

2. Bir diğer en sakin: mavi

Az önce bahsettiğimiz gibi doğanın baskın renklerinden mavi, yeşil rengi ile aynı oranda etkili, dinginlik için tercih edilecek renklerin başında gelir. Hem gökyüzü hem de denizin derinliğini barındıran mavi, bu derinlik hissini bilgece insana aktarır. Ve düşüncelerde derinleşmeyi sağlayarak, meditatif bir his yaratır. Duvar boyanızı seçerken evin hangi bölümü olduğunu da göz önünde bulundurarak hareket edin.

3. Nötr tonlar

Griden kahverengiye uzanan skala içinde, bej, krem, kum gibi tonlar arasında dolaşmak, dingin bir ortam yaratmak için en risksiz yollardan biri. Özellikle lobi, SPA, hamam gibi alanlarda neden bu tonların kullanıldığını düşünün. Bu gibi alanlar özellikle zihni ve ruhu dinlendirmek için kullanılan alanlar. Hata yapma şansınız oldukça düşük. Bu toların hemen hepsi birbirleriyle de kolayca kombinlenebilir.

4. Pembe mutluluk

Feng Shui’de kullanıldığı alanda enerjiyi ve havayı yumuşattığı düşünülen toz pembe, kullanım oldukça pozitif etkiler yaratan bir duvar rengi. Dekorasyonda mobilyalar ve diğer renkte aksesuarlarla kullanımı da hiç zor değil. Pembeyi sadece kız çocuğu odası olarak düşünmeyin, hayatınızda dinginlik için ona yer açın.

5. Lavanta

Lavantanın bitki olarak kokusu ve formuyla nasıl sakinleşirici etkisi varsa, renginde de aynı etki ve özellikleri taşır. Barışı, bilgeliği temsil eden lavanta duvar rengi olarak kullanıldığı ortamda sizi de daha sakin ve barışçıl yapma görevini üstlenir.