Evinizin temizliği İçin 10 Doğal Temizlik Malzemesi

Evinizin temizliği İçin 10 Doğal Temizlik Malzemesi

3563
main

Güvenli olduklarını varsayıyoruz ancak tüm ev temizleme ürünleri kapalı alandaki havayı kirleten, solunması sağlığımız için zararlı toksik kimyasal maddeler içermektedir. Günümüzün modern evi, ev hayatını kolaylaştırmak için dizayn edilmiş, tehlikeli deterjanlarla dolu. Bizse bu duruma o kadar alışmışız ki; haftalık temizliğimizi onlarsız düşünemez olmuşuz. Ancak evinizi daha güvenli yapabilmek adına temizlik sırasında kullandığınız ürünleri tehlikeli maddelerden ayırabiliriz. Bu yazıda size hem temizlik işlerinde çok yardımcı olacak hem de tüm ailenizin toksik kimyasallara maruz kalmasını engellemeye yarayacak birkaç faydalı bilgi derledik. Dışarıdan satın aldığınız temizlik malzemeleri yerine evinizde yapımı oldukça kolay temizlik ürünlerini kullanarak, hem mutlu ve güvende olun hem de paranız cebinizde kalsın!

Banyonuzdan pas lekesini çıkartın

Seramik fayanslarınıza karbonat ve sirke karışımını uygulayarak buradaki lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Lekelerin üzerine uyguladığınız karışımı birkaç dakika bekletin ve ardından bölgeyi su ile durulayıp, kuru bir bezle silin.

Kir ve çamur lekesini çıkartmak çok kolay

Camlarınızı lekesiz bir şekilde temizlemenin en iyi yolu, basit bir ev yapımı karışım kullanmaktır. 1 ölçek amonyak için 10 ölçek su ile hazırlayacağınız bu karışımla camınızı temizledikten sonra, tercihen mikrofiber bez ya da kağıt havlu ile iz bırakmaktan kaçınarak iyice kurulayın. Camlarınızı temizlemenin diğer bir yolu ise çiğ patatestir. Ortadan ikiye kestiğiniz patatesin iç kısmıyla temizlemek istediğiniz camı ovun. Sonrasında patatesin suyunu temiz bir bez ile temizleyin.

[wonderplugin_carousel id=”665″]

Parlayan zeminler için

Ahşap döşeme zemini su ve sirke ile temizlemek, zemine ilk günkü parlaklığını vermek için harika bir yoldur.
¼ sirkeyi 1 litre suya katıp iyice karıştırdıktan sonra ahşap döşemeniz için doğal temizleyiciniz hazır! Eğer zemininiz parke zemin ise yıkamak için kaynamış su kullanın.

Çamaşır makineniz kireçlerinden kurtulsun

Çamaşır makinenizi düzenli olarak temizlemek, onu kireç tortusundan kurtarmak ya da uzak tutmak ve makinenizin çalışır halde kalmasını sağlamak için iyi bir fikir. Bunu yapmak içinse; 80gr. limontuzunu ekleyerek makinenizi en sıcak su ayarında ve boş olarak çalıştırın. Böylelikle makineniz kendi kendisini temizlesin.

Parlak bir ayna için kolay çözüm

Aynanızı parlatmak için öncelikle aynanızı yağdan arındırmalısınız. Bunun içinse camınızı temizlemek için yaptığınız karışımı alıp, içine 2 çay kaşığı alkol ekleyin.

Kesme tahtası temizlemek artık daha kolay

Mutfağınızda kullandığınız kesme tahtanızı dezenfekte ettikten sonra, temizlemek için her yanını yarıdan kestiğiniz limonla ovup, kaba tuzu her yanına dökün ve 5-10 dakika bekleyin. Bu süre sonunda limonun kalan diğer yarısı ile tahtanızı tekrar ovun ve ılık su ile durulayın.

shutterstock_169518110 (1)

Halınızdaki kir tabakasından kurtulmak için

Halınızı temizlemek için, karbonat ve mısır ununu halınıza serpip, 15 dakika bekleyin ve sonrasında elektrikli süpürgeyle halınızı süpürün. Bu yöntem halınızdaki kir tabakasından ve hoş olmayan kokulardan kurtulmanız için size yardımcı olacaktır.

Kötü kokuları buzdolabınızdan defedin

Buzdolabınızın içindeki kokulardan kurtulmak için, eşit miktarda limon suyu ve suyu karıştırıp, buzdolabınızın içini bu karışım ile temizleyin. Ayrıca karışımınıza küçük bir miktar karbonat koyabilirsiniz. Bu, kirleri kolayca çıkartmanıza yardımcı olacaktır.

Duş kapılarını ve kalebodurları temizleyin

Su lekelerinin yanısıra küfü, kalebodur ve cam duşakabin kapılarınızdan çıkartmanızın bir yolu, karbonat ya da limondur. Islak bir diş fırçasını karbonata batırıp, temizlemek istediğiniz alanı fırçanızla ovun. Sonrasında bölgeyi temiz su ile etraflıca temizleyin. Haftada bir bu bölgeyi yarım bir limon ile ovun ve 10-15 dakika kadar bekledikten sonra su ile yıkayın. Son olarak bölgeyi kurulamak için silin.

Fırınınızın ilk günkü gibi görünsün

Yarım bardak suya, 1 bardak karbonatı karıştırın ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz macunu, fırınınızın iç kısmındaki yüzeylere yayarak 15 dakika kadar bekleyin. Bu zaman sonunda yüzeyleri iyice arındırın ve yumuşak bir kumaş bezle camı nazikçe kurulayın. Boş ve temiz bir sprey kutusunu damıtılmış beyaz sirke ile doldurup, kirli alanları eşit miktarda spreyleyin ve 15 dakika kadar (sürekli kadar kelimesi tekrar ediyor) bekleyin. Bu süre sonunda kuru ve temiz bir kumaş bezle spreylediğiniz bölgeleri silin.

Elektrikli cihazlarınızı temizlerken fişten çekmeyi unutmayın!