Evinizin Havasını Temizlemek İçin Yapabileceğiniz 6 Şey

Evinizin Havasını Temizlemek İçin Yapabileceğiniz 6 Şey

1560

Evinizin havasını temizlemek için neler yapabilirsiniz? Dekoratif ipuçları ile birbirinden güzel fikirler bu yazımızda!

Aldığımız her nefes vücudumuzun hayatta kalmasını sağlar. Her soluduğumuz havanın ise faydalı olduğunu söyleyemeyiz. Temiz ve kaliteli hava solumak için evdeki havayı kötü koku, toz ve zehirli gazlardan arındırmamız gerekir. Önereceğimiz yöntemlerle evdeki havayı temizleyin ve derin, temiz nefesler alın.

1. Düzenli havalandırın

Evinizi düzenli olarak havalandırın. Soğuk kış günlerinde zor olduğunu biliyoruz. Fakat mutlaka günde en az iki kere, akşam ve sabah iyi olabilir, pencerelerinizi açıp dışardan gelecek temiz havayı içeri alın ve sirkülasyonu sağlayın. Karşılıklı pencereler açarak bu işlemi hızlandırabilirsiniz. Fakat bu hava akımının ortasında kalmamaya dikkat edin. Siz başka bir odada vakit geçirirken bu işlemi yapabilirsiniz. Pencerelerinize vasistas opsiyonu ekletirseniz, evi soğutmadan da ara ara havalandırma yapabilirsiniz. Pencere çerçevelerine filtreli ufak hava mazgalları yerleştirebilirsiniz. Böylece camlarınızı açmaya gerek kalmadan sürekli olarak bir hava sirkülasyonu olur. Bazı camlara pervaneler yerleştirmek, özellikle de mutfakta böyle bir uygulama yapmak uygun olacaktır.

2. Balmumu mum

Tamamen katkısız ve kimyasalsız, doğal ip fitil ile imal edilen balmumum mum, aşağı yukarı 20 metrekare bir odada 3 saat kadar yandığından havayı rahatlıkla temizleyebilir. Evdeki havada toz ve kir pozitif iyon yüklüdür ve bu sayede havada asılı kalırlar. Doğal balmumu mum negatif iyon yayarak havadakileri de negatife çevirme özelliğine sahiptir. Negatif iyon yüklenen toz ve kir ya mum tarafından çekilir ya da yere düşer. Bu sayede hava temizlenmiş olur.

3. Aktif karbon

Aktif karbon ya da aktif kömür; ıhlamur ve söğüt gibi yumuşak odunlu ağaç parçalarının karbonlaştırılmasıyla ve odun, turba, linyit, kömür, mangal kömürü, kemik, Hindistan cevizi kabuğu, pirinç kabuğu, fındık kabuğu ve yağ ürünlerinden elde edilen ve yüzeylere tutunabilme özelliği nedeniyle zehirli maddenin üzerini kapatma ve toksini emme işlemini gerçekleştiren bir madde. Doğada saf olarak bulunmuyor, insan eli ile işlemden geçirilerek üretiliyor. Akvaryum filtrelerinde, muhabbet kuşlarının yeminde, hava temizleme cihazlarının filtrelerinde aktif karbon kullanılır. Aktif karbon ile havadaki ağır metallerden kurtulabilir, hatta suyunuzu bile arıtabilirsiniz.

4. Tuz lambası

Tuz lambası, özellikle pembe Himalaya tuzundan lamba evdeki havayı temizlerken harikalar yaratan bir diğer araç. Oda nemini düzenleyen doğal iyonlaştırıcılar taşırlar. Elektromanyetik araçların yaydığı pozitif iyonlara karşılık negatif iyonlar yayarlar. İçinde yer alan ampul tuzu ısıtır, yayılan ısı ile birlikte lamba, absorbe edilen suyu tutma özelliğine sahip olur. Tuz lambası sayesinde kendimizi daha enerjik hissederiz.

5. Bitkilerden faydalananın

Bitkiler evlerin gizli kahramanları. Hem görünüşleriyle ortama güzellik ve estetik katarlar hem de enerjiyi düzenlerler. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, özellikle bazı türlerinin de hava temizleme özelliği vardır. Özellikle Areka, Patos Sarmaşığı ve Paşa Kılıcı bitkileri evde havayı toksinleri absorbe ederek temizler.

Bunu da okuyun: Evinizin Havasını Temizleyecek 12 Ev Bitkisi

Havayı temizleyip nemlendiren yeşil bitkilere evinizde yer vererek daha temiz bir hava yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalara göre bazı bitkiler, ferah bir mekân yaratmakta hava temizleme makineleri kadar etkili.

6. İyileştiren bitkisel yağlar

Okaliptüs, nane, kekik, lavanta, karanfil ve çay ağacı yağı gibi uçucu yağların evde kullanımı, soluduğunuz havanın kalitesini yükseltir. Özellikle astım hastaları için kullanımı tavsiye edilen bu yağlardan size uygun olanları mutlaka yaşam alanlarınıza ekleyin.